Noble Prince fancied to clinch Governor's Cup


The false rails will be announced later.

1. leading Bookmaker cup (terms) -- 1200m: 1.00 pm
1. Optimus Prime (A M’galorkar)    56    R Marshall    9
2. Mojo (D Byramji)    56    C Alford    11
3. Mr. President (Lokanath)    56    Raja Rao    7
4. True Impression (Mahesh)    56    W Smith    10
5. Jamaican Bolt (Mangalorkar)    56    P S Chouhan    6
6. Youre A Legend (Pradeep)    56    Mahendran    8
7. Goodgirlgonebad (Byramji)    54.5    Md Shafiq    5
8. Alpha Baby (Dhariwal)    54.5    Md. Shoaib    4
9. Brunetta (I Ghatalal)    54.5    I Chisty    1
10. Star Presence (S Narredu)    54.5    Jagadeesh    2
11. Black Blossom (Samar Singh)    54.5    T Rahul    3
                
Optimus Prime 1; Jamaican Bolt 2; Brunetta 3.
2. Leading Tipster Cup (rated 0-25) -- 1400m: 1.30 pm
1. Mr Ambassador (Lokanath)    62    B Sreeekumar    5
2. Blue Origin (Amit Caddy)    61.5    P S Chouhan     2
3. Admiranda (Nityanand)    60.5    Gaurav Sapra    6
4. Dazzling Honour (A M’galorkar)    60.5    C Alford    12
5. Zamalek (Md A Abbas)    60    Madhu Babu    1
6. Isinbayeva (I Ghatala)    59.5     Gautam Raj    8
7. Princely Gesture (Inayathulla)    59    Shoban Babu    3
8. Sandalwood Star (Sharat K)    59    Afsar  Khan    10
9. Yes I Can (Prithviraj)    59    Khurshad A    7
10. Prince Norbert (Puttanna)    58    Jagadeesh    11
11. Pretty and Fast (Warren S)     57.5    I Chisty    9
12. Fantabulous Hero (Md. Khan)    56.5    Md. Shoaib    4

Dazzling Honour 1; Mr Ambassador 2; Sandalwood Star 3.
3. Champion trainer cup (Div iii)(rated 20-45) -- 1200m: 2.00 pm           
1. Mercutio (Dominic)    60     W Smith    7
2. Royal Zen (sharat K)    60 Md. Shafiq    11
3. Bonzini (Lokanath)    59.5    I Chisty     9
4. Nermai (J S Pillay)    59.5    A Velu    3
5. Simply Phenomenal (S Narredu)    59.5    Christopher    4
6. Cash Is King (Amit Caddy)    58.5    P S Chouhan     2
7. The Dawn (Mangalorkar)    58.5    Raja Rao    5
8. Way To Fantasy (Puttanna)    58.5    B Sreekanth     10
9. Chesterford Touch Inayathulla)    57    Shoban Babu    8
10. She’s A Lady (Warren S)    57    Neeraj Rawal    1
11. Our Cruise (Sharat K)    56.5    Afsar Khan    6

Mercutio 1; She’s A Lady 2; Simply Phenomenal 3.
4. champion jockey Cup (div iii) (rated 20-45) -- 1400m: 2.30 pm
1. Event Horizon (Puttanna)    60     B Sreekanth     5
2. Paint Me Red (Dhariwal)    57.5    Md Shoaib    1
3. Redshift (lokanath)    57.5    Himanshu    9
4. Royal Artist (Pradeep)    57.5    A Velu    6
5. Super Spear (N’yana Gowda)    57.5    I Chisy    2
6. Galvanize (Britto)    57     Shoban Babu     11
7. Give Me The Money (Amit Caddy)    57     Gaurav Sapra    3
8. Storm Chaser (Md. Khan)    57    P S Chouhan     7
9. Cindy Girl (Warren S)    56    Raja Rao    8
10. Joanna (Inayathulla)    55.5    Shahbuddin    4
11. Diamond Shower (Samar Singh)    53    Jagadeesh    10
         
Storm Chaser 1; Super Spear 2; Diamond Shower 3.
5.Champion Trainer cup (div ii) (Rated 20-45) -- 1200m: 3.00 pm
1. Sun Classique (Mangalorkar)    60     P S Chouhan     1
2. Tern Me On (Sharat K)    59.5    Afsar Khan    8
3. Baffled (Pradeep)    59    A Velu    5
4. Black Splendour (Samar Singh)    59     Md Shoaib     3
5. Flashing Crown (S Narredu)    58.5    Rajesh Babu    10
6. Voodoo Moon (Md Khan)    58.5    T  Rahul    7
7. Imperial Guest (Ganapathy)    58.5    A Imran K    9
8. Mega Joy (A M’galorkar)    58     C Alford     2
9. Gampu (Mahesh)    57.5    Vinod Shinde    4
10. Worth A Million (Warren S)    57    Santhosh K     11
11. Yamaguchi (Amit Caddy)    56    Gaurav Sapra    6

Sun Classique1; Imperial Guest 2; Mega Joy 3.
6. champion jockey Cup (div i) (rated 20-45) -- 1400m: 3.30 pm
1. Amazing Flora (Neil Darashah)    62.5    A Velu    10
2. Competent Soldier (Karan S)    62    A Imran K    7
3. Caspian Sea (Byramji)    61.5    I Chisty     1
4. Good Companion (Inayathulla)    61.5    Shoban Babu    9
5. Neel Gagan (Samar Singh)    61    Madhu Babu    2
6. Sound Bet (Amit Caddy)    61    P S Chouhan    5
7. Born Beauty (Lokanath)    61    Raja Rao     11
8. Pinaakini (Nityanand)    61    C’ndrasekar    3
9. Voice Of India (Sharat K)    59.5    B Sreekanth    4
10 Quiet Achiever (B Shiva)    58     T Rahul     8
11. Sanfrancisco Girl (Warren S)     54.5    Gautam Raj    6        
Caspian Sea 1; Competent Soldier 2; Sound Bet 3.
7. governor’s cup (grade iiI) (terms) -- 2400m: 4.00 pm
1. Arabian Knight (Dhariwal)    60     Harish     2
2. Noble Prince (Padmanabhan)    60    W Smith    5
3. Abs Fabs (A M’galorkar)    57    C Alford    3
4. Vanquish (Byramji)    55    I Chisty    1
5. Angelique Dhariwal)    54.5    R Marshall    4
    
Noble Prince 1; Abs Fabs 2; Arabian Knight 3.
8. leading stud cup (rated 60-85) -- 1400m: 4.30 pm
1. Affirmed Crown (Ganapathy)    60    A Imran K    10
2. Soberano (I Ghatala)    59.5    Gautam Raj    6
3. Inspiring Trust (Byramji)    59     B Sreekanth     9
4. Caprioska (Padmanabhan)    57.5    W Smith     11
5. Sun Zone (Sharat K)    56.5    Md Shafiq    7
6. India Shining (Warren S)    55    Santosh K    2
7. Astounding Blue (I Ghatalal)    54.5    I Chisty     12
8. Ever So Clever (Dhariwal)    54.5    Shohan Babu    1
9. Snob Value (Mangalorkar)    53.5    Harish     5
10. Luckynumberslevin (Amit Caddy)    52    Gaurav Sapra    8
11. Oban (Dhariwal)    51.5    Neeraj Rawal    4
12. Alaric (Pradeep)    50.5    P S Chouhan    3
                Caprioska 1; Alaric 2; Affirmed Crown 3.
9. champion trainer cup (div i) (rated 20-45) -- 1200m: 5.00 pm
1. Divine Gleam (Ganapathy)    62.5    A Imran K    4
2. Topkapi (Padmanabhan)    61.5    W Smith     7
3. Incredible (Byramji)    61.5    I Chisty    6
4. Sheer Gold (Inayathulla)    61.5    Khurshad A     3
5. Hurricane Bolt (Dominic)    60.5    B Sreekanth     8
6. Real Gladiator (Warren S)    59    Neeraj Rawal    10
7. Rule Of Attraction (Nityanand)    58.5    Gaurav Sapra    5
8. Criminal Lawyer (I Ghatala)    58    Vinod Shinde    1
9. Showhorse (Sharat K)    58    Afsar Khan    2    
10. Different Opinion (J S Pillay)    57.5    A Velu    9
    
Incredible 1; Topkapi 2; Real Gladiator 3.
10. champion jockey cup (div ii) (rated 20-45) -- 1400m: 5.30 pm
1. Hidalgo (Sharat K)    60     Afsar Khan    3
2. Xel (Amit Caddy)    59.5    Shahbuddin    8
3. Media Man (Md Khan)    59    Md Shoaib    1
4. Star News (Puttanna)    59    Jagadeesh    11
5. She’s Big (N’yana Gowda)    59    B Sreekanth     5
6. Clouseau (S Attaollahi)    58.5    R Marshall     10
7. Chinab (Dhariwal)    58    Himanshu    6
8. Trafalgar Square (Amit Caddy)    57    M D Praveen    9
9. Burning Ambitions (S Narredu)    56    Christopher    7
10. Orange Orchard (Samar Singh)    55.5    Madhu Babu    4
11. Sunny Connexion (Warren S)    55    I Chisty    2

Clouseau 1; Hidalgo 2; She’s Big 3.
Day’s best:  Noble Prince.
Double: Optimus Prime and Storm Chaser
Jackpot: 6, 7, 8, 9, 10.
 I mini-jackpot: 2,4,6,8.  
II mini-jackpot: 3,5,7,9.
 I treble: 4,5,6 .
II treble:  7,8,10.
Exacta pool: 5,8,9,10.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry