Onassis tipped to clinch main event

Mumbai race card

Pesi Shroff-ward Onassis, to be ridden by S Zervan, is fancied to take home the Maharaja Sir Harsinghji Trophy (Grade III) over a mile, the plum event of the races to be held here on Sunday.

1. SA Wahid Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1800M, 3.00 pm: 1. Guernica 61.5 S Kamble 1; 2. Equality 60 M Roushan 5; 3. Magical Mantra 58 CS Jodha 7; 4. Cougar 57.5 A Sandesh 6;

5. Taanush 57.5 Dashrath S 2; 6. Sacred Relic 55.5 Akshay 8; 7. Uruj 52 TS Jodha 4; 8. Femenist 49.5 Aadesh K 9; 9. Monk’s Ferrari 49 DK Ashish 3.

Taanush 1; Cougar 2.

2. Regal Equity Plate (Cl III, rated 40-66) -- 1000M, 3.30 pm: 1. Highland Flame 60.5 Suraj Narredu 10; 2. Wild Torronaado 60.5 Dashrath S 1; 3. Saba 59 Chandrakant 8; 4.

Pelikano 58.5 I Pardeshi 11; 5. Daffodils 58 A Sandesh 3; 6. Scenic Silver 57.5 Kavraj S 4;

7. Glorious Miss 57 S Kamble 6; 8. Forward Charge 56 SK Jadhav 9; 9. Hammerhead 54 R Shelar 5; 10. Sea Bucaneer 54 M Roushan 2; 11. Sea Warrior 54 Akshay 7.

Highland Flame 1; Daffodils 2.

3. Monifieth Plate (Div II) (terms) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Esmeraldo 55 Suraj Narredu 10;

2. Flashforward 55 S Nayak 2; 3. Heavenly Prize 55 DK Ashish 5; 4. Prince Arius 55 TS Jodha 7; 5. Sheriff 55 Ashhad Asbar 1; 6. Smart Hunter 55 R Shekar 12; 7. Stuntacular 55 A Agarwal 9; 8. Follow The Dream 53.5 S Sunil 4; 9. Mountain Flora 53.5 T Atul 3; 10.

Special Fx 53.5 Dashrath S 6; 11. Splash 53.5 Kishore Kadam 8; 12. Westerlie 53.5 Aadesh K 11.

Esmeraldo 1; Special Fx 2.

4. Municipal Commissioner’s Cup (Cl III, rated 40-66) -- 1400M, 4.30 pm: 1. Beyond Sars 59 M Roushan 3; 2. Generalissimo 59 S Kamble 6; 3. Running Sun 58 A Sandesh 5; 4. Eye Of The Storm 56.5 A Agarwal 1; 5. Venus Rosewater 55.5 Dashrath S 4; 6. Halo Of Fame 55 J Chinoy 2.

Venus Rosewater 1; Beyond Stars 2.

5. Maharaja Sir Harsinghji Trophy (Grade III) (terms) -- 1600M, 5.00 pm: 1. Sprint Star 60 Suraj Narredu 1; 2. Mr Greedy 57.5 Harish 4; 3. Onassis 57 S Zervan 5; 4. Misschevious Trot 49 A Sandesh 2; 5. White Knight 49 Dashrath S 3.

Onassis 1; Sprint Star 2.

6. Rajcoomar Gujadhur Memorial Trophy (Cl IV, rated 20-46, 0-19 eligible) -- 1600M, 5.30 pm: 1. Tell Me More 62 A Agarwal 6; 2. Dancing Dame 61.5 A Sandesh 9; 3. Legionnaire 58 TS Jodha 4; 4. Distant Promise 57.5 Dashrath S 1; 5. Marudhara Ratan 55.5 I Pardeshi 10; 6. Enlightenment 54.5 Neeraj Rawal 8; 7. Ocean Queen 53 J Chinoy 7; 8. Halo Of Beauty 51.5 S Zervan 2; 9. Tag Along Tommy 50.5 Kishore Kadam 3; 10. Adams Prince 49 CS Jodha 5.

Dancing Dame 1; Enlightenment 2.

7. Racing Journalists Trophy (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 6.00 pm: 1. Star Vision 61 Suraj Narredu 6; 2. Wild Imagination 56.5 S Kamble 11; 3. Nou Camp 55.5 S Zervan 12;

4. Glides Line 54 R Shelar 4; 5. Macho Uno 54 S Sunil 2; 6. Royal Prince 54 Neeraj Rawal 5; 7. Secret Magic 54 Kavraj S 8; 8. Reinstate 53.5 DK Ashish 10; 9. Bring It On 53 Chandrakant 14; 10. Mirggnainee 53 I Pardeshi 9; 11. Smooth Operator 53 A Sandesh 1; 12. True Elegance 53 Kishore Kadam 7; 13. Pure Power 52.5 I Shaikh 3; 14. Flashing Sword 51.5 SK Jadhav 13.

Star Vision 1; Nou Camp 2.
8. Monifieth Plate (Div I) (terms) -- 1200M, 6.30 pm: 1. Daredevil 55 Kishore Kadam 3; 2. Hills And Dales 55 S Nayak 9; 3. Lazor Razor 55 A Agarwal 12; 4. Pronto Star 55 Dashrath S 10; 5. Savage Garden 55 Ashhad Asbar 6; 6. Sleuth 55 Suraj Narredu 8; 7. Amazing Smile 53.5 T Atul 5; 8. Bayblues 53.5 Aadesh K 4; 9. Blue Swallow 53.5 Merchant 11; 10.

Glowing Mist 53.5 Neeraj Rawal 1; 11. Good Looking 53.5 S Zervan 13; 12. Mountain N Dales 53.5 J Chinoy 7; 13. Xenia 53.5 D Naik 2.

Pronto Star 1; Good Looking 2.

Day’s best: Star Vision. Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8. I treble: 5, 6, 7. II treble: 6, 7, 8. Exacta pool: 6, 8.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry