Davenport fancied for Prince Of Berar Trophy

Hyderabad race card
L D’Silva schooled Davenport, to be ridden by Harish is fancied to win the Prince Of Berar Trophy, a terms race over 2200 metres, the feature event of the races to be held here on Monday.
1. Adilabad Plate (Cat II, terms) -- 1400M, 1.10 pm: 1. Achiever 56 PS Chouhan 1; 2. Arya 56 Shoban Babu 9; 3. Deccan Bravo 56 Laxman 2; 4. Miracle 56 M Mark 4; 5. Trigger Happy 56 MF Alikhan 8; 6. Your Excellency 56 K Anil 5; 7. Admire Aura 54.5 Christopher 3; 8. Democracy 54.5 S John 7; 9. Fabulous Gal 54.5 Ch K Chary 6.
Achiever 1; Your Excellency 2.
2. Prince Of Berar Trophy (Cat II, terms) -- 2200M, 1.40 pm: 1. Davenport 58.5 Harish 2; 2. Dash On Regardless 57.5 S John 5; 3. Realtor 57.5 NM Sequeria 3; 4. Vijaysena 54.5 R Rupesh 1; Bossei Girl 53 A Imran K 4.
Davenport 1; Bossei Girl 2.
3. Commanche Cup (Cat III, rated upto 50) -- 1800M, 2.10 pm: 1. Jaan Baaz 60 PS Chouhan 6; 2. Vijaysarathi 59 R Rupesh 1; 3. Style Ikon 58 A Imran K 3; 4. Iki Tombi 57.5 S John 7; 5. Paymaster 57 Shoban Babu 4; 6. Pacific Groove 56.5 MF Alikhan 5; 7. Fantastic Boy 51.5 M Krishna 2.
Style Ikon 1; Vijaysarathai 2.
4. Esquire Plate (Div II) (Cat III, rated upto 25) -- 1200M, 2.40 pm: 1. Ocean Of Pearls 61 K Anil 4; 2. Cannon View 60.5 Laxman 11; 3. Classic One 60.5 Gnaneshwar 9; 4. Fair Touch 60 Ch K Chary 1; 5. Blue Magic 58 S John 8; 6. Donna Summers 57 Ravinder S 5; The Scot 55.5 NM Sequeria 6; 8. Jay Jay 54.5 A Joshi 10; 9. Mystic Impact 52.5 Uday Kiran 2; Going Places 49 R Umesh 7; Parineeta 49 A Ramana 3.
Ocean Of Pearls 1; Blue Magic 2.
5. Rani Rudramma Devi Cup (Div II) (Cat II, rated upto 75) -- 1200M, 3.10 pm: 1. True Fashion 60.5 Sk Sharookh 1; 2. Chief De Mission 59.5 Sk Farokh 5; 3. One In All 58.5 R Rupesh 8; 4. Flash Flares 57.5 Uday Kiran 4; 5. Navija 55.5 M Krishna 6; 6. Kohinoor Diamond 51.5 R Umesh 3; 7. Good Speed 50 Ravinder S 9; 8. Gables 49.5 Ch K Chary 7; 9. Lucky Damsel 49 Nitin Singh 2.
One In All 1; Flash Flares 2.
6. The Tanasha Plate (Div I) (Cat III, rated upto 50) -- 1000M, 3.45 pm: 1. Embattled 61.5 PS Chouhan 5; 2. Party Doll 61 Gnaneshwar 4; 3. Queen Of Habashe 60 R Rupesh 3; 4. Rainbow Fog 60 Ch K Chary 6; 5. Sixth Element 60 Laxman 2; 6. Ace High 57.5 MF Alikhan 7; 7. Jugnu 56 Ashhad Asbar 10; 8. Sugar Gold 55 K Anil 1; 9. A Fire Work 52 Uday Kiran 9; 10. Sweety Boy 49.5 R Umesh 8.
Rainbow Fog 1; Party Doll 2.
7. Tanasha Plate (Div II) (Cat III, rated upto 50) -- 1000M, 4.15 pm: 1. Easy Touch 62 Shoban Babu 1; 2. Disco Flash 61.5 Ch K Chary 9; 3. Kohinoor Mystic 61.5 R Umesh 2; 4. Ride To Glory 60 Harish 8; 5. Sugar Baby 59 N Rawal 4; 6. Hunting Boy 56.5 M Mark 3; 7. Sprint Champ 56 Uday Kiran 5; 8. Meritorious 54.5 A Imran K 7; 9. Madho 50 A Ramana 6; 10. Dancing Fairy 49 Ashhad Asbar 10.
Disco Flash 1; Ride To Glory 2.
8. Rani Rudramma Devi Cup (Div I) (Cat II, rated upto 75) -- 1200M, 4.45 pm: 1. Glaring Godzilla 61 S John 5; 2. Al Jouf 60 Gnaneshwar 3; 3. Exclusive Monarch 58.5 NM Sequeria 4; 4. Leo Dvij 58 Christopher 8; 5. Star Composer 57 S Sreekant 6; 6. Cannon Scot 55 Ch K Chary 2; 7. John Galt 50.5 Ravinder S 7; 8. Hospitality 50 A Ramana 9; 9. True Force 49.5 Sk Farokh 1.
Glaring Godzilla 1; Leo Dvij 2.
9. Esquire Plate (Div I) (Cat III, rated upto 25) -- 1200M, 5.15 pm: 1. Bentota 61 Nitin Singh 2; 2. Galloping Grocer 61 Ravinder S 4; 3. Play Zone 61 S Sreekant 8; 4. Torrestrella 61 A Ramana 9; 5. Recast 58.5 Gnaneshwar 7; 6. Turning Point 58 M Krishna 3; 7. Queen Of Melody 57 NM Sequeria 1; 8. Autumn Gold 55 Ch K Chary 6; 9. First Solar 55 R Umesh 5; 10. Try Me Today 52.5 Laxman 10; 11. Booster 49 Ashhad Asbar 11.
Galloping Grocer 1; Recast 2.
Day’s best: Achiever.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9.
I treble: 1, 2, 3. II treble: 4, 5, 6. III treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 7, 9.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry