Zycon fancied for Veereshwar Rao Cup

Hyderabad race card


1. Srisailam Plate (Div II) (Cat III, rated upto 50) -- 1200M, 1.15 pm: 1. Kohinoor Fairytale 60 Ravinder S 8; 2. Narwhal 59.5 Sk Farokh 4; 3. Hunting Bay 57.5 P Ajay 7; 4. Good Speed 56.5 R Parmod 2; 5. Taste Of India 54.5 Lakshmikant 5; 6. Sugar Gold 53 Vivek 3; 7. Monochrome 51 A Ramana 6; 8. Fusion Music 49 Ashhad Asbar 1.
Good Speed 1; Narwhal 2.

2. Hidden Bloom Plate (Cat II, terms) -- 1100M, 1.45 pm: 1. Airborne Magic 55 PS Chouhan 5; 2. Look At Me Go 55 R Rupesh 7; 3. Sun Ray 55 Deep Shanker 3; 4. Friendly Equation 53.5 R Umesh 6; 5. Petradura 53.5 MF Alikhan 1; 6. Queen Of Court 53.5 Vivek 4; 7. Stay Loyal 53.5 A Imran K 2.
Airborne Magic 1; Petradura 2.

3. Elusive Hero Plate (Cat III, rated upto 25) -- 1600M, 2.15 pm: 1. Arsham 61 M Mark 8; 2. Top Shape 61 B Shinde 7; 3. Cannon View 59.5 Vivek 6; 4. Greatballofchina 58.5 R Umesh 9; 5. Try Me Today 56.5 M Krishna 2; 6. Spinthemall 55.5 Sk Farokh 1; 7. Execute 55 Lakshmikant 5; 8. Jay Jay 51.5 Sk Sharookh 3; 9. King In The Sky 49 A Ramana 4.
Try Me Today 1; Top Shape 2.

4. Golconda Plate (Cat II, rated upto 75) -- 1800M, 2.45 pm: 1. Rudolph Valentino 61.5 R Umesh 8; 2. Vijayam 61.5 MF Alikhan 1; 3. Exclusive Moarch 59 PS Chouhan 4; 4. Ice Man 59 A Imran K 10; 5. Maximum City 59 Laxman 3; 6. Sir Onslaught 57.5 A Joshi 7; 7. Temple Bells 53.5 R Rupesh 5; 8. Jaan Baaz 52 Ch K Chary 2; 9. Vijay Dhanush 50.5 M Krishna 6; 10. Manduro 49 K Anil 9.
Vijayam 1; Rudolph Valentino 2.

5. Race Club Cup (Div II) (Cat III, rated upto 50) -- 1000M, 3.15 pm: 1. Tillcowscomehome 60 M Mark  8; 2. Pavarotti 59.5 R Rupesh 3; 3. Shen Long 59 V Walkar 1; 4. Sugar Baby 58 Ashhad Asbar 2; 5. Hunting Boy 56.5 Ch K Chary 7; 6. Meritorious 56 A Imran K 9; 7. Kohinoor Aditi 54.5 Ravinder S 4; 8. Sparkling Sapphire 53 R Umesh 10; 9. Jingles 52.5 Shoban Babu 6; 10. Forest Flame 50.5 K Anil 5.
Pavarotti 1; Tillcowscomehome 2.

6. P Veereshwar Rao Memorial Cup (Cat II, terms) -- 1200M, 3.45 pm: 1. One In All 62 Nitin Singh 4; 2. One Mission 62 A Imran K 9; 3. Proud Accolade 62 V Walkar 1; 4. Habituated 60.5 R Rupesh 8; 5. Fabulous Crown 60 K Anil 5; 6. Zycon 59 Ashhad Asbar 6; 7. Gallant Prince 58.5 MF Alikhan 7; 8. Jet Express 56 Sk Sharookh 2; 9. Silver Rose 56 Deep Shanker 12; 10. Chief De Mission 54.5 Sk Farokh 10; 11. Arabian Dancer 53 Gnaneshwar 11; 12. Rainbow Fog 51.5 Shoban Babu 3.
Zycon 1; Rainbow Fog 2.

7. Race Club Cup (Div I) (Cat III, rated upto 50) -- 1000M, 4.15 pm: 1. Party Doll 61 Gnaneshwar 2; 2. Winning Strides 60 Ashhad Asbar 4; 3. Music Express 59 M Krishna 10; 4. Queens Fortune 59 A Imran K 8; 5. Divine Ganges 58 A Ramana 1; 6. Royal Degree 56 R Rupesh 7; 7. Sparkling Flame 55 R Umesh 3; 8. A Fire Work 53.5 Uday Kiran 5; 9. Elita 52.5 B Shinde 9; 10. Armada 51.5 PS Chouhan 6.
Winning Strides 1; Party Doll 2.

8. Srisailam Plate (Div I) (Cat III, rated utpo 50) -- 1200M, 4.50 pm: 1. John Galt 60.5 R Parmod 8; 2. Classic One 59.5 Nitin Singh 1; 3. Regents Park 59.5 Deep Shanker 1; 4. Title Shot 58 Sk Farokh 2; 5. Spectacular Hero 56 Ch K Chary 6; 6. Kohinoor Star 55 Ravinder S 4; 7. Millennium Queen 53 R Umesh 3; 8. Top Act 50.5 A Ramana 7.
John Galt 1; Classic One 2.
Day’s best: Zycon.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8. I treble: 1, 2, 3. II treble: Rs 3, 4, 5. III treble: 6, 7, 8. Exacta pool: 6, 7.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry