Shershah tipped for Derby

Racing

Delhi card

Shafiq Khan-schooled Shershah, to be ridden by Imran Khan, appeals most in a nine-horse field for the North India Derby (Grade III) over a mile, the plum event of the races to be held here on Tuesday.
1. Qutub Minar Plate (Div I) (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 1.45 pm: 1. European Storm 60.5 S Amjad K 7; 2. First N Impression 59.5 Bipin Kumar 10; 3. Whiff Of Money 58.5 R Parmod 9; 4. Enter And Canter 56.5 P Sharma 1; 5. Go With The Flow 56.5 Ranjeet S 5; 6. Audacious Queen 55.5 TS Jodha 3; 7. Serious Attitude 55 Shadab K 11; 8. Vasconia 52.5 Hashim Ali 2; 9. Perfect Affect 51.5 K Narender 6; 10. Heavenly Angel 50 Ruzauddin 8; 11. Bhoomi Putra 49.5 Danish Ali 12; 12. Zingaro 49 Chand Mohd 4.
Whiff Of Money 1; Perfect Affect 2.
2. Kutub Minar Plate (Div II) (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 2.15 pm: 1. Supreme Victory 60 Dilip S 5; 2. Master Piece 58.5 Bhanu Pratap 8; 3. Master Right 58 CS Jodha 7; 4. Forest Music 56.5 Shahid 11; 5. Green Seals 56 Chand Mohd 2; 6. Flight Of Fancy 55.5 Danish Ali 9; 7. Indian Bride 54.5 Narain Singh 10; 8. Huge Price 51.5 Gurpreet S 1; 9. Harsh Vaibhav 51 Riazuddin 3; 10. Summer Challenge 50 Nazim 4; 11. The Don 49 M Chettri 6.
Master Right 1; Master Piece 2.
3. Galloping Acres Stud Farm Cup (terms) -- 1000M, 2.45 pm: 1. Crusoe 55 K Narender 9; 2. Hitec Pride 55 Gurpreet S 2; 3. Leicester Square 55 Mohanlal 1; 4. Master Messi 55 CS Jodha 6; 5. Master Source 55 L Prashant 4; 6. Ruff N Tuff 55 Harkash K 10; 7. Honeys Spirit 53.5 Nazim 5; 8. Illustrate 53.5 SA Shah 8; 9. Nizbati Queen 53.5 Irfan Ali 7; 10. Perfect Cut 53.5 Naresh K 3.
Illustrate 1; Nizbati Queen 2.
4. DRC President Cup (Cl I, rated 80 & above) -- 1000M, 3.15 pm: 1. Shub Shubh 69 Bipin Kumar 8; 2. Moongate Man 67 A Waheed 10; 3. Master Blaster 64 Hashim Ali 1; 4. Shocking Star 61.5 B Prakash 11; 5. Ode To Nature 57.5 TS Jodha 6; 6. Flying Majesty 55 MI Qureshi 4; 7. Ka Ching 54.5 L Prashant 5; 8. Enya 54 SA Shah 3; 9. Red Reef 53 Ranjeet S 9; 10. Grey Dancer 50.5 Dhanu Singh 7; 11. Red Cat 50 K Narender 2.
Flying Majesty 1; Shocking Star 2.
5. North India Derby (Grade III) (terms) -- 1600M, 3.45 pm: 1. King Of Lords 57 PS Chouhan 3; 2. Made Of Gold 57 B Prakash 4; 3. Shershah 57 Imran Khan 2; 4. Truculent Star 57 P Sharma 6; 5. Warrior Race 57 R Parmod 5; 6. Equal Luxury 55.5 TS Jodha 1; 7. Master Arts 55 K Narender 7; 8. Master Belief 55 CS Jodha 8; 9. Master Harmonica 55 Irfan Ali 9.
Shershah 1; Made Of Gold 2.
6. RP Vohra Memorial Cup (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 4.15 pm: 1. Anamika 61.5 Ranjeet S 4; 2. Dream Debut 61.5 Hashim Ali 7; 3. Game Of Talent 59.5 Saleem 2; 4. Master Shub Shubh 57 CS Jodha 6; 5. Air Forse One 54 Gurpreet S 5; 6. Sultan Mirza 54 Riazuddin 8; 7. Aali Janaab 53.5 SA Shah 9; 8. Show On 53.5 K Narender 3; 9. Mystic Miracle 51 TS Jodha 1.
Show On 1; Mystic Miracle 2.
7. RP Vohra Memorial Cup (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 4.45 pm: 1. Dancing Babe 61.5 Hashim Ali 4; 2. Awesome 61 K Narender 1; 3. Kohinoor Empire 58.5 CS Jodha 7; 4. Ashwa Prisha 58 G Shekhawat 2; 5. El Salvador 57.5 Dilip S 5; 6. Master Crown 55.5 Ranjeet S 3; 7. Abdullah 53 Gurpreet S 6; 8. Star Sparkle 53 Dhanu Singh 8; 9. Trusted Man 50 Chand Mohd 9.
Abdullah 1; Kohinoor Empire 2.
Day’s best: Master Right. Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. Mini-jackpot: 4, 5, 6, 7. Treble: 5, 6, 7. Exacta pool: 6, 7.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry