Katrak-ward Arts tipped to clinch Rose Royal Trophy

Pune race card

Arts, to be steered by Suraj Narredu and trained by CD Katrak, is fancied to take home the Rose Royal Trophy over 1200 metres, the plum event of the races to be held here on Thursday.

1. Everything Plate (rated 1-19) -- 1000M, 2.00 pm: 1. Candy Floss 59 P Trevor 7; 2. Mgdian 58.5 CS Jodha 6; 3. The First Lady 58.5 C Rajendra 2; 4. Benedictus 57 SS Baria 5; 5. Rising Glory 57 I Chisty 4; 6. Ashwa Prahar 55.5 Dashrath S 8; 7. Chingari 55.5 L Stephane 3; 8. Dancing Money 51 NS Parmar 1.

The First Lady 1; Dancing Money 2.
2. Princess Gombos Plate (rated 1-26) -- 1400M, 2.30 pm: 1. Blau Himmel 61 M Narredu 7; 2. Musical Rhythm 61 P Belose 2; 3. Flying Spirit 56 CS Jodha 6; 4. Hi Dolly 55 NS Parmar 5; 5. Golden Orra 54 AM Tograllu 1; 6. Gimme Hope 51.5 S Zervan 3; 7. Roses All The Way 49.5 Dashrath S 4.

Blau Himmel 1; Roses All The Way 2.
3. Storm Plate (Div II) (terms) -- 1200M, 3.00 pm: 1. Cavalryman 56 CS Jodha 2; 2. Ocean Warrior 56 C Rajendra 8; 3. Star Miracle 56 R Shelar 6; 4. Twittillator 56 DK Ashish 4; 5. Alice Springs 54.5 NS Parmar 3; 6. C’est La Vie 54.5 S Sunil 9; 7. Midday Lady 54.5 B Prakash 5; 8. Nou Camp 54.5 L Prashant 1; 9. Showstopper 54.5 L Stephane 7.
Ocean Warrior 1; Showstopper 2.
4. Cupid Plate (rated 60-86) -- 1000M, 3.30 pm: 1. Ecstatica 60.5 Dashrath S 2; 2. Highland Flame 57.5 P Trevor 6; 3. Lago Medio 57.5 S Sunil 8; 4. Amberogio 55 SN Chavan 3; 5. Generalissimo 55 AM Tograllu 1; 6. Polariser 55 A Sandesh 4; 7. Dynamic Cat 54 I Pardeshi 10; 8. Talk Of the Town 52.5 Pereira 9; 9. Highland Music 50.5 I Chisty 7; 10. Wild Torronaado 49.5 J Chinoy 5.
Ecstatica 1; Polariser 2.
5. Storm Plate (Div I) (terms) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Cape Ferret 56 B Prakash 8; 2. Emerald Valley 56 L Stephane 9; 3. Sun Glory 56 Pereira 5; 4. Freany 54.5 P Kamlesh 2; 5. Grant Park 54.5 S Sunil 7; 6. Ocean Star 54.5 C Rajendra 6; 7. Red Passion 54.5 T Atul 4; 8. Royal Highness 54.5 Dashrath S 1; 9. Sweeping Quest 54.5 A Imran K 3.
Ocean Star 1; Royal Highness 2.
6. Vibrant Plate (Div II) (rated 20-46) -- 1000M, 4.30 pm: 1. Major Wager 59 I Khan 9; 2. Mypethoney 57 CS Jodha 7; 3. Claim To Fame 56 R Shelar 8; 4. Double Delite 56 S Sameer 1; 5. Orada 56 AM Tograllu 3; 6. Winchester 56 SP Ranjane 11; 7. National Ikon 55.5 S Sunil 12; 8. Arabian Empire 55 Z Sayyed 4; 9. Confederation 55 A Imran K 7; 10. Watch Out 54.5 L Stephane 10; 11. Manitou Splendour 53.5 T Atul 13; 12. Star Invitation 53 Altaf Sayyed 2; 13. Landlord 52.5 S Rathore 6.
Confederation 1; National Ikon 2.
7. Rose Royal Trophy (rated 80 & above) -- 1200M, 5.00 pm: 1. Mr Greedy 66.5 NS Parmar 8; 2. Spirituall 65.5 D Akkshay 10; 3. Pepe Junior 63.5 I Khan 7; 4. Sea Star 62 I Chisty 4; 5. Arts 59.5 Suraj Narredu 11; 6. Ming 59 A Sandesh 5; 7. Schnell 58 SP Ranjane 3; 8. Blue Danube 57 S Zervan 2; 9. Scholar 54.5 Dashrath S 1; 10. Agha 53 P Kamlesh 9; 11. El Tropico 53 DK Ashish 6; 12. Saltoro 49.5 J Chinoy 12.
Arts 1; Sea Star 2.
8. Vibrant Plate (Div I) (rated 20-46) -- 1000M, 5.30 pm: 1. Finfoot 60 NS Parmar 12; 2. Little Warrior 60 Suraj Narredu 10; 3. Sea Diamond 57.5 SP Ranjane 2; 4. Fiamma 56 A Sandesh 1; 5. Game Of Power 56 Kavraj S 8; 6. Seen It All 56 T Atul 6; 7. Super King 56 AM Tograllu 3; 8. Tattenhoe 55.5 S Sunil 5; 9. Azul 55 I Shaikh 13; 10. Kite Runner 55 CS Jodha 9; 11. Ozarde 54 I Pardeshi 11; 12. Devilitto 53.5 R Shelar 4; 13. Bonny Light 53 J Chinoy 7.
Little Warrior 1; Finfoot 2.
Day’s best: Arts.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.
Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8.
I treble: 2, 3, 4.  II treble: 6, 7, 8.  Exacta pool: 6, 8.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)