Frost Fairy fancied to triumph in Independence Million

Pune race card

Frost Fairy, to be steered by C Rajendra and trained by SS Shah, looks best for the PRA Independence Million 2000M here on Independence Day.

1. Star Of The Season Plate (Div II) (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 12.30 pm: 1. Wild Imagination 61 L Stephane 7; 2. Loyal Tycoon 60 A Agarwal 4; 3. Stylish Strokes 56 CS Jodha 1; 4. Royal Connection 55.5 TR Shaikh 10; 5. Bonny Light 54.5 S Sunil 6; 6. Tag Along Tommy 54 Kavraj S 2; 7. Stud Of Gold 53 T Atul 3; 8. Classic Money 52.5 Z Sayyed 11; 9. Ashwa Prahar 51 Dashrath S 8; 10. Crescendo 49 Kishore KAdam 9; 11. Rajdoot 49 Aadesh K 5.

Tag Along Tommy 1; Ashwa Prahar 2.

2. Eau De Vie Plate (Cl III, rated 40-66) -- 1600M, 1.00 pm: 1. Go Guzzi Go 59.5 Neeraj Rawal 3; 2. Sea Shower 55.5 S Sameer 4; 3. Tora Bora 53.5 M Kharadi 1; 4. Running Sun 52 M Roushan 5; 5. Halo Of Fame 50 S Kamble 2.

Tora Bora 1; Go Guzzi Go 2.

3. Thanda Plate (Cl II, rated 60-86) -- 1000M, 1.30 pm: 1. Bullet 59 Srinath 1; 2. Highland Flame 59 V Jodha 5; 3. Saints N Sinners 59 A Sandesh 2; 4. Batista 58 A Agarwal 4; 5. Ocean Legacy 57 Suraj Narredu 3.

Saints N Sinners 1; Ocean Legacy 2.

4. Highland Rule Trophy (Cl I, rated 80 & upward, 60-79 eligible) -- 1600M, 2.00 pm: 1. Clarion Call 59 Kavraj S 2; 2. Star Alliance 58.5 Srinath 1; 3. Misschevious Trot 57.5 P Trevor 6; 4. Belligerent 56.5 A Sandesh 4; 5. Su Chaliyo 55 C Rajendra 3; 6. White Knight 53 Dashrath S 5.

Su Chaliyo 1; Star Alliance 2.

5. Deepak Raut Gold Trophy (Div I) (terms) -- 1000M, 2.30 pm: 1. Beautiful Mind 56 DK Ashish 8; 2. El Wonder 56 CS Jodha 6; 3. Mountain Ruler 56 R Shelar 4; 4. Mumbai King 56 Aadesh K 10; 5. This Ones For You 56 A Sandesh 1; 6. Arctic Minstrel 54.5 L Stephane 13;

7. Ashwa Safari 54.5 Dashrath S 7; 8. Botswana 54.5 M Kharadi 5; 9. Emerald Romance 54.5 J Chinoy 12; 10. Follow The Dream 54.5 S Sunil 11; 11. Let It Fly 54.5 A Agarwal 2; 12. Prime Circle 54.5 AM Tograllu 3; 13. Xenia 54.5 F Irani 9.

Botswana 1; Arctic Minstrel 2.

6. Pune Sub-Area Trophy (Cl IV, 20-46) -- 1200M, 3.00 pm: 1. Zaracha 59 CS Jodha 1; 2. Blue Flash 58 K Kadam 9; 3. Orito 58 Dashrath S 5; 4. Crowned Princess 56.5 S Kamble 4; 5. Heiress 56.5 DK Ashish 10; 6. Ocean Girl 55 J Chinoy 3; 7. Star Zone 54.5 P Kamlesh 8; 8. Sterling Silver 53.5 Agarwal 6; 9. Apocalypse 51.5 Akshay 7; 10. Cheponski 49  

Sandesh 2.
Orito 1; Star Zone 2.

7. PRA Independence Million (Cl IV, 20-46, 0-19 eligible) -- 2000M, 3.30 pm: Frost Fairy 60.5 C Rajendra 1; 2. Eye Of The Storm 59.5 S Kamble 12; 3. Glo­wing Star 58.5 S Sunil 6; 4. Titian 58 B Prakash 2; 5. Enlightenment 57 Srinath 11; 6. Star Builder 56.5 I Chisty 14; 7. Ashwa Parwez 56 Dashrath S 15; 8. Solar Angel 55 M Roushan 7; 9. Azul 54.5 L 

Stephane 3; 10. Thunder Strike 54.5 A Sandesh 10; 11. Cogito Ergo Sum 54 M Kharadi 3; 12. Ocean Storm 54 Suraj Narredu 8; 13. Pound Foolish 53.5 A Agarwal 5; 14. Flying Star 52.5 P Trevor 4; 15. Tara 52.5 TS Jodha 9.

Frost Fairy 1; Enlightenment 2.

8. Deepak Raut Gold Trophy (Div II) (terms) -- 1000M, 4.00 pm: 1. Bartimaeus 56 B Prakash 8; 2. Capitano 56 L Stephane 6; 3. Fifth Gear 56 J Chinoy 9; 4. Hills And Angels 56 Pereira 12; 5. Minute To Win It 56 A Sandesh 5; 6. State Heritage 56 Merchant 3; 7. Blessed 54.5 CS Jodha 7; 8. Dancing Jenny 54.5 S Kamble 2; 9. Divine Splendor 54.5 C Rajendra 4; 10. Herzeliyah 54.5 D Naik 1; 11. Mountain Fairy 54.5 P Kamlesh 10; 12. Star Blessings 54.5 TS Jodha 11.

Divine Splendor 1; Bartimaeus 2.

9. Gaea Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1600M, 4.30 pm: 1. Teodor 61 S Kamble 2; 2. Ashwa Prayag 59.5 Dashrath S 3; 3. Star Of Zoltan 57 M Roushan 8; 4. Conztanza 56.5 I Pardeshi 1; 5. Star Miracle 56.5 Akshay 11; 6. Ocean Touch 56 I Pasha 5; 7. Celebrations 55 A Agarwal 10; 8. Warrior Prince 54 P Kamlesh 9; 9. Magical Mantra 53.5 CS Jodha 6; 10. Adam’s Pleasure 50.5 Neeraj Rawal 4; 11. King’s Troop 50 J Chinoy 7.
Ashwa Prayag 1; Warrior Prince 2.

10. Star Of The Season Plate (Div I) (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 5.00 pm: 1. Zeki 61.5 L Stephane 7; 2. Afsaneh 61 SN Chavan 1; 3. Chief Ruler 60.5 AM Tograllu 8; 4. Ocean Trail 60.5 P Trevor 6; 5. Matilda 60 C Rajendra 5; 6. Peregrine Falcon 59.5 Kavraj S 11; 7. Luna Rossa 59 F Irani 9; 8. On My Way 57.5 CS Jodha 10; 9. True Elegance 57.5 A Sandesh 3; 10. Grey Phantom 56.5 A Agarwal 2; 11. Dancing Money 56 Z Sayyed 12; 12. Flying Tackle 54 Dashrath S 4.

Zeki 1; Matilda 2.

Day’s best: Tora Bora. I jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. II jackpot: 6, 7, 8, 9, 10. Mini-jackpot: 7, 8, 9, 10. I treble: 3, 4, 5. II treble: 7, 8, 9. III treble: 8, 9, 10. Exacta pool: 5, 9, 10.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)