Star Vision fancied to bag feature

Pune race card

A Dajee-schooled Star Vision, to be ridden by C Rajendra, is fancied to lift the Pelican Trophy, a terms race over 1400 metres, the main event of the races to be held here on Friday.
1. Bud Royale Plate (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 1.00 pm: 1. Telstar 61 Kavraj S 9; 2. Big Old Man 60 J Pradeep 3; 3. Blue Mellon 59 S Sunil 7; 4. Emerald Star 57.5 A Sandesh 4; 5. Star Glory 55.5 C Rajendra 1; 6. Culcrieff 53 Dashrath S 5; 7. Rodrigo 53 R Shelar 8; 8. Sputnik 53 CS Jodha 6; 9. Lightning Cavalry 52.5 TS Jodha 2.
Star Glory 1; Emerald Star 2.
2. Assessed Plate (Cl II, rated 60-86) -- 1600M, 1.30 pm: 1. Misschevious Trot 60.5 M Narredu 3; 2. Cosmopolitan 60 S Zervan 2; 3. Agha 57.5 A Sandesh 1; Cloud Cover 49 Ashhad Asbar 4.
Agha 1; Misschevious Trot 2.
3. K Raghunath Plate (Cl III, rated 40-66) -- 1000M, 2.00 pm: 1. Wild Torronaado 59 A Sandesh 2; 2. Polariser 58 I Pardeshi 5; 3. Highland Warrior 55 P Trevor 7; 4. Elementto Style 54.5 Ashhad Asbar 9; 5. Hammerhead 54 M Roushan 4; 6. Call To Arms 52.5 Chandrakant 1; 7. Phosphor 52 PS Chouhan 3; 8. Silver Soul 50.5 SS Baria 6; 9. Walking Tall 49 TR Shaikh 8.
Highland Warrior 1; Phosphor 2.
4. Bud Royale Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 2.30 pm: 1. Tyumen 59 S Sunil 1; 2. Dancing Dame 56 Dashrath S 5; 3. Star Builder 55.5 B Prakash 8; 4. Admirals Quest 53.5 AM Tograllu 7; 5. Game Of Power 53.5 A Sandesh 6; 6. Halo Of Fame 53.5 D Akkshay 2; 7. Excelltastic 53 D Naik 4; 8. Fiery Fortune 53 CS Jodha 3.
Dancing Dame 1; Star Builder 2.
5. Ismail Khan Plate (Div II) (CV, rated 1-26) -- 1200M, 3.00 pm: 1. Musical Rhythm 59.5 CS Jodha 5; 2. Rajdoot 57 TS Jodha 10; 3. Surmount 56.5 V Jodha 11; 4. Crescendo 56 DK Ashish 8; 5. Midnight Club 56 S Zervan 2; 6. Orion Star 56 DS Rathore 1; 7. Star Blaze 53.5 J Pradeep 4; -. Bemisaal 53 -- -; 9. Blazing Speed 53 T Atul 7; 10. Arabian Power 52.5 R Shelar 6; -. Tomorrows Dreams 51 -- -; 12. Houdini 50.5 Merchant 9; 13. Ijlal 50.5 P Trevor 12; 14. Golden Orra 50 TR Shaikh 3.
Star Blaze 1; Midnight Club 2.
6. DN Zodge Plate (Cl III, rated 40-66, 20-39 eligible) -- 1800M, 3.30 pm: 1. Taanush 59 Kavraj S 1; 2. Tromos 58.5 P Trevor 3; 3. Confiserie 58 A Sandesh 5; 4. Granados 57.5 B Prakash 6; 5. Snow Queen 57.5 Neeraj Rawal 2; 6. Sea Shower 56 C Rajendra 4; 7. Apache Indian 55 R Rupesh 7.
Sea Shower 1; Granados 2.
7. Pune Racing Journalists Trophy (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Ran Banka 59 CS Jodha 8; 2. Solid Rock 56.5 TR Shaikh 10; 3. Amaranza 56 Ashhad Asbar 5; 4. Bonny Light 55.5 S Sunil 3; 5. Born Destiny 55.5 V Jodha 4; 6. Blau Himmel 55 DS Rathore 2; 7. King’s Troop 54 Belose 1; 8. Wells Fargo 52.5 P Trevor 9; 9. Wings Of Angels 52 A Sandesh 6; 10. Young Offender 51.5 D Akkshay 7.
Wings Of Angels 1; Wells Fargo 2.
8. Pune Racing Journalists Trophy (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 4.30 pm: 1. Suraj 62 R Rupesh 11; 2. Sepia Tone 60.5 Belose 5; 3. Three Of Arts 60 V Jodha 6; 4. Tabar 59.5 I Pasha 4; 5. Blades Of Glory 58.5 TS Jodha 8; 6. Tattenhoe 58.5 S Sunil 10; 7. Daffodils 57.5 R Shelar 9; 8. Marine Zone 57.5 NS Parmar 3; 9. Festive Light 57 DK Ashish 7; 10. Barbara 56.5 H Rathod 1; 11. Tommy Carmichael 53.5 Neeraj Rawal 2.
Tommy Carmichael 1; Marine Zone 2.
9. Pelican Trophy (terms) -- 1400M, 5.00 pm: 1. Ashwa Parwez 56 PS Chouhan 4; 2. Distant Promise 56 D Akkshay 10; 3. Ocean Sensation 56 DK Ashish 11; 4. Orazio 56 M Kharadi 7; 5. Rob N Rob 56 Chandrakant 8; 6. Star Vision 56 C Rajendra 5; 7. Twittillator 56 F Irani 1; 8. Evagilist 54.5 D Naik 6; 9. Ocean Queen 54.5 T Mahesh 2; 10. Svelte Lady 54.5 Dashrath S 9; 11. Venus Rosewater 54.5 B Prakash 3.
Star Vision 1; Ashwa Parwez 2.
10. Ismail Khan Plate (Div I) (CL V, rated 1-26) -- 1200M, 5.30 pm: 1. Full Throttle 61.5 H Rathod 12; 2. Sharp Runner 61.5 CS Jodha 8; 3. Brave Gypsy 61 J Pradep 2; 4. Zen 61 M Roushan 4; 5. Moonlight Beauty 60 P Trevor 5; 6. Rising Glory 59.5 SP Ranjane 9; 7. Tease Me 59.5 I Pasha 3; 8. Inner Harmony 59 TR Shaikh 1; 9. Arabian Empire 58 TS Jodha 7; 10. Alohamora 57.5 S Kamble 6; 11. Celtic Manor 57.5 Dashrath S 11; 12. Dancing Money 57.5 Kavraj S 13; 13. Loyal Tycoon 57.5 DK Ashish 14; 14. Amora 54 T Atul 10.
Celtic Manor 1; Arabian Empire 2.
Day’s best: Celtic Manor.
I jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. II jackpot: 6, 7, 8, 9, 10. Mini-jackpot: 7, 8, 9, 10. I treble: 4, 5, 6. II treble: 7, 8, 9. III treble: 8, 9, 10. Exacta pool: 5, 8, 10.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)