Wijetilekk, Prasad move into 3rd round

Kamaldeep, Khurana too make it to third round of qualifiers

Wijetilekk, Prasad move into 3rd round

Karnataka’s Ajit Wijetilekk during his win over Mandeep Singh. DH Photo

Kamaldeep Singh and Prateek Khurana also advanced into the next round.
Wijetilekk eased past Mandeep Singh of Maharashtra 21-18, 21-15 and Prasad outplayed Suresh Babu G of Andhra Pradesh 21-10, 21-18 in the round two qualifying matches.
Kamaldeep registered hard fought 22-20, 21-15 win over Anil Kumar Karanam of AP while Prateek Khurana had to stave off a second set fightback from Bidyut Deoro of Assam to score a 21-13, 18-21, 24-22.

They will have to grind it out in two more qualifying rounds on Wednesday to enter the tournament proper.

Important results (Karnataka unless mentioned):
Men: Qualifiers (round II): Kamaldeep Singh bt Anil Kumar Karanam (AP) 22-20, 21-15; Ajit Wijetilekk bt Mandeep Singh (Mah) 21-18, 21-15; Venkatesh Prasad bt Suresh Babu G (AP) 21-10, 21-18; Prateek Khurana bt Bidyut Deoro (Asm) 21-13, 18-21, 24-22; Velavan V (TN) bt Irshad Khan 21-16, 25-23; Arjuna Reddy M (AP) bt Venkatesh Kamat 21-13, 21-19; Prannoy H S (Ker) bt Rohit More (Rly) 21-14, 21-11; Ashish Sharma (Dli) w/o Ganesh G; Ajay Rathi (Har) bt Sonic Prabhudesai 27-25, 21-23, 21-15; B Sai Praneeth (AP) bt Jagadish Yadav 21-11, 21-12; Abhimanyu Singh (MP) bt Rishiket Yeligar 21-19, 21-12; Pawan Malik (Cgh) bt Karthik M 21-10, 21-11; Nanda Gopal K (Rly) bt Shivakumar M (Kar) 21-7, 21-9.

Round I: Kamaldeep Singh bt Azaad Singh Virdi (Dli) 21-19, 21-9; Sonic Prabhudesai bt Himanshu Verma (Cgh) 21-9, 21-15; Jagadish Yadav bt Geofray (TN) 21-19, 21-12; Irshad Khan bt Vikas Kundu (Chg) 21-18, 21-8; Shivakumar M bt Rajesh Soami (Dli) 21-19, 21-12; Jeevan T R w/o Ankit Arora; Arjuna Reddy M (AP) bt Prakash Jolly 23-21, 21-18; Prannoy H S (Ker) bt Ganesh 21-8, 21-4; Sandeep Gahlot (Dli) bt Sachin K 21-17, 13-21, 21-15; Vijay Sangwan (Har) bt Anil Pradhan 21-9, 21-5; Tanveer Gill (Dli) bt Tribhuvan L D 21-12, 21-11; Ganesh G w/o Mayank Behal (Pun); Manjush Mohan K K (Ker) bt Karthikey K 21-15, 15-21, 21-19; Abdul Bari (MP) bt Navin L S 21-8, 21-9; Noren Bhuyan (Anp) bt Kunal S Roy 21-14, 21-19; Sachin Rawat (Dli) bt Mohamad Muhaimin 21, 10, 21-10; Ajit Wijetilekk w/o Harender Malik; Ajay Kumar K (Rly) bt Vivek Hassan 21-6, 21-5; Vijay Kumar Reddy (AP) bt Kevin George 21-11, 21-12; Nihar Tilekar (Mah) bt Harshil Shah 21-14, 21-17; Rishiket Yeligar w/o Dilshad Kamaludheen (Ker); Abhimanyu Singh (MP) bt Sunjeeth 21-15, 21-18; Manish Gupta (Cgh) bt Sunil Verma 19-21, 21-18, 21-16; Kashish Anand (Dli) bt Ramesh Nayak 21-13, 21-14; Sumeeth Reddy B (AP) Romit Dodeja 21-16, 21-15; Kiran Kumar Behara (Rly) Ninad Kamat 21-14, 21-12; Kathik M w/o Anurag Thakkar (MP).

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry