Vasantha advances

Vasantha Kumar HR of MSBA beat Rahul B Prasad of BBCE to enter the under-19 boys’ singles pre-quarterfinals of the Davangere Li-Ning 5-Star State-ranking badminton tournament on Thursday.

Results: Boys’ singles: U-19, round of 32: Vasantha Kumar HR (MSBA) bt Rahul  B Prasad (BBCE) 21-13, 21-16; Chethan Raj (M’lore) bt Govardhan Shenoy (Metcut) 19-21, 21-12, 21-18; Kiran Kumar G (BBCE) bt Sudeep Suresh (B’lore) 21-16, 16-21, 21-9; Mahesh Kumar D (Metcut) bt Abilash B (BBCE) 21-18, 20-22, 21-10; Rajat Ramagonda (Belagavi) bt Siddharth ES (ECA) 12-21, 21-16, 21-6; Mithun Manjunath (WPBA) bt Syed Saad Ali (PPBA) 21-7, 21-9; Vasishta Suresh (HHBA) bt Sagar D (MSBA) 21-18, 21-12; Vaibhav (SAI) w/o Raju K (MSBA).

U-17, round of 32: Govardhan Shenoy (Metcut) bt Nikhilshyam Sriram (NGV) 21-17, 21-19; Yash Amrut Lad (Belagavi) bt Sagar Saunshi (HBA) 21-16, 21-18; Abilash B (BBCE) bt Siddhart Shirodkar (Belagavi) 11-21, 22-20, 21-17; Rahul Bhardhvaj BM (PPBA) bt Vishnu  R Paura (Reliance) 21-13, 21-10; Siddharth ES (ECA) bt Kevin ML (ECA) 21-13, 21-14; Akash Anvekar (Bhushan) bt Manjesh CS (Vasanth) 21-17, 19-21, 21-13; Anish Upadhye (Belagavi) bt Glanish Ashley Pinto (Udupi) 21-9, 12-21, 22-20; Akshay Srinivas S (NGV) bt Saif Ali (BBCE) 17-21, 21-15, 21-15.

U-15, round of 32: Abhiram K (BBCE) bt Ganesh Vittalji (ECA) 12-21, 21-19, 21-10; Shamanth Kidiyoor (Udupi) bt Saket CS (SNC) 21-10, 21-15; Saif Ali (BBCE) bt Shamadeep Mandal (Reliance) 21-5, 21-8; Sai Pratheek K (ECA) bt Anirudh Rao (Bhushan) 21-13, 21-10; Ashwin Simha (CUCT) bt Akash S (MSBA) 21-18, 17-21, 21-18; Vishnuh  R Paura (Reliance) bt Nikhil V Desai (Ganesh) 21-8, 21-11; Avinash S (NGV) bt Vikyath MR (Shimoga) 21-18, 13-21, 21-12; Atharva Nitin Moghe (NGV) bt Srikar Rajesh (WPBA) 12-21, 21-9, 21-15.

Girls singles: U-19, round of 32: Poojashree (HHBA) w/o Prathiksha Prakash (M’lore); Janani SK (Kodagu) bt Nagashree Iyengar B (KBA) 21-18, 10-21, 21-10; Aashi Gupta (MSBA) bt Ashwini KV (Ganesh) 21-6, 21-1; Apeksha Nayak (PPBA) w/o Seersha K (KBA); Archana Pai (PPBA) bt Sunayana HM (RBA)  21-5, 21-6.

U-15, round of 64: Gagana NS (Shimoga) bt Amrutha GM (Ganesh) 21-19, 21-16; Anmol Jain (PBA) w/o Kirthi P Gowda (Ganesh); Dhaarini RR (SNC) bt Ranjani Hegde (Shimoga) 15-21, 21-17, 21-19; Shalini NP (Kodagu) bt Sinchana D Raj (Shimoga) 21-10, 21-5; Ankitha K (Ganesh) bt Chaitanya P Bhat (BSBA) 21-11, 16-21, 21-11; Shreemati Pol (HBA) bt Rithika S (KCYBA) 21-14, 22-20; Sree Raksha A (KBA) bt Akshatha K (Ganesh) 21-19, 16-21, 21-9.  .

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry