Praneetha impressive

Bethany High School lass takes home under-16 100M gold

Praneetha from Bethany High School timed 12.6 seconds for the yellow metal. Abhimathi S Nathan of India International School took silver in 13.5 and Monica S of Balayesu Vidyalaya claimed the bronze in 13.7.

Results: Boys: U-16: 800M: Ramachari AM (Best High School) 2:17.5 seconds, 1; Nikhil Nelson R (St Joseph’s Indian HS) 2:19.4, 2; Sunil (Parikrama) 2:21.8, 3. Long jump: Ramachari AM (Best) 5.63 metres, 1; Rahul Kumar Guptha (Army Public School) 5.41, 2; Gagan KP (Vidyanikatan) 5.41, 3. Shot put: Pavan KK (Carmel School) 10.94, 1; Uthkarsh (Vidyashilp) 9.92, 2; Rohan Jermy Charles (Legacy School) 9.74, 3.

U-14: 100M: Abhishek (NBIRS) 12.4 seconds, 1; Lempu (Parikrama) 12.6, 2; Mohith (Ryan International School) 12.8, 3. Shot put: Kishore Choudhary (NBIRS) 10.54 metres, 1; Lakshmi Kanth (NBIRS) 9.67, 2; Amarjith (Parikrama) 8.93, 3.

U-12: High jump: Rahul Raghu (Vidyanikatan) 1.17 metres, 1; Pritish Wali (Vidyanikatan) 1.15, 2; Chithanya S (Deccan School) 1.15, 3. 4x100M relay: Brigade School (56.5) 1; Parikrama School (57.4) 2; St Vincent (38.2) 3.

U-10: 100M: Shubham (Parikrama) 14.7 seconds, 1; Satkholen (Parikrama) 14.9, 2; Bhagawan Kripa Mehta (Vidyanikatan, Hebbal) 15.0, 3.

Long jump: Ashith Kumar (Parikrama) 3.88 metres, 1; Tarun Mammen (Vidyaniketan) 3.67, 2; Arjun Khanna (Indus International School) 3.62, 3.

U-8: 200M: Avinash KV (St Vincent Palloti School) 34.9 seconds, 1; Jason Alexander (St Vincent) 35.1, rama) 35.2, 3.

Girls: U-16: 100M: Praneetha Pradeep (Bethany) 12.6 seconds, 1; Abhimathi S Nathan (IIS) 13.5, 2; Monica S (Balayesu Vidyalaya) 13.7, 3.

800M: Rashimitha S (Mahila Seva Samaja) 2:38.5, 1; Payal Kela (Inventure Academy) 2:40.8, 2; Chandana H (Carmel School) 2:51.7, 3.

U-14: High jump: Aishwarya Kamal (Bishop Cotton) 1.36 metres, 1; Jeevna C (Cluny Convent) 1. 2, 2; Annapurna G (CMR NPS) 1.28, 3.

U-12: Long jump: Tanisha Naik (Baldwins) 4.12 metres, 1; Lisa Maria Brito (FABS 4.06, 2; Tanisha (Bethany) 3.81, 3. 4x100M relay: St Vincent (59.8) 1; Baldwin School (1:00.2) 2; Vidyanikatan School (1:01:00) 3.

U-10: 100M: Amakan Marie Yvonne (Bishop Cotton) 15.6 seconds, 1; Drishiya (Vidyashilp) 15.9, 2; Mina Thanveer (Baldwins) 16.09, 3.

U-8: 200M: Vaidehi (Vidyashilp Academy) 35.4 seconds, 1; Pavithra (Parikrama) 35.9, 2; Kavya N (Parikrama) 36.7, 3.

Comments (+)