Star Symphony fancied to land feature

Mumbai race card

CD Katrak-schooled Star Symphony, to be ridden by Neeraj Rawal, is tipped to lift the Cursetjee Dhunjishaw Trophy over seven furlongs, the plum event of the races to be held here on Saturday.

1. Ahu Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 3.30 pm: 1. Flying Jewel 60.5 J Pradeep 7; 2. Constantina 60 S Kamble 5; 3. Classic Ruler 59 Z Sayyed 1; 4. Arabian Pride 58 A Agarwal 2; 5. Samiel 58 A Sandesh 4; 6. Orito 55 Dashrath S 3; 7. Western Challenge 54.5 Akshay 8; 8. Sweaty Betty 50 SK Jadhav 6.

Orito 1; Samiel 2.
2. Ocean Breeze Plate (Cl II, rated 60-86) -- 1000M, 4.00 pm: 1. Bullet 59 Dashrath S 1; 2. Highland Bounty 56.5 Suraj Narredu 2; 3. Saints N Sinners 55 A Sandesh 4; 4. Ashwa Paarth 54 I Pardeshi 3.
Highland Bounty 1; Bullet 2.

3. Pierce Arrow Plate (Cl III, rated 40-66) -- 2000M, 4.30 pm: 1. Star Treasure 59 A Agarwal 4; 2. Glowing Star 56.5 Dashrath S 3; 3. Arbudh 55 CS Jodha 2; 4. Blue Flash 55 S Zervan 1.
Blue Flash 1; Glowing Star 2.

4. KH Irani Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 5.00 pm: 1. Midnight Club 60.5 S Kamble 1; 2. Blue Daffodils 60 I Pardeshi 4; 3. Money Strike 60 Z Sayyed 3; 4. Stylish Strokes 60 CS Jodha 7; 5. Classic Money 59.5 Kavraj S 9; 6. Star Zone 59 R Shelar 2; 7. Sea Wonder 58 A Sandesh 8; 8. Arabian Power 49.5 J Chinoy 5; 9. Auraria 49 Dashrath S 6.
Sea Wonder 1; Auraria 2.

5. Cursetjee Dhunjishaw Trophy (Cl II, rated 60-86) -- 1400M, 5.30 pm: 1. Amouresque 59 M Roushan 3; 2. River Blitz 56.5 Dashrath S 5; 3. Oh Calcutta 56 A Agarwal 4; 4. Ancient Wonder 53 Suraj Narredu 1; 5. Star Symphony 50.5 Neeraj Rawal 2.
Star Symphony 1; River Blitz 2.

6. Raza Ali Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 6.00 pm: 1. Flying Star 60 A Sandesh 10; 2. Laurus Pride 59 Harish 7; 3. Sizzling Love 59 DK Ashish 4; 4. Itspiritofracing 58 Chandrakant 2; 5. Golden Kingdom 57 S Zervan 1; 6. Fiery Fortune 56 CS Jodha 3; 7. Young Offender 55 Akshay 6; 8. Fantastic Kingdom 54 J Chinoy 8; 9. Game Of Power 52.5  Kishore Kadam 5; 10. Kimaya 50 Dashrath S 9.
Flying Star 1; Golden Kingdom 2.

7. Kazakh Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 6.30 pm: 1. Swept Away 60 Suraj Narredu 2; 2. Flames Of Fire 58 M Roushan 5; 3. Highland Vision 57 DK Ashish 1; 4. Silver Screen 55.5 A Agarwal 7; 5. Perpetuation 54.5 Kavraj S 3; 6. Creme De La Creme 53.5 S Kamble 6; 7. Lord Of Killarney 53.5 TS Jodha 9; 8. Scintillating Star 52.5 SK Jadhav 4; 9. Towering High 52.5 CS Jodha 10; 10. Arabian Empire 51.5 Shailesh 8; 11. Fantastic 51.5 A Sandesh 11.
Fantastic 1; Highland Vision 2.
Day’s best: Blue Flash.
Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. Mini-jackpot: 4, 5, 6, 7. Treble: 5, 6, 7. Exacta pool: 6, 7.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry