Arvind, Sanjay shatter meet marks

Hemanth obliterates 7-year-old mark in 200 IM; Malavika shines

Karnataka swimmers Arvind M and Sanjay C J bettered meet marks on the second day of the South Zone Swimming Championships on Friday.

Arvind took home the boys’ Group I 200M individual medley title, clocking two minutes 14.72 seconds, erasing his own mark of 2:17.09 set last year. He  also claimed the 400M individual medley gold with a meet record time of 4:50.38. Arvind lowered his own record of 4:56.45.

Sanjay bagged the boys’ Group IV 200M individual medley crown, posting 2:45.50. He went under the three-year-old time of 2:48.54 set by S Aswathaaman of Tamil Nadu.

Malavika V set her third meet record and claimed the 800M freestyle title, timing 9:51.51.
The Nettakallappa Aquatic Centre swimmer erased the two-year-old record of 9:58.65 that stood in the name of Anusha Mehta of Tamil Nadu.

In the boys’ Group III 200M individual medley, Hemanth Jenukal V B of Karnataka, who clocked 2:30.62, broke the seven-year-old time of 2:32.61 set by his State-mate Aaron D’Souza.

Results:  

Boys: Group I: 100M freestyle: P Larsen (TN) 56.08 seconds, 1; Rakshith U Shetty (Kar) 56.26, 2; S V Arun Thaneermalai (TN) 57.28, 3. 800M freestyle: Mitesh M Kunte (Kar)  9:00.74, 1; J T Yugesh Kumar (TN) 9:11.64, 2; Anand A S (Ker) 9:29.31, 3. 50M backstroke: Rakshith U Shetty (Kar) 29.49 seconds, 1; K Mugunthan (TN) 29.72, 2; Varun Rao (Kar) 30.52, 3. 100M butterfly: Rakshith U Shetty (Kar) 59.60 seconds, 1; J T Yugesh Kumar (TN) 1:01.68, 2; S V Sumukh (Kar) 1:02.92, 3.

200M butterfly: Mitesh M Kunte (Kar) 2:12.63; NMR (Old: 2:13.35, Mitesh M Kunte, Kar, 2011) 1; J T Yugesh Kumar (TN) 2:18.04, 2; S V Sumukh (Kar) 2:22.16, 3.

200M individual medley: Arvind M (Kar) 2:14.72; NMR (Old: 2:17.09, Arvind M, Kar, 2011) 1; Sethu Manickavel T (TN) 2:21.21, 2; R Vishak (TN) 2:28.96, 3.

400M individual medley: Arvind M (Kar) 4:50.38; NMR (Old: 4:56.45, Arvind M, Kar, 2011) 1; Sethu Manickavel T (TN) 4:59.16, 2; R Vishak (TN) 5:15.65, 3.

4x100M medley relay: Karnataka (4:14.48) 1; TN (4:14.48) 2; Kerala (4:36.43) 3.

Group II: 100M freestyle: Md Yaqoob Saleem (Kar) 57.28 seconds, 1; P Mukundhan (TN) 58.74, 2; Vishwesh (Kar) 1:01.74, 3. 800M freestyle: Md Yaqoob Saleem (Kar) 9:24.01, 1; Sanjeev R (Kar) 9:29.97, 2; Jithu (Ker) 10:04.58, 3. 50M backstroke: P Mukundhan (TN) 30.81 seconds, 1; Alagiasingan R (Pud) 32.74, 2; Aditya Satpute (Kar) 32.93, 3. 100M butterfly: Avinash M (Kar) 1:04.55, 1; A R Nikhil (Ker) 1:06.13, 2; Rajeev B (Kar) 1:06.47, 3. 200M butterfly: Avinash M (Kar) 2:23.06, 1; Rajeev B (Kar) 2:28.14, 2; A R Nikhil (Ker) 2:33.18, 3.

200M individual medley: C Ruban Kumar (TN) 2:27.81, 1; Rakshith R (Kar) 2:30.77, 2; Rajeev B (Kar) 2:33.17, 3. 400M individual medley: C Ruban Kumar (TN) 5:14.88, 1; Rajeev B (Kar) 5:22.31, 2; Rakshith R (Kar) 5:27.18, 3. 4x100M medley relay: Karnataka (4:40.08) 1; TN (4:40.93) 2; Kerala (4:41.80) 3.

Group III:  100M freestyle: Hemanth Jenukal V B (Kar) 1:02.55, 1; S Abishek (TN) 1:03.61, 2; S G Muralidharan (TN) 1:04.35, 3. 100M butterfly: Chirag Kempegowda (Kar) 1:09.29, 1; S Dinesh (TN) 1:10.16, 2; Anirudh H Murali (Kar) 1:10.67, 3. 200M individual medley: Hemanth Jenukal V B (Kar) 2:30.62; NMR (Old: 2:32.61, Aaron D’Souza, Kar, 2005) 1; S Danush (TN) 2:37.38, 2; Siva S (Kar) 2:38.42, 3. 4x50M medley relay: Karnataka (2:12.36) 1; TN (2:16.00) 2; Kerala (2:27.61) 3.

Group IV: 50M butterfly: D Adhithya (TN) 32.44 seconds; NMR (Old: 33.87, Abinav S, Kar, 2005) 1; Sanjay C J (Kar) 32.82; BMR, 2; R Bhavesh (AP) 34.72, 3.

200M individual medley: Sanjay C J (Kar) 2:45.50; NMR (Old: 2:48.54, S Aswathaaman, TN, 2009) 1; D Adhithya (TN) 2:50.49, 2; A Kausik Victo (TN) 2:53.47, 3. 4x50M medley relay: Karnataka (2:27.02) 1; TN (2:28.34) 2; AP (2:41.59) 3.

Girls: Group I: 100M freestyle: Tulasi R Haritsa (Kar) 1:05.23, 1; Sanjana N Shah (TN) 1:07.02, 2; R Sushmitha (TN) 1:09.60, 3. 800M freestyle: Shruthi Mahalingam (TN) 10:17.20, 1; Keerthana R (Kar) 11:03.51, 2; R Sneha (TN) 11:29.65, 3.

50M backstroke: V K R Meenakshi (TN) 32.61 seconds, 1; NMR (Old: 33 seconds, Aishwarya C, TN, 2009) 1; S Vilassini (TN) 34.55, 2; Tulasi R Haritsa (Kar) 34.91, 3.
100M butterfly: V K R Meenakshi (TN) 1:07.78; NMR (Old: 1:08.63, Pooja R Alva, Kar, 2008) 1; Simran Deepak (Kar) 1:12.15, 2; Swathy Sundar (Ker) 1:17.04, 3. 200M butterfly: V K R Meenakshi (TN) 2:29.75; NMR (Old: 2:31.75, Arhata Magavi, Kar, 2011) 1; Simran Deepak Mungekar (Kar) 2:34.71, 2; Shruthi (TN) 2:49.64, 3.

200M individual medley: V K R Meenakshi (TN) 2:32.91; NMR (Old: 2:37.71, Ambika N S Iyenger, Kar, 2004) 1; Tulasi R Haritsa (Kar) 2:37.66; BMR, 2; Divya Guruswamy (Kar) 2:39.14, 3. 400M individual medley: V K R Meenakshi (TN) 5:22.92; NMR (Old: 5:34.27, Tejaswini V, Kar, 2006) 1; Divya Guruswamy (Kar) 5:37.62, 2; Simran Deepak Mungekar (Kar) 5:44.03, 3.  4x100M medley relay: Karnataka (4:57.95) NMR (Old: 5:01.33, Kar, 2011) 1; TN (5:09.16) 2; Kerala (5:26.16) 3.  

Group II: 100M freestyle: A V Jayaveena (TN) 1:01.74; NMR (Old: 1:02.67, Sneha T, Karm 2009) 1; Malavika V (Kar) 1:01.92; BMR, 2; Siya Manjeshwar (Kar) 1:04.92, 3.    
800M freestyle: Malavika V (Kar) 9:51.51; NMR (Old: 9:58.65, Anusha Mehta, TN, 2010) 1; Aishwarya Selvakumar (TN) 10:25.27, 2; Rukshana K Y (Pud) 10:36.53, 3. 50M backstroke: Sherlyn Devadason (TN) 32.51 seconds, 1; NMR (Old: 33.08, Sherlyn Devadasan, TN, 2011) 1; Nivya Raja (TN) 33.37, 2; K Harishree J Rai (Kar) 35.56, 3. 100M butterfly: Sherlyn Devadason (TN) 1:06.80; NMR (Old: 1:09.90, Sherlyn Devadasan, TN, 2011) 1; Damini K Gowda (Kar) 1:07.44; BMR, 2; Siya Manjeshwar (Kar) 1:10.65, 3. 200M butterfly: Damini K Gowda (Kar) 2:31.63, 1; Rukshana K Y (Pud) 2:48.01, 2; Chandana K (Kar) 2:56.48, 3. 200M individual medley: A V Jayaveena (TN) 2:34.27; NMR (Old: 2:37.56, Bhoomi R Motwani, Kar, 2010) 1; Shraddha Sudhir (Kar) 2:47.16, 2; Ranjana H (Kar) 2:47.42, 3. 400M individual medley: Shraddha Sudhir (Kar) 5:49.78, 1; Rukshana K Y (Pud) 5:55.78, 2; K Harishree J Rai (Kar) 5:58.25, 3. 4x100M medley relay: Karnataka (4:50.64) NMR (Old: 4:59.53, Kar, 2009) 1; TN (4:53.20) BMR, 2; Kerala (5:41.70) 3.

Group III:  100M freestyle: P M Abishiktha (TN) 1:05.98, 1; A Kaavyashri (TN) 1:09.55, 2; Nikitha S V (Kar) 1:10.48, 3. 100M butterfly: S Umadevi (TN) 1:14.06, 1; S Mamtha Shiv Dharshni (TN) 1:14.63, 1; Amita Gondi (AP) 1:16.48, 3.

200M individual medley: S Umadevi (TN) 2:45.76, 1; Uthare U S (Kar) 2:49.69, 2; Thanuja S (Kar) 2:56.40, 3. 4x50M medley relay: TN (2:22.86) 1; Karnataka (2:25.71) 2; AP (2:33.88) 3. Group IV:  50M butterfly: Vaania Kapoor Achutan (Kar) 34.18 seconds, 1; S M Swetha (TN) 36.12, 2; Mansi Ravi (Kar) 37.33, 3.  200M individual medley: Vaania Kapoor Achutan (Kar) 2:45.75; NMR (Old: 2:50.70, Damini K Gowda, Kar, 2010) 1; R Jaahnavi (TN) 2:59.09, 2; S M Swetha (TN) 3:02.17, 3. 4x50M medley relay: Karnataka (2:36.34) 1; TN (2:40.59) 2; AP (2:46.85) 3.

Comments (+)