BAC swimmers emerge champs

Basavanagudi Aquatic Centre swimmers set the pool ablaze, retaining the Junior and Sub-junior overall crowns in the State aquatic championships at the Davan Swimming Centre here on Thursday.

BAC totalled a whooping 996 points to claim the Junior title while they garnered 424 points to emerge champions in the Sub-junior category. Likith SP took home his fifth gold medal by clinching the boys Group II 200M breaststroke with a national record time and 50M freestyle titles on the final day. Likith, who won the best swimmer award in his group, clocked 2:30.58, erasing the four-year-old meet mark of 2:39.91. The BAC swimmer went under the national record of 2:33.61.

Results:

Boys:

Group I: 50M freestyle: Rakshith U Shetty (BAC) 26.32 seconds, 1; Sri Ranga G N (VSC) 26.95, 2; Pranav Padode (BAC) 27.40, 3.

200M freestyle: Ajay A (BAC) 2:00.92, 1; Mitesh Kunte (BAC) 2:04.11, 2; Akhilesh Ram (Dolphin Aquatics) 2:05.27, 3.

400M freestyle: Mitesh M Kunte (BAC) 4:14.55, 1; Ajay A (BAC) 4:20.00, 2; Akhilesh Ram (Dolphin Aquatics) 4:29.79, 3.

200M breaststroke: Arvind M (BAC) 2:38.12, 1; Nishanth S (BAC) 2:48.00, 2; Somesh Joshi (ABBA) 2:53.09, 3.

4x100M medley relay: BAC (4:18.35) 1; GSC (4:30.52) 2; Dolphin Aquatics (4:32.78) 3.

Group II: 50M freestyle: Likith S P (BAC) 27.83 seconds, 1; Sureen M U (JSC) 28.69, 2; Aditya Satpute (ABBA) 29.24, 3.

200M freestyle: Md Yaqoob Saleem (PMSC) 2:13.42, 1; Avinash M (BAC) 2:15.70, 2; Rohil Girish (Dolphin Aquatics) 2:23.19, 3.

400M freestyle: Md Yaqoob Saleem (PMSC) 4:44.10, 1; Sanjeev R (PMSC) 4:49.87, 2; Rakshith R (GSC) 4:51.89, 3.

200M breaststroke: Likith S P (BAC) 2:30.58. New Meet Record (Old: 2:39.91, Akash Rohit G, KCR, 2008) & Bettered National Record (Old: 2:33.61, Akash Rohit, Kar, 2008) 1; Rakshith R (GSC) 3:02.35, 2; Pourush B (MDSA) 3:04.72, 3.

4x100M medley relay: BAC ‘A’ (4:55.48) 1; PMSC (5:15.18) 2; BAC ‘B’ (5:21.42) 3.
Group III: 50M freestyle: Roshan Uday (SCB) 29.44 seconds, 1; Hemanth Jenukal V B (GSC) 29.88, 2; Manav D (GSC) 31.05, 3.

100M freestyle: Hemanth Jenukal V B (GSC) 1:06.02, 1; Manav D (GSC) 1:08.13, 2; Karan K Raju (BAC) 1:08.37, 3.

50M backstroke: S Siva (BAC) 34.00 seconds, 1; Sri Hari N (GSC) 35.41, 2; Arnav Divakar (BAC) 37.46, 3.

Group IV: 50M freestyle: Sanjay C J (VSC) 31.96 seconds, 1; Yatish S Gowda (BAC) 33.81, 2; Raj Vinayak Relekar (PMSC) 33.88, 3.

4x100M medley relay: PMSC (2:39.55) 1; BAC ‘A’ (2:43.30) 2; VSC (2:44.28) 3.
Girls: Group I: 50M freestyle: Sneha T (BAC) 29.26 seconds, 1; Pratima Kollali (Dolphin Aquatics) 30.35, 2; Abhijna A (BAC) 30.61, 3.

200M freestyle: Keerthana R (BAC) 2:35.11, 1; Meghana Srivatsa (BAC) 2:20.87, 2; Tulasi R Haritsa (BAC) 2:25.35, 3.

400M freestyle: Pratima Kollali (Dolphin Aquatics) 4:46.79, 1; Ashritha N Bharadwaj (PMSC) 4:55.44, 2; Tulasi R Haritsa (BAC) 5:07.82, 3.

200M breaststroke: Bhoomi R Motwani (BAC) 3:03.31, 1; Divya Guruswamy (GSC) 3:12.36, 2; Aishwarya K M (PMSC) 3:39.42, 3.

4x100M medley relay: BAC ‘A’ (5:15.58) 1; BAC ‘B’ (5:33.40) 2.

Group II: 50M freestyle: Deeksha Ramesh (GSC) 29.02 seconds, 1; Damini K Gowda (BAC) 29.25, 2; Malavika V (BAC) 29.97, 3.

200M freestyle: Malavika V (BAC) 2:15.43, 1; Siya Manjeshwar (Dolphin Aquatics) 2:23.07, 2; Sharanya V (BAC) 2:30.87, 3.

400M freestyle: Malavika V (BAC) 4:49.18, 1; Siya Manjeshwar (Dolphin Aquatics) 4:50.32, 2; Prerana Nesar (GSC) 5:44.09, 3.

200M breaststroke: Deeksha Ramesh (GSC) 3:02.17, 2; Charu Hamsini D A (BAC) 3:02.27, 2; Shraddha S (BAC) 3:08.15, 3.

4x100M medley relay: BAC ‘A’ (5:13.57) 1; BAC ‘B’ (5:18.71) 2; GSC (5:30.03) 3.
Group III: 50M freestyle: Akshata Desai (SCB) 33.54 seconds, 1; J Arpitha (BAC) 33.83, 2; Jhanati Rajesh (BAC) 33.95, 3.

100M freestyle: Nikitha SV (BAC) 1:10.51, 1; Akshata Desai (SCB) 1:12.67, 2; Ruthivika Hullur (PMSC) 1:13.59, 3.

50M backstroke: Shriya R Bhat (BAC) 37.71 seconds, 1; Joan R Deepak (PMSC) 39.39, 2; Jahnavi Kiran (PMSC) 39.79, 3.

Group IV: 50M freestyle: Vaania K A (BAC) 33.26 seconds, 1; Nandini S S (BAC) 34.31, 2; Mansi Ravi (BAC) 36.83, 3.

4x100M medley relay: BAC ‘A’ (2:46.22) 1; PMSC (3:03.86) 2; BAC ‘B’ (3:11.14) 3.
Overall championship: Junior: BAC (996 points). Sub-junior: BAC (424 pts).

Individual championship: Boys: Group 1: Arvind M (BAC, 133 pts). Group II: Likith S P (BAC, 1685). Group III: Roshan Uday (SCB, 28). Group IV: Sanjay C J (VSC, 40).

Girls: Group I: Pratima Kollali (Dolphin Aquatics, 74). Group II: Damini K Gowda (BAC, 133). Group III: Shriya R Bhat (BAC, 28). Group IV: Vaania K A (BAC, 42).

Comments (+)