Harshit seals last-eight spot

Badminton State-ranking tournament

Harshit Aggarwal scored a stunning 21-12, 21-8 win over fifth seed Arun Rai in the boys’ under-19 pre-quarterfinals of the Chettinad Cement Sadashivanagar 5-Star State-ranking badminton tournament here on Sunday.

Results: Boys: Under-19 (pre-quarterfinals): 1-Sankeerth BR (NGV) bt Manjesh CS (KGS) 21-13, 21-8; Chethan Raj (M’lore) bt Subramanya NG (Jain) 21-12, 21-15; Mahesh Kumar D (BCI) bt Nandakishore L (RPC layout) 21-10, 21-14; Mithun Manjunath (WPBA) bt 6-Kiran Kumar G (BBCE) 19-21, 21-7, 21-9; 7-Kiran M (BBCE) bt Vasantha Kumar HR (MSBA) 21-16, 18-21, 21-19; Manish Jain (WPBA) bt 3-Hemanth Gowda (Jain) 21-4, 21-16; Harshit Aggarwal (NGV) bt 5-Arun Rai (WPBA) 21-12, 21-8; Hemanth Gowda N (SAI) bt Prakash Raj (BSBA) 21-10, 21-17.

Under-17: 1-Akashraj Murthy (NGV) bt Manish N Jain (WPBA) 21-12, 21-13; 8-Shankara Narayana (Reliance) bt Yogesh R (MA) 16-21, 21-11, 21-13; Anirudh Deshpande (WPBA) bt Saif Ali (BBCE) 21-15, 22-20; Glanish Ashley Pinto (Metcut) bt Abhishesk Gowda K (Jain) 21-10, 21-14; Tejaswi Sagar (WPBA) bt 7-Vignesh S (PPBA) 21-8, 21-15; 4-Mithun Manjunath (WPBA) bt Kiran B (BBCE) 21-14, 21-9; Vishnuh R Paura (Reliance) bt Ramvardhan (WPBA) 21-16, 20-22, 21-14; 2-Sankeerth BR (NGV) bt Aditya Vashist (WPBA) 21-18, 21-14.

Under-15 (pre-quarterfinals): Saif Ali (BBCE) bt 1-Vignesh S (PPBA) 21-16, 21-19; 7-Nikhit Laxman (WPBA) bt Rohan Kamath (NGV) 21-18, 14-21, 21-18; 3-Shantanu B S (PPBA) bt Vishnu R Paura (Reliance) 21-19, 21-15; Abi Amudhan S (Mysore) bt Sourav Yadav (AF) 13-21, 21-13, 21-14; 5-Kevin ML (HBCC) bt Kartik Vyakaranam (Jpn) 21-12, 21-5; 4-Akshay Srinivas S (NGV) bt Chetan Kumar GP (B’lore) 21-7, 21-13; Avinash S (Reliance) bt 8-Saketh Upadhya (WPBA) 21-15, 8-3 (retd); 2-Rahul Bhardhvaj B M (PPBA) bt Udaya C (CUCT) 21-4, 21-7.

Girls: Under-19 (quarterfinals): 1-Mira Mahadevan (Tom's Academy) bt Ananya Nidhi S (WPBA) 21-2, 21-6; 4-Savita RN (WPBA) bt Prathiksha Prakash (M’lore) 21-14, 21-11; Prasamsha Bhandary (M’lore) bt 3-Shradha Gatt (WPBA) 17-21, 21-13, 21-10; 2-Neha G (M’lore) bt Suvyaktha Ajila (WPBA) 21-13, 21-14.

Doubles (semifinals): 1-Arsheen Syeda Saadath (PPBA)/ Parvathi Krishnan S (HBCC) bt Ananya Nidhi S/ Mahima (WPBA) 21-6, 21-15; Apeksha Nayak/ Archana Pai (PPBA) bt 2-Neha G/ Prathiksha Prakash (2) (M’lore) 21-11, 21-16.

Under-17 (pre-quarterfinals): 1-Apeksha Nayak (PPBA) bt Shrusti D (BSBA) 21-1, 21-3; Prathiksha Prakash (M’lore) bt 5-Shradha Gatt (WPBA) 22-20, 21-10; 4-Reenu Tirumal (HHBA) bt Mahima (WPBA) 21-5, 21-10; 8-Mithali Shashidhar (WPBA) bt Uzma Fathima (KGS) 22-20, 21-8; 7-Prasamsha Bhandary (M’lore) bt Surabhi Srinivasan (ABA) 21-13, 21-11; 3-Savita RN (WPBA) bt Vaishnavi Venkatesh (B’lore) 21-5, 21-7; 6-Poojashree (HHBA) bt Rakshita GB (WPBA) 21-17, 21-11; 2-Archana Pai (PPBA) bt Vibha G (WPBA) 21-3, 21-4.

Doubles (semifinals): 1-Apeksha Nayak/ Archana Pai (PPBA) bt Prasamsha Bhandary/ Prathiksha Prakash (M’lore) 21-11, 21-16; Dhaarini RR (SNC)/ Poojashree (HHBA) bt 2-Sarayu Vyakaranam (Jpn)/ Sheetal Sudarshan (CUCT) 21-12, 21-17.

Under-15 (round of 32): 1-Archana Pai (PPBA) bt Vishnu Priya (WPBA) 21-7, 21-5; Nanditha Ravi (BBCE) bt Roshini Srinath (KGS) 17-21, 21-13, 21-13; 8-Prarthana Vasudevan (NGV) bt Smrithi Pushparaj (ABA) 21-4, 21-5; Glancia Ashma Pinto (Metcut) bt Akhila Anand (BSBA) 21-7, 21-7; Mithali Shashidhar (WPBA) bt Dhaarini R R (SNC) 21-14, 21-14; 6-Sheethal D (PPBA) bt Ranjini Hegde (Shimoga) 21-9, 21-15; Sheetal Sudarshan (CUCT) bt Shumal Prasad (BSBA) 21-4, 21-2; Roshni Venkat (BBCE) bt Shishira MV (SAI) 21-8, 21-4; 5-Trisha Hegde (PPBA) bt Krithika (JPBA) 21-7, 21-7; Gagana NS (Shimoga) bt Varsha Nagesh (BSBA) 16-21, 23-21, 21-19; 3-Reenu Tirumal (HHBA) bt Nidha Fathima (WPBA) 21-2, 21-1; Chaitra Alankar (Jpn) bt Apoorva (WPBA) 21-5, 21-3; 7-Shivani A Pathi (I Sports) bt Samskruthi Raj (SNC) 21-4, 21-1; Bhavya Krishnan (BBCE) bt Surabhi Srinivasan (ABA) 21-11, 21-12; 2-Apeksha Nayak (PPBA) bt Malaika B (HSR) 21-9, 21-4.
Doubles (semifinals): 1-Apeksha Nayak/ Archana Pai (PPBA) bt 4-Shumal Prasad/ Varsha Nagesh (BSBA) 21-0, 21-2; 2-Sarayu Vyakaranam (Jpn)/ Sheetal Sudarshan (CUCT) bt 3-Prarthana Vasudevan (NGV)/ Shivani A Pathi (I Sports) 21-16, 21-9.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry