Ancient Wonder fancied for feature

Mumbai race card

D Pillai-trained Ancient Wonder, to be ridden by David Allan, is fancied to bring home the spoils in the 1200-metre Dr SC Jain Sprinters’ Championship (Grade 2), the main event of Sunday’s races here.

1. HR Shantidas Trophy (Cl II, rated 60-86, 40-59 eligible) -- 2000M, 2.00 pm: 1. Star Of Gibraltar 59 C Rajendra 1; 2. Titian 59 Srinath 2; 3. Living The Dream 54.5 Kavraj S 3.
Titian 1; Star Of Gibraltar 2.

2. Amateur Riders’ Club Trophy (Cl IV, rated 20-46, 0-19 eligible) -- 1600M, 2.30 pm: 1. Deep Purple 60 TS Jodha 6; 2. Celestial Call 58.5 Akshay 1; 3. Light My Way 58 Kavraj S 7; 4. Cypress Point 56.5 C Rajendra 5; 5. Arzaan 54 M Roushan 8; 6. Risky Business 53.5 Ruzaan 4; 7. Pumba 52 Merchant 3; 8. Alejandra 51 Daniel Grant 2.
Alejandra 1; Cypress Point 2.

3. Kika-Koko Trophy (Cl III, rated 40-66) -- 1400M, 3.00 pm: 1. Great White 61 Akshay 6; 2. Home Alone 58 C Rajendra 9; 3. Arctic Minstrel 56 Dashrath S 3; 4. Oriental Dawn 56 Srinath 10; 5. Aristocratic 55.5 I Chisty 7; 6. Awesome Smile 54.5 Suraj Narredu 1; 7. Tell Me More 54 A Agarwal 5; 8. Azul 53.5 TS Jodha 4; 9. Roesti 53.5 M Kharadi 2; 10. Aslan 50 CS Jodha 8.
Awesome Smile 1; Home Alone 2.

4. Elle Cup (terms) -- 1000M, 3.30 pm: 1. Afrojack 55 C Rajendra 1; 2. Barringo 55 Daniel Grant 5; 3. Pezzonovante 55 A Agarwal 4; 4. Amika 53.5 Dashrath S 3; 5. Midnight Lady 53.5 R Shelar 2; 6. Victorian Vice 53.5 CD Hayes 6.
Victorian Vice 1; Afrojack 2.

5. Four Seasons Hotel Mumbai Salver (Cl III, rated 40-66) -- 1000M, 4.00 pm: 1. Stringsofmyheart 59 P Naidu 11; 2. Lake Leader 58.5 DK Ashish 10; 3. Angels Pursuit 58 Kavraj S 7; 4. Greatness 58 P Trevor 1; 5. Super Hero 56 Suraj Narredu 2; 6. Tamarai 56 Merchant 9; 7. Guns N Roses 55 A Sandesh 12; 8. Rebecca 55 S Zervan 5; 9. Aliyana 54 Akshay 8; 10. Emerald Valley 53 A Agarwal 3; 11. Aflame 52 S Kamble 4; 12. Borderline 51.5 CS Jodha 6.
Rebecca 1; Stringsofmyheart 2.

6. Dr SC Jain Sprinters’ Championship (Grade 2) (terms) -- 1200M, 4.30 pm: 1. Ancient Wonder 59 David Allan 3; 2. Attila 59 B Prakash 6; 3. Beautiful Stranger 59 I Chisty 8; 4. Bullet 59 A Sandesh 1; 5. Ciel Indienne 59 C Rajendra 7; 6. Forest Flair 59 CD Hayes 4; 7. Orito 59 Srinath 11; 8. Star Future 59 Suraj Narredu 2; 9. Weizhou 59 Dashrath S 10; 10. Bespoke 57.5 Neeraj Rawal 12; 11. Elizabeth 57.5 S Pasquier 5; 12. Speed Six 56.5 M Dwyer 9.
Ancient Wonder 1; Elizabeth 2.

7. Byramjee Jeejeebhoy Eclipse Stakes Of India (Grade 2) (terms) -- 2000M, 5.10 pm: Native Knight 59 Dashrath S 1; 2. Airplay 53.5 P Trevor 3; 3. Berlusconi 53.5 S Pasquier 2; 4. Romantique 53.5 Neeraj Rawal 4.
Berlusconi 1; Romantique 2.

8. YM Chaudhry Memorial Trophy (terms) -- 1400M, 5.45 pm: 1. Eclipsed 55 Dashrath S 6; 2. Krypton 55 CS Jodha 8; 3. Macho Man 55 TS Jodha 5; 4. Smart Strider 55 CD Hayes 2; 5. Your Lordship 55 A Agarwal 1; 6. Angel Child 53.5 P Trevor 7; 7. Halle 53.5 A Sandesh 4; 8. Nigella 53.5 C Rajendra 3; 9. Zambezi 53.5 Daniel Grant 9.
Smart Strider 1; Nigella 2.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8. I treble: 5, 6, 7. II treble: 6, 7, 8. Exacta pool: 6, 8.

Narendra Modi or Rahul Gandhi? Who will win the battle royale of the Lok Sabha Elections 2019


Get real-time news updates, views and analysis on Lok Sabha Elections 2019 on Deccanherald.com/news/lok-sabha-elections-2019 


Like us on Facebook or follow us on Twitter and Instagram with #DHPoliticalTheatre for live updates on the Indian general elections 2019.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry