Steady Ajith calls the shots in 100M

Praneetha grabs top spot in girls under-15 sprint

Steady Ajith calls the shots in 100M

Ajith G and Praneetha Pradeep clinched top honours in the boys’ and girls’ 100M dash respectively in the 22nd Deccan Athletic Club’s weekend athletic meet sponsored by Deccan Herald and Prajavani at the Sree Kanteerava stadium here on Sunday.

Ajith, a Sri Vidyamandira School student, stopped the clock at 11.6 seconds to emerge winner in the under-16 boys’ section. In the under-15 girls’ category, Praneetha of Bethani High School clocked 13.1 seconds to top the event.

Results (Boys): U-13: 100M: Singreipam (St Aloysius HS, 12.6 sec) 1; Vimles Kumar (RMS, 13.4) 2; Shauraya Shekar (RMS, 13.7) 3.
800M: Anoop Verma (RMS, 2.35.5 sec) 1; Ramsingh (St Aloysius HS, 2.36.5) 2; Goldy Bhalt (RMS, 2.41.9) 3.
3000M: Chuimi (St Aloysius HS, 11.58.6 sec) 1; Stalin Abilash C (St Joseph’s Indian HS, 12.17.8) 2; Hemanth Kumar (APS HS, 12.26.8) 3.
80M Hurdles: Singprem (St Aloysius HS, 13.2 sec) 1; Lokesh S (Balayesu Vidyalaya English Primary School, 13.6) 2; Hari Krishna LS (St Joseph’s Indian HS, 15.5 sec) 3.
Long jump: Lokesh S (Balayesu Vidyalaya English Primary School, 4.85M) 1; Sumitha Upadhyay (RMS, 4.40) 2; Sankarshan D (DPS, 4.21) 3.
Triple Jump: Pavan Kumar (RMS, 8.55M) 1; Rahul Yadav (RMS, 8.20) 2; Adithya Shankar (Vidyaniketan School, 8.08) 3.
High Jump: N Abhiram (Ryan International School, 1.35M) 1; Siddharth Ganesh (Vidyaniketan School, 1.22) 2; Rahul Raghu (Vidyaniketan School, 1.22) 3.
Shot put: Md Raheemuddin J (St Joseph’s Indian Middle School, 7.75M) 1; Chuimi (St Aloysius HS, 7.69) 2; Sai Shravan (The Brigade School, 6.73) 3.

U-16: 100M: Ajith G (Sri Vidyamandira School, 11.6 sec) 1; Prashanth Dwivedi (St Philomina’s HS, 11.7) 2; Vivek Kumar (RMS, 11.9) 3.

800M: Ashutosh (RMS, 2.15.6 sec) 1; Ramachari (The Best, HS, 2.17.3) 2; Rahul DR (Sri Vidyamandira HS, 2.18.5) 3.

3000M: Sushanth B (Sri Vidyamandira HS, 10.46.7 sec) 1; Ashutosh (RMS, 10.56.8) 2; Ramachari (The Best HS, 11.06.7) 3.

110M Hurdles:  Telheiba KH (BGS International School, 19.3 sec) 1; Prabhesh Tiwari (BGS International School, 19.7) 2; Sunit Hora (RMS, 19.9) 3.
Long Jump: Prashant D (St Philomina’s HS, 5.85M) 1; Piyush Paras (RMS, 5.51) 2; Devaiah KT (St Joseph’s Indian HS, 5.42) 3.
Triple Jump: Prarabh (RMS, 10.66M) 1; Dhanush Naik EV (Gandhi Vidyalaya HS, 10.60) 2; Sujith S (St Philomina’s HS, 10.46M) 3.
High Jump: Jesse Sandesh (Mahila Seva Samaja HS, 1.60M) 1; Utpal (RMS, 1.50) 2; Lione Lewies (St Joseph’s Indian HS, 1.48) 3.
Shot put: Dushmanta Singh (Airforce School, 9.62M) 1; Pavan KK (Carmel School, 9.58) 2; Jojin Abraham (Evershine HS, 8.95) 3.
Girls: U-12: 100M: Tommy Vaishnavi (Baldwins Girls’ HS, 14.5 sec) 1; Lisa Maria Britto (Frank Anthony Public School, 14.8) 2; Ela Manya Navin (Sacred Heart Girls HS, 15.1) 3.
800M: Sahana SH (Sri Jnanakshi Vidyanikethan, 2:51.1) 1; Sushmitha Tiwari (New St Joseph’s School, 3:09.4) 2; Aishwarya D (Holy Angels HP, 3:23.0) 3.
1500M: Sushmitha Tiwari (New St Joseph’s, 6:23.6) 1; Aishwarya D (7:57.01) 2; Asfiya Azeez (Holy Angels, 7:06.8) 3. 60M hurdles: Tommy Vaishnavi (13.5) 1; Paushi Sridhar (Vidyanikethan, 13.6) 2; Cynthia Joy (Vidyanikethan, 3.61) 3. Long Jump: Pranitha Prakash (KLE International School, 3.82 metres) 1; Haritha V (Holy Angels, 3.80) 2; Cynthia Joy J (3.61) 3.  
Triple Jump: Haritha V (7.78M) 1; Harshini PP (Baldwins, 7.73) 2; Painitha Prakash (7.68) 3. H
igh Jump: Harshini PP (1.11) 1; Divya O (Sheshadripuram EHP School, 1.09) 2; Paushi Sridhar (Vidyaniketh-an, 1.03) 3.
Shot Put: Mahima S Patel (Vidyanikethan, 5.56M) 1; Radhika Dhube (New St Joseph’s English P/H School, 4.92) 2; Iffath Javed (Holy Angels, 4.91) 3.
U-15: 100M: Praneetha Pradeep (Bethani HS, 13.1 sec) 1; Semral Dinha K (The Best HS, 13.3) 2; Anitha K (Cluny Convent, 14.4) 3.
800M: Nivetha T (Carmel School, 2:53.8 sec) 1; Chandana H (Carmel, 2:56.7) 2; Bency B Rahel (Mary Immaculate, 2:58.5) 3. 1500M: Chandana H (Carmel, 6:07.4) 1; Sudha K (New St Joseph’s, 6:19.2) 2; Netharavathi (APS HS, 6:31.3) 3. 100M hurdles: Vaishali Somaiah (Clarence, 18.5) 1; Dolly Diana K (Mary Immaculate, 20.0) 2; Zeenlasvy Oliveira (Stella Mary’s HS, 20.4) 3. Long Jump: Praneetha Pradeep S (5.30M) 1; Semral Dinha K (4.62M) 2; Swathi CG (Mary Immaculate, 4.36) 3. Triple Jump: Vaishali Somaiah (10.13M) 1; Densa Vinay Shroff (Vidyashilp Academy, 9.29) 2; Tejaswi PK (Baldwins, 8.29) 3. High Jump: Zeenlasvy Oliveira (1.55M) 1; Lakshmi (Cluny Convent, 1.25) 2; Aquileena Williams (Holy Angels, 1.25) 3.  Shot Put: Smitha B (Mary Immaculate, 7.60M) 1; Nivetha T (Carmel, 7.22) 2; Suresh Chahana (Vidyaniketan, 7.6) 3.

DH Newsletter Privacy Policy Get the top news in your inbox
GET IT
Comments (+)