Master Belief tipped to grab top honours

DELHI RACE CARD

Master Belief, ridden byCS Jodha and trained by IS Parmar, is fancied to clinch the DRC Managing Committe Juvenile Sprinters Cup, the feature event of the races to be held here on Monday

1. Johnie Walker Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 2:45 pm: 1. Indian Bride 59 Narain S 10; 2. Master Speed 58.5 CS Jodha 6; 3. Don’t You Dare 58 Nitin Singh 4; 4. Go With The Flow 58 Sandeep R 1; 5. Gift Of Grace 54 Suresh Kumar 5; 6. Silver Flames 54 S Chinoy 2; 7. Foroozan 52 Shadab K 7; 8. Flying Rock 51.5 Jai Prakash 9; 9. Star Sparkle 51.5 Gurpreet S 8; 10. Dhrupad 51 Ramandeep 3.

Master Speed 1; Don’t You Dare 2.

2. Ashav Plate (Div II) (Cl III, rated 40-66) -- 1000M, 3:15 pm: 1. The Dukes 61 A Waheed 5; 2. Tempting Thought 58 Rajinder 1; 3. Benedictus 57 Danish Ali 8; 4. Red Cat 56.5 Nitin Singh 3; 5. Mysterio 55.5 CS Jodha 4; 6. Fanaa 54.5 Dilip S 6; 7. Assertive 52 S Shiva Kumar 7; 8. Valour 52 SA Shah 2.

Tempting Thought 1; Valour 2.

3. U Dear Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 3:45 pm: 1. Mojo 62 S Chinoy 10; 2. Da Vinci 60.5 Jai Prakash 12; 3. The Mafia 59 Rajinder 2; 4. Game Of Talent 58.5 Harkesh K 13; 5. Firecracker 57.5 Suresh Kumar 14; 6. Rapid Fire 56 Danish Ali 4; 7. Ashwa Pallvi 55.5 TS Jodha 1; 8. Elegencia 54.5 Sunny Kumar 3; 9. Resilience 54.5 CS Jodha 6; 10.

Whistling Warrior 54 Nitin Singh 8; 11. Green Ribbon 53 Hashim Ali 5; 12. Daytonas Beauty 52.5 Shadab K 9; 13. Absolut 50 S Raza 11; 14. Imagine 50 Nazim 7.
The Mafia 1; Daytonas Beauty 2.

4. DRC Managing Committe Juvenile Sprinters Cup (terms) -- 1200M, 4:15 pm: 1. Goodwood Park 60 R Parmod 10; 2. Master Belief 59 CS Jodha 4; 3. Equal Luxury 56 Rajinder 1; 4. Ashwa Panchhi 55 TS Jodha 9; 5. King Of Lords 55 P Sharma 5; 6. Miss Burgeon 53.5 Shadab K 2; 7. Golf Spark 50 SA Shah 8; 8. Made Of Gold 50 Jai Prakash 7; 9. Warrior Race 50 Sameer Khan 6; 10. Gomti 48.5 Nitin Singh 3.

Master Belief 1; Equal Luxury 2.

5. Azaad Plate (Cl I, rated 80 & above) -- 1100M, 4:45 pm: 1. Sonic Boom 75 MI Qureshi 1; 2. Shub Shubh 72.5 Vijay K Bhan 4; 3. The Rock 62 Anil Kumar 3; 4. Real Smasher 61 Rajinder 2; 5. Middle Man 58.5 TS Jodha 5; 6. Master Blaster 56 CS Jodha 6; 7. Afea 55 S Chinoy 9; 8. Ka Ching 52 Suresh Kumar 8; 9. Ashwa Pratap 50 Gurpreet S 7.

Real Smasher 1; Master Blaster 2.
6. Ashav Plate (Div II) (Cl III, rated 40-66) -- 1000M, 5:15 pm: 1. Jewel Star 61 M Chettri 3; 2. Pacemaker 58 Jai Prakash 8; 3. Sunehree Parinda 57.5 Arun Kumar 6; 4. Amity 56.5 Shiva Kumar 9; 5. Rawsom 56 Rajinder 1; 6. Zabardast 54 Nitin S 7; 7. First N Impression 53.5 CS Jodha 2; 8. Energetic Girl 52 K Narender 5; 9. Kohinoor Beauty 51.5 Ramandeep 4.
Rawsom 1; Energetic Girl 2.

Day’s best: Real Smasher. Jackpot: 2, 3, 4, 5, 6. Mini-jackpot: 3, 4, 5, 6. Treble: 4, 5, 6. Exacta pool: 5, 6.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry