Midtown Magic for feature

Racing Bangalore card

Midtown Magic, trained by Dhariwal and to be ridden by S Fargeat, looks best for the Garden City Trophy over a mile, the main event of Saturday’s races.
False rails, average width of 3 metres, will be in place from 1600 metres to the winning post.
1. master key plate (div II) (rated 20-45) 1200M: 1.00 pm
1. Bounty Hunter (Amit Caddy)    60    A Ramu    1
2. Benedict (Sharat K)    59.5    Ramesh Kumar    2
3. Words Of Wisdom (Dominic)    58.5    PS Chouhan    6
4. Sarvani (Puttanna)    58    Vivek    4
5. A Dancetoremember (Warren S)    57.5    Vaideeshwaran    3
6. Cool Whistle (JS Pillay)    57.5    T Bernard    5
7. Magic Wave (Hidayat K)    57.5    S Babu    7
8. Rosie’s Dream (Narayana Gowda)    56.5    R Vaibhav    8
    
Rosie’s Dream 1; Words Of Wisdom 2; A Dancetoremember 3.
2. master key Plate (div I) (rated 20-45) 1200M: 1.30 pm
1. Saphira (Britto)    60    Noornabi    2
3. Attractor (Sharat K)    59    Christopher    5
3. Hillstone (I Ghatala)    58.5    Suraj Narredu    8
4. Field Of Dream (Ganapathy)    54.5    Raja Rao    4
5. Jeyem (Puttanna)    54.5    Vaideeshwaran    1
6. Royal Taurian (Amit Caddy)    54.5    S Babu    3
7. Samovar (Dhariwal)    53    R Marshall    7
8. Raja’s Pet (Warren S)    52    Kiran Rai    6
        
Hillstone 1; Jeyem 2; Samovar 3.
3. erode Plate (rated 20-45) 1400M: 2.30 pm      
1. Show Time (I Ghatala)    57    Suraj Narredu    2
2. Capote (Dhariwal)    55.5    L Stephane    3
3. Colour Of Money (Amit Caddy)    55.5    Srinath    5
4. Free Law (A Mangalorkar)    55.5    Gallagher    2
5. Stately Dance (Ganapathy)    50    M Ravi    1
    
Show Time 1; Colour Of Money 2; Free Law 3.
4. trombay plate (rated 20-45)1400m:2.30PM
1. Gunpowder (A Mangalorkar)    62    Gallagher    4
2. Hamsafar (Dhariwal)    62    N Rajesh    3
3. Glory Bound (Md A Abbas)    60.5    Harish    7
4. Trillion Win (Amit Caddy)    59.5    Tauseef A    9
5. Shot Of Gold (Manohar)    57.5    SK Paswan    10
6. Windsor Park (JS Pillay)    57    R Marshall    8
7. Showers Of Luck (S Narredu)    56.5    Krishnan    6
8. Spark Of Legend (Byramji)    54.5    B Sreekanth    5
9. Born To Perform (Lokanath)    51.5    Vaideeshwaran    2
10. Walter (Puttanna)    51.5    R Anand    12
11. Fire Star (Puttanna)    51    Vivek    11
12. Cowboy Cal (Sharat K)    50.5    JH Anil    1

Spark Of Legend 1; Hamsafar 2; Gunpowder 3.
5. pratap stud plate (rated 60-85) 1400M 3.00 pm
1. Lowndes Square (Byramji)    60    Harish    1
2. Able Associate (Byramji)    59.5    Shanawaz    8
3. Camelot (Dhariwal)    59    R Vaibhav    2
4. Hill Dioro (I Ghatala)    57.5    Suraj Narredu    4
5. Speed Six (Padmanabhan)    57.5    M Dwyer    7
6. Atlas Power (Sharat K)    54.5    Md Ghous    8
7. Captain’s Lover (Prithviraj)    54    Christopher    5
8. Kilimanjaro (Padmanabhan)    51.5    Appu    6    
Speed Six 1; Hill Diror 2; Lowndes Square 3.
6. BP Shivan Memorial plate (div I) (rated 40-65) 1200m: 3.30 PM:
1. Marie Curie (Dhariwal)    61.5    Suraj Narredu    10
2. Lad Diva (Warren S)    60.5    PS Chouhan    6
3. On A Roll (Sharat K)    60.5    Christopher    5
4. Ailsa (A Mangalorkar)    60    Mudassar Nazar    9
5. Corleone (JS Pillay)    59.5    T Bernard    8
6. Sparkling Cat (Narayana Gowda)    59.5    Md Akbar    7
7. Six Shooter (Sharat K)    59    Md Ghous    4
8. Its My Party (Amit Caddy)    58    Krishnan    3
9. Nectar Crown (S Narredu)    57.5    Saddam Hussain    1
10. Sabari (Puttanna)    55.5    Vaideeshwaran    2
               
Marie Curie 1; Sparkling Cat 2; Lad Diva 3.
7. garden city trophy (rated 80 & above) 1600m: 4.00 PM:
1. Sun Absolute (I Ghatala)    60    Suraj Narredu    2
2. Gazaki (Byramji)    55    PS Chouhan    6
3. Oban (Dhariwal)    55    L Stephane    7
4. Six Gun Smith (S Attaollahi)    54    R Marshall    3
5. Deep Blue Sky (S Narredu)    53.5    Appu    4
6. Crown Empress (S Attaollahi)    53    Gallagher    1
7. Midtown Magic (Dhariwal)    52.5    S Fargeat    5
8. Rezoom (Neil Darashah)    50    J Pradeep    8
               
Midtown Magic 1; Sun Absolute 2; Crown Empress 3.
8. v gopal memorial Plate (rated 40-65) 1400m: 4.30 PM:
1. Nearness Of You (Padmanabhan)    61    L Stephane    1
2. I Specialist (Dhariwal)    59    Srinath    11
3. Lad King (Neil Darashah)    58    PS Chouhan    5
4. Top Secret (Neil Darashah)    57    S Fargeat    12
5. Kirtling (Padmanabhan)    56.5    N Ganesh    3
6. Recharged (Sharat K)    56.5    Mallikarjun    10
7. Ridgeway (A Mangalorkar)    55    Gallagher    9
8. Sudden Magic (Puttanna)    55    B Sreekanth    2
9. Ultimate Fantasy (Dominic)    52    Christopher    8
10. Back Among Friends (Amit Caddy)    51.5    T Bernard    7
11. Castro (S Attaollahi)    51.5    R Marshall    6
12. Living Legend (Sharat K)    51.5    Vivek    4    
           
Nearness Of You 1; Ridgeway 2; I Specialist 3.
9. bp shivan memorial Plate (div II) (rated 40-65) 1200m: 5.00 PM:
1. Scarlet Knight (Ganapathy)    60    B Sreekanth    4
2. A Move To Remember (Warren S)    59.5    P Mani    3
3. Enduring Speed (Dominic)    58.5    Noornabi    2
4. Seven Heaven (Prithviraj)    57.5    R Vaibhav    8
5. Thrillseeker (Neil Darashah)    56.5    Prabhakaran    7
6. Amar Prem (S Narredu)    56    R Koch    6
7. Take My Word (Sharat K)    56    Mallikarjun    1
8. Sugriv (Puttanna)    55.5    Vaideeshwaran    5
9. Emerald (A Mangalorkar)    54.5    A Feroz     9
           
Sugriv 1; Seven Heaven 2; Scarlet Knight 3.

Day’s Best: Hillstone.
Double: Speed Six and Midtown Magic.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 2, 4, 6, 8. I treble: 3, 4, 5. II treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 4, 6, 8, 9.

Assembly elections 2019 | Get the latest news, views and analysis on elections in Haryana and Maharashtra on DeccanHerald.com


For election-related news in Maharashtra, click here

For election-related news in Haryana, click here

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)