Kyles Of Bute for main event

Racing Bangalore card


False rails, width about 4 metres, will be in place from 1400 metres to 1000 metres, and width about 7 metres, will be in place from 1000 metres to the winning post.
1. Malenahalli PLATE (rated 0-25) -- 1400m: 1.30 pm
1. Bounty Hunter (Amit Caddy)    62    VR de Sousa    4
2. Brilliance (Ganapathy)    62    AM Tograllu    8
3. The Last Fling (Dominic)    61.5    Noornabi    3
4. Allegro (Sharat K)    58    Md Shoaib    6
5. Season Of Love (Sharat K)    58    Krishnan    2
6. Spark Of Diablo (JS Pillay)    57    Ashok Kumar     1
7. Beautiful Dancer (Narayana Gowda)    57    Md Akbar    5
8. Absence (Britto)    53    Merchant    7
            
Bounty Hunter 1; Season Of Love 2; Brilliance 3.
2. Mount everest trophy (terms) -- 1100M: 2.00 pm
1. Field Of Dream (Ganapathy)    56    M Ravi    11
2. Autumn Red (Hidayat K)    56    VR de Sousa    2
3. Bonanza (Inayathulla)    56    Vivek    12
4. Optimus Zone (Padmanabhan)    56    Appu    4
5. Angad (Samar Singh)    56    Ch K Chary    1
6. Molly Malone (Amit Caddy)    54.5    Krishnan    6
7. Right On Time (Dominic)    54.5    Neeraj Rawal    3
8. Free Styler (Ganapathy)    54.5    Gallagher    9
9. Unique Show (Lokanath)    54.5    Asshad Asbar    5
10. Didhitee (Mahesh)    54.5    Chandrakant    8
11. Sayyonee (Md Khan)    54.5    Shiva Kumar    10
12. Intrigue (Neil Darashah)    54.5    Srinath    7    

Intrigue 1; Right On Time 2; Free Styler 3.
3. Allaire plate (rated 20-45) -- 1400M:       2.30 pm               
1. Ben Ten (D Byramji)    62.5    Srinath    1
2. Muqtadir (Dhariwal)    60.5    L Stephane    6
3. Royal Fortune (Samar Singh)    58    N Rajesh     8
4. African Queen (S Attaollahi)    56    NT Callow    7
5. Purple Glow (Ganapathy)    53.5    AM Tograllu    2
6. Maverical (Narayana Gowda)    53    Vivek    3
7. Walter (Puttanna)    52    N Harsha     5
8. Alpine Shine (Narayana Gowda)    51.5    DK Ashish    4
    
Ben Ten 1; African Queen 2; Muqtadir 3.
4. MN Prakash Memorial trophy (Div iI) (rated 40-65) -- 1200M: 3.00 pm
1. Thrillseeker (Neil Darashah)    60    L Stephane    2
2. Citrali (Puttanna)    60    Srinath    12
3. Rubellite (Sharat K)    56    Md Shoaib    11
4. Super Gold (Inayathulla)    56    Ashok Kumar    3
5. Luminous Gold (Manohar)    55.5    Tauseef A    6
6. Mystic Dawn (Ganapathy)    55.5    Gallagher    5
7. Smart Exotic (Faraz Arshad)    55.5    C Alford    10
8. Oceanic Wind (Narayana Gowda)    55.5    Nausad Alam    7
9. TernMe On (Tharun T)    55.5    M Mark    4
10. Ailsa (A Mangalorkar)    54    R Marshall    8
11. Southern Gladiator (Amit Caddy)    53    Vivek    1
12. Leading Lady (Lokanath)    52.5    MF Alikhan    9        
Smart Exotic 1; Mystic Dawn 2; Citrali 3.
5. Usha Stud Plate (Div I) (rated 60-85) -- 1400M: 3.30 pm
1. Astounding Gallop (Babu Rao)    61.5    Srinath    5
2. Sweet Surrender (Nityanand)    59.5    N Rajesh    9
3. Sunny Gold (Dhariwal)    57.5    L Stephane    3
4. Dance N Celebrate (Amit Caddy)    57.5    VR de Sousa    7
5. Elusive Way (Padmanabhan)    57.5    Ashhad Asbar    6
6. Baton Rouge (Prithviraj)    56    Kiran Rai    4
7. Bucephalas (Dominic)    56    Vivek    8
8. Camorra (S Attaollahi)    55.5    NT Callow    1
9. Golden Quest (Ganapathy)    52.5    AM Tograllu    2

Camorra 1; Astounding Gallop 2; Elusive Way 3.
6. Jayachamaraja wadiyar cup (grade III) (terms) -- 1400M: 4.00 pm
1. Kyles Of Bute (A Mangalorkar)    60    S John    4
2. D’artagnan (Padmanabhan)    60    Srinath    7
3. Spearhead (S Attaollahi)    60    NT Callow    8
4. Tomsk (A Mangalorkar)    59    C Alford    5
5. Mighty Heart (Neil Darashah)    59    Appu    2
6. Silken Thomas (S Attaollahi)    59    Nausad Alam    11
7. String Along (Ganapathy)    58    AM Tograllu    1
8. Couleur Rouge (Dhariwal)    57.5    L Stephane    10
9. Ordained One (Ganapathy)    57.5    Gallagher    3
10. Hatsuhana (Neil Darashah)    57.5    M Mark    9
11. Cavalry Charge (S Attaollahi)    57.5    R Marshall    6                       
Kyles Of Bute 1; D’artagnan 2; Couleur Rouge 3.
7. Usha Stud Plate (Div Ii) (rated 60-85) -- 1400M: 4.30 pm
1.Joriki (Dhariwal)    60    N Rajesh    10
2. Accurate (S Narredu)    57.5    Appu    8
3. Native Talent (Neil Darashah)    57.5    P Trevor    2
4. Crown Empress (S Attaollahi)    57.5    NT Callow    6
5. Caprioska (Sirajuddin)    56.5    Shahbuddin    3
6. Dolce Vino (I Ghatala)    54.5    V’eeshwaran    5
7. Saloni (Prithviraj)    54    Ashhad Asbar    1
8. Redshift (Lokanath)    53.5    MF Alikhan    7
9. Cash Is King (Amit Caddy)    52.5    Vivek    9
10. The Darling Boy (Ganapathy)    52.5    AM Tograllu    4

Crown Empress 1; Accurate 2; Saloni 3.
8. MN Prakash memorial trophy (Div i) (rated 40-65) -- 1200M: 5.00 pm
1. Corleone (S Attaollahi)    62.5    Nausad Alam    3
2. On A Roll (Sharat K)    62.5    Irvan Singh    8
3. Duchess Of York (Padmanabhan)    61    NT Callow    7
4. Recharged (Faraz Arshad)    59.5    Krishnan    11
5. Sweet Timer (Puttanna)    59.5    Srinath    10
6. Supreme Arch (Md Khan)    58    Deep Shanker    9
7. Gift Of Love (Dominic)    57.5    Khurshad A    5
8. Endurance (Narayana Gowda)    57    Ashhad Asbar    12
9. Foswell (Dhariwal)    57    N Rajesh    6
10. Moves Goodenough (Ganapathy)    56.5    Gallagher    1
11. The Senator (Mahesh)    56    R Pradeep    4
12. Juno (Neil Darashah)    55.5    L Stephane    2

Duchess Of York 1; Juno 2; Movesgoodenough3.
9. aureole Time plate (rated 20-45) -- 1200M: 5.30 pm
1. Mercutio (Dominic)    62    Noornabi    11
2. Trillion Win (Amit Caddy)    59.5    VR De Sousa    1
3. Take My Word (Sharat K)    58.5    Mallikarjun    6
4. Sprawling Elegance (S Narredu)    57.5    Appu    10
5. Sun Gold (Inayathulla)    57.5    Ashok Kumar    2
6. Man Down Under (Dhariwal)    56    R Vaibhav    3
7. Son Of The Sun (Lokanath)    55.5    Nausad Alam    7
8. Black Beauty (Samar Singh)    55.5    Ch K Chary    8
9. Voodoo Moon (Md Khan)    55    Deep Shanker    4
10. Star League (Narayana Gowda)    54    N Rajesh    5
11. Ladzone (Warren S)    53    Gautam Raj    9
12. Good Gift (Britto)    52.5    Krishnan    12

Ladzone 1; Man Down Under 2; Black Beauty 3.

Day’s Best: Ben Ten.
Double: Camorra and Crown Empress.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 3, 5, 7, 9. I Treble: 2, 3, 4. II Treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 4, 6, 8, 9.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)