Phenomenale tipped to bring home RWITC Ltd Gold Cup

Phenomenale tipped to bring home RWITC Ltd Gold Cup

Racing

Pune race card

1. Irish Boss Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 12.30 pm: 1. Medtias Pride 59 Belose 12; 2. Tearaway 59 J Chinoy 9; 3. Young Offender 59 I Pardeshi 13; 4. Doctor No 57 Chowgule 5; 5. Paris Hilton 56.5 Dashrath S 2; 6. Warcraft 55.5 S Sunil 6; 7.
Aesthetics 55 I Chisty 8; 8. Prime Time 54 R Shelar 11; 9. Step By Step 54 M Roushan 7; 10. Chingari 53 N Jodha 1; 11. Amaranza 52.5 Vivek 3; 12. Nuncio 52.5 V Jodha 10; 13. Romp Home 52 S Kamble 4.

Aesthetics 1; Romp Home 2.

2. Self Styled Plate (Div II) (Cl V, rated 0-26) -- 1600M, 1.00 pm: 1. Salawati 59 S Sunil 9; 2. Desert Fire 58.5 S Chinoy 6; 3. Royal Empire 58.5 DS Rathore 10; 4. Nymph 58 C Rajendra 8; 5. Lothario 57.5 Nadeem Alam 3; 6. Tommy Carmichael 57.5 Z Sayyed 1; 7. Can Can 57 S Zervan 5; 8. Try Your Luck 54.5 J Pradep 2; 9. Aristrocratical 53.5 Dashrath S 12; 10. Chopasni 53.5 Kavraj S 11; 11. Charlie Parker 50.5 DK Ashish 7; 12. Regina 50 S Kamble 4.

Nymph 1; Aristocratical 2.

3. Mount Rose Plate (Div II)  (terms) -- 1200M, 1.30 pm: 1. Always Smile 56 V Jodha 4; 2. Dhrupad 56 Vivek 5; 3. Midsummer Knight 56 N Jodha 7; 4. River Force 56 DK Ashish 3; 5. Stylish Strokes 56 CS Jodha 2; 6. Mumtaz 54.5 Merchant 6; 7. Sea Wonder 54.5 T Atul 1; 8. Spellbinder 54.5 Suraj Narredu 10; 9. Tryst With Destiny 54.5 Neeraj Rawal 8; 10. Zenyatta 54.5 S Sunil 9.

Midsummer Knight 1; Spellbinder 2.

4. Mount Rose Plate (Div I) (terms) -- 1200M, 2.00 pm: 1. Again Gallop 56 J Chinoy 1; 2. Living The Dream 56 S Chinoy 10; 3. River Dragon 56 DK Ashish 7; 4. Sea Warrior 56 I Chisty 3; 5. Track Thunder 56 C Rajendra 2; 6. Blush 54.5 N Jodha 9; 7. Peregrine Falcon 54.5 Belose 6; 8. Pure Elation 54.5 Neeraj Rawal 4; 9. Rising Asset 54.5 V Jodha 5; 10. Towering High 54.5 CS Jodha 8.

Sea Warrior 1; Track Thunder 2.

5. Delhi Race Club Trophy (CL I, rated 80 and upward) -- 1200M, 2.30 pm: 1. Avec Plaisir 60 N Jodha 1; 2. Spitz 60 I Chisty 3; 3. Safari 58 M Narredu 10; 4. River Dancer 57 A Sandesh 9; 5. Covenant 56.5 S Kamble 5; 6. Lago Medio 55.5 S Sunil 2; 7. Spica 55.5 DK Ashish 11; 8. The Rising 55 I Pardeshi 4; 9. Agha 54.5 Dahsrath S 7; 10. Romantic Impact 52 DS Rathore 6; 11. Zarzaitine 50 Merchant 8.

Avec Plaisir 1; Spitz 2.

6. Irish Thoroughbred Juvenile Million (terms) -- 1000M, 3.00 pm: 1. Ashwa Parwez 56 Vivek 2; 2. Ciel Indienne 56 Suraj Narredu 8; 3. Macchupicchu 56 S Zervan 4; 4. Ocean Yarrman 56 DK Ashish 9; 5. Star Of Roses 56 Merchant 11; 6. Star Warrior 56 I Chisty 10; 7. Beyond Stars 54.5 S Sameer 7; 8. Fallen Angel 54.5 S Sunil 3; 9. Firemiss 54.5 C Rajendra 5; 10. Reinstate 54.5 N Jodha 6; 11. Xisca 54.5 Neeraj Rawal 1.

Star Warrior 1; Xisca 2.

7. Oxford Properties RWITC Ltd Gold Cup (Grade II) (terms) -- 2000M, 3.45 pm: 1. Phenomenale 59 C Rajendra 8; 2. Hugo 57.5 N Jodha 3; 3. Aquilo 52 S Zervan 4; 4. Mr Greedy 52 Suraj Narredu 5; 5. Running Bull 52 CS Jodha 6; 6. Weizhou 52 S Sunil 2; 7. Congrats 50.5 Dashrath S 1; 8. Nora 50.5 I Chisty 9; 9. Tsesebe 50.5 Neeraj Rawal 7.
Phenomenale 1; Nora 2.

8. Kejriwal Trophy (Cl III, rated 40-66) -- 1400M, 4.30 pm: 1. Classic Star 62 J Praddep 14; 2. Corfu 61.5 S Zervan 4; 3. Misschevious Trot 61.5 DS Rathore 12; 4. Native Strategy 61.5 I Pardeshi 10; 5. Three Of Arts 60 Dashrath S 5; 6. Calling The Shots 57.5 N Jodha 8; 7. Got To Go 55 Neeraj Rawal 9; 8. Highland Glory 54.5 I Chisty 7; 9. Heifitz 54 Shailesh 13; 10. Ka Ching 53.5 D Akkshay 1; 11. Bonny Light 52.5 S Sunil 3; 12. Kapathos 52.5 Suraj Narredu 6; 13. Belligerent 51.5 Pereira 11; 14. Alaska 50 S Kamble 15; 15. Devilitto 49 M Roushan 2.

Got To Go 1; Highland Glory 2.

9. Self Styled Plate (Div I) (Cl V, rated 0-26) -- 1600M, 5.00 pm: 1. Kalinga Star 61.5 JWDL 10; 2. Mythical 61.5 S Sunil 5; 3. On My Way 61.5 DS Rathore 8; 4. Prince Brijendra 61.5 C Rajendra 12; 5. Gold Biscuit 61 L Prashant 9; 6. Vence 61 JWDL 4; 7. Accurize 60.5 D Naik 7; 8. Forest Native 60 N Jodha 3; 9. Sandringham 60 J Chinoy 11; -. Victor Ivanov 60 -- -; 11. Splendid Secret 59.5 Dashrath S 2; 12. Itspiritofracing 57.5 Chandrakant 6;; 13. Magical Mantra 56.5 Belose 1.

Prince Brijendra 1; On My Way 2.

10. Irish Boss Plate (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 5.30 pm: 1. Ring Bearer 62 Merchant 6; -. Mastercraft 61.5 -- -; 3. Hghland Flame 61 I Pardeshi 5; 4. Blue Daffodils 60 A Sandesh 7; 5. Zen 59 I Shaikh 9; 6. Centreofattention 58 Vivek 4; 7. Excellent Story 57.5 DS Rathore 1; 8. Pacemaker 57.5 NS Parmar 8; 9. Red Chili 57.5 CS Jodha 10; 10. Palermo 56 N Jodha 2; 11. Tell Me More 55 H Rathod 11; 12. Eye Of The Storm 52.5 S Kamble 12; 13. Gypsy Queen 50 T Atul 3.

Centre Of Attention 1; Highland Flame 2.

Day’s best: Phenomenale.

Double: Nymph and Sea Warrior. I jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. II jackpot: 6, 7, 8, 9, 10. Mini-jackpot: 7, 8, 9, 10. I treble: 2, 3, 4. II treble: 4, 5, 6. III treble: 8, 9, 10. Exacta pool: 8, 10.