State athletics results

Men: 200M: Ramu (MEG) 21.9 seconds, 1; Jai Prakash Shetty (Fusion Athletica) 22.0, 2; Somith Mandon (Fusion Athletica) 22.1, 3. 400M: Jai Prakash Shetty (FA) 48.0, 1; Rijo George (IAF) 48.2, 2; Shameer T A (MEG) 50.0, 3. 10000M: Shanawaz (MEG) 31:53.9, 1; Basavaraj T M (SAI) 33:31.4, 2; S B Yellapppa (Bagalkot) 33:52.2, 3. 400M hurdles: Sameer T A (MEG) 56.0, 1; Vikram Singh (IAF) 56.7, 2; Yathish Kumar (MEG) 57.0, 3.
3000M  steeplechase: Yogendra Yadav (IAF) 10:09.0, 1; Santa Kumar (Railways) 10:10.6, 2; M T Basavaraj (DYSS) 10:56.8, 3. High jump: Alex Thomas (MEG) 2.03 metres, 1; Mohan G K (AF) 2.00, 2; M P Tiwari (AF) 1.90, 3. Pole vault:  Maninder Singh (MEG) 4.20 metres, 1; Vijay Kumar (Bangalore Sports Club) 3.70, 2. Triple jump: Subin P S (MEG) 14.14 metres, 1; C Sachin (Arjun T&F) 14.00, 2; S Nataraj (Arjun) 13.79, 3. Shot put: M R Nandish (EPIC) 14.21 metres 1; Dhananjaya Mishra (Dharwad) 10.71, 2;  Amith (Udupi), 10.64, 3. 20000M walk: Dinesh Kumar (SAI) 1::47:47.5, 1; Ajay (IAF) 1::49:15.4, 2; Vishwanath Singh (MEG) 1::52:54.7, 3.
Decathlon: Yogesh B Patil (MLIRC, Belgaum) 3468 points, 1; Shirish SS (Belgaum) 2636, 2. Boys Under-20: 200M: Aiyappa K M (Fusion Athletica) 22.5 seconds, 1; Sanjay V (Fusion Athletica) 22.6, 2; Anil Umar (MEG) 22.8, 3. 400M: Prajwal (Alva’s) 49.8 seconds, 1; Akash B Rao (DK) 49.9, 2; V Sanjay (FA) 50.4, 3. 5000M: Pradeep Patil (Youngsters) 15:40.8, 1; Chandra Bushan (Youngsters) 15:48.2, 2; H S Rakesh (Arjun) 15:57.5, 3. 10000M: Appa Saheb (Bagalkote DAA) 34:52.3, 1; Sameer B Koujanoor (Dharwad) 34:59.2, 2; Mallikarjuna B J (Dharwad) 37:10.2, 3. 400M hurdles: Nitesh Rathode (MEG) 57.0 seconds, 1; Abdul Nazeer (Alva’s) 59.3, 2; Keshava Narayana (Belgaum) 1: 05.0, 3. 3000M steeplechase: H S Rakesh (Arjun) 10:04.5, 1; K H Krishna (Alva’s) 10:14.9, 2; Sandeep (Arjun) 10:37.5, 3.
High jump: Supreeth (DK) 1.80 metres, 1; Rahul M Desai (Sports School, Chandargi) 1.70 metres, 2; Nishwin Pal (DK) 1.70, 3.
Pole vault: Santhosh C (Youngsters) 2.65, 1.
Triple jump: Arshad M (DYSS) 15.10 metres (NMR, Old: 14.33), 1; Carl Britto (BSC) 14.80, 2; Satyanarayana (Belgaum) 13.98, 3.
Shot put: Shamith D Suvarna (DK) 11.83 metres, 1; Sharath (Udupi) 11.36, 2;  Karthik G (S J Polytechnic) 11.35, 3.
Decathlon: Salmam Abbas (Arjun) 4507 points, 1; Nishwin Pal (DK) 4142, 2; Ravi Teja (Alva’s) 3838, 3.
Under-18: 200M: Alangi Gilbert (BSC) 22.6 seconds, 1; Deepak S (BSC) 22.7, 2; Siran (DK) 23.1, 3.
400M: S Deepak (BSC) 51.1, 1; S M Roshan (BSC) 51.5, 2; K S Jeevan (DYSS) 53.1, 3.
400M hurdles: R Ganesha Naik (Alva’s) 1:01.3, 1; Hidayathulla (Alva’s) 1:02.5, 2; R Abhishekh (BSC) 1:03.3, 3.
2000M steeplechase: H R Mallesh (SAI) 6:55.1, 1; Sreedhara Bajantri (SAI) 7:08.3, 2; Parmesh (JGI) 7:18.5, 3.
High jump: Abhishekh N (Alva’s) 1.80 metres, 1; Chethan B (Youngsters) 1.80, 2; Srikanth Y L (SAI) 1.70, 3. Pole vault: Sukesh (Udupi) 3.00 metres, 1; Ramu (Bellary) 3.00, 2; Nithyananda (Udupi) 2.80, 3. Triple jump: Joel A Cardoza (Alva’s) 13.15 metres, 1; Yatheen S (Alva’s) 12.95 2; Supreeth Gopal (SVEC) 11.70, 3.
Javelin throw: Pradeep G P (Alva’s) 50.07, 1; Natesh (Udupi) 49.69, 2; Rairaj (Alva’s) 47.74, 3.
Under-16: 200M:  Arjun S R (SAI) 24.2 seconds, 1;  Shivakumar (JGI) 24.2, 2; Ravat B (Bijapur) 24.6, 3.
400M: Arjun S Rathod (SAI) 53.2 seconds, 1; Balappa (SS, Vidyanagar) 54.3, 2; R Rakesha (Yuva) 54.7, 3.
1500M: M Bhimappa Patil (Alva’s) 4:31.4, 1; T S Harisha (Sports School Vidyanagar) 4:36.3, 2; Mudukappa (Bijapur) 4:38.9, 3.
High jump: Harshith (BSC) 1.90 metres (NMR. Old: 1.80) H Amdan Faiz (DK) 1.80, 2; Manjunath P M (Alva’s) 1.55, 3.
Pentathlon: Fakeerappa V Bangi (SS, Chandargi) 2755, 1; Parasura Bajantri (SS, Chandargi) 2702, 2; Sanjay Basappa Kamble (DYSS) 2415, 3.
Under-14: 100M: P Santhosh (SS, Chandargi) 12.1 seconds, 1; Dhananjaya (Davangere) 12.6, 2; Jatin Achia  (Royale Concorde Intl School) 12.6, 3.
600M:  Ramu Haligannawar (Alva’s) 1:37.9, 1; M Tejesh (Mysore) 1:41.2, 2; Ronihal (Bijapur) 1:41.9, 3.
Long jump: Gagan K P (BSC) 5.05 metres, 1; Manjunath M (Davangere) 4.57, 2; Shivaprasad (Davangere) 4.44, 3.
Women --  400M: Vijayalakshmi (Railways) 59.2, 1; Vanditha A P (SAI) 1:01.6, 2; M Revathi (Arjun) 1:05.3, 3.
10000M: Thippavva Sannakki (DYSS) 39:48.0, 1; Kallavva Sindagi (Dharwad) 43:49.3, 2; Sahana (Davangere) 45:16.3, 3.
400M hurdles: Renuka Javad (Bagalkote) 1:27.9, 1; Shobhan B Mantoor (Bagalkote) 1:36.5, 2; Devathi (Bagalkote) 1:39.6, 3.
Pole vault: Kyathi (SAI) 2.90 metres (NMR. Old: 2.40) 1.
Hammer throw: Vanitha Rathod (Bangalore Sports Club) 42.44 metres (NMR. Old: 41.45), 1; Akshatha (Udupi) 21.89, 2; Roopashree (Mysore) 18.04, 3. 20000M walk: Hemalatha (Shimoga) 2::20:46.0, 1.
4x100M relay: SAI 52.6 seconds, 1; Canara Bank 53.2, 2; Sri Lanka 1:04.0, 3.
Under-20: 200M: T R Shruthi (SAI) 26.9 seconds, 1; R Anitha (Alva’s) 27.0, 2; Moulya (Alva’s) 27.3, 3.
400M: T R Shruthi (SAI) 59.5 seconds 1; N Vanitha (SAI) 1:00.6, 2; R Vanitha (Alva’s) 1:03.4, 3.
3000M: Shabina (Shimoga) 12:04.1, 1; A L Abilasha (DK) 12:10.9, 2; Shubha (DK) 12:22.9, 3.
400M hurdles: Anitha N (SAI) 1:07.9, 1; M Bharathi (Alva’s) 1:15.9, 2; S Shruthi (SAI) 1:24.3, 3.
Pole vault: Deepika (Udupi) 2.50 metres (NMR), 1.
Hammer throw: Vanitha Rathod (Bangalore Sports Club) 41.80 metres (NMR. Old: 39.03) 1; Sharmila K (Dyss) 27.75, 2.
Heptathlon: Anitha H V (DYSS) 2573 points, 1; Renuka H Yadav (Bagalkote) 1712, 2; Shaila B Matur (Bagalkote) 997, 3.
4x100M relay: Alva’s 53.1 seconds, 1; JGI 54.8, 2; Udupi DAA 1:04.5, 3.
Under-18: 200M: Nirupama Sunderraj (Indo-German) 25.3 seconds, 1; Sushmitha D (DK) 25.7, 2; Rebeca Jose (DYSS) 26.1, 3.
400M: Sushmita D Alva (DK) 58.8, 1; Bharani (FA) 59.0, 2; N G Padmini (DYSS) 1:01.5, 3.
3000M: Sharadha Rani (DYSS) 11:21.7, 1; Jeevitha (Youngsters) 11:49.3, 2; P L Akshatha (Alva’s) 12:19.1, 3.
400M  hurdles: Arpitha (DYSS) 1:08.5, 1; Bhavya K (SDM, Ujjire) 1:10.7, 1; Yajna R S (Alva’s) 1:10.8, 2.
Pole vault: Keerthi (Udupi) 2.20 metres (NMR)
Long jump: Joyline M Lobo (Alva’s) 5.43 metres, 1; Prajna S Prakash (Indo-German) 5.13, 2; Chandravva V S (SAI) 5.13, 3.
Shot put:  Anukthi C Shetty (DK) 10.00 metres, 1; Nidhi Gowda M B (DK) 9.70, 2; Sadhana Bhaskar (Bangalore) 8.80, 3.
Hammer throw: Roopashree K (Mysore) 19.91 metres, 1.
Javelin throw: Sadhana Bhaskar (Mount Carmel) 32.07 metres, 1; Nidhi Gowda M B (DK) 31.36, 2; Preethi Shetty (DK) 27.62, 3.
Heptathlon: Prajna S Prakash (Indo-German) 3365 points, 1;  Pavithra (DYSS) 3209, 2; Bhavya Mandanna (Indo-German) 2961, 3.
Girls Under-16: 200M: Reena Geore (SS, Vidyanagar), 27.1 seconds, 1; Bhavi B Shankar (SS, Vidyanagar) 27.2, 2; Shashikala N (Dharwad) 27.3, 3.
400M: Nithyashree (JGI) 1:00.5, 1; Rema G (SS Vidyanagar) 1:01.2, 2; Ramona (DK) 1:02.8, 3.
1500M: K Yasaswini (DYSS) 5:14.9, 1; Navyashri C (SS, Vidyanagar) 5:24.1, 2; Lisa Pinto (DK) 5:28.6, 3.
3000M walk: Anitha  (Alva’s) 19:39.9, 1; Chaitra (Mysore) 20:41.3, 2; Jyothi Nimbalkar (Dharwad) 21:18.5, 3.
Pentathlon: Rachitha K S (Indo-German) 1882 points, 1;  Chaya Mandanna (Indo-German) 1866, 2; Bhojamma (SAI) 1056, 3.
Girls Under-14 --  600M: Mrudula A H (Belgaum) 1:45.4, 1; Archana (SAI) 1:46.9, 2; V Priyanka (JGI) 1:50.7, 3.
Shot put: Priyanka (DK) 8.28 metres, 1; Uma P S (DYSS) 7.46, 2; Mridu J (VNC) 6.66, 3.
Best athletes: Men: Mohammed Ibrar (IAF). Boys Under-20: M Arshed (DYSS); Under-18: M K Sumanth (DYSS); Under-16: Insan Hossan (DK); Under-14: P Santhosh (SS, Chandargi).
Women: H M Jyothi (Canara Bank); Girls Under-20: B U Moulya (Alva’s); Under-18: Nirupama S; Under-16: Nithyashree (JGI); Under-14: Varsha (DK).
Team championships: Men: MEG; Under-20: Alva’s; Under-18: Alva’s; Under-16: Alva’s; Under-14: SS, Chandargi. Women: SAI, Bangalore; Under-20: Alva’s; Under-18: DK; Under-16: Alva’s; U-14: Indo-German.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry