Arshad, Srishti leap to gold

Seven meet records fall by the wayside on action-packed second day


Seven meet records were broken on the penultimate day of the meet at the Sree Kanteerava stadium.

Arshad leapt to a distance of 7.45 metres to grab the gold, a good 11-centimetre clear off his nearest rival Akash B Rao in the under-20 boys’ section.
The National junior champion Arshad, bettered his own mark of 7.19 set this year at the State junior meet in SAI.
Srishti edged out team-mate Praneetha Pradeep by two centimetres for the gold in the girls’ under-14 long jump.
The 13-year-old Indo-German Sports Club girl found a distance of 5.32 to erase her own mark of 4.92.

Praneetha, who also lowered the meet record, took silver. Srishti trailed Praneetha until the last jump when the former edged ahead. Mysorean Mahendra Rao rewrote the 110M hurdles meet mark in the boys’ under-20 section. The old mark of 14.8 set by Manjunath Godi had stood for seven years.
Dinesh Kumar (boys’ U-20 10km walk), Surender Kumar (boys’ U-20 hammer throw), Bharat F Rathod (boys’ U-14 shot put), Anita Mahala (girls’ U-20 10km walk) were the others who bettered marks on Wednesday.


Results:
Boys: U-20:  400M: Prajwal M (Alva’s) 50.7, 1; Ayappa KM (Fusion Athletica) 51.2, 2; Waheed Pasha (DYSS, B'lore) 51.8, 3.
1500M: Vishwamber K (RAI Club) 4:06.2, 1; Iftekhar Ahmed (DYSS, B'lore) 4:07.5, 2; Channappa Gowda P (Bagalkote) 4:11.9, 3.
5000M: Pradeep Patil (BSC, B'lore) 15:34.0, 1; Appa Asahed Kadapatti (Bagalkote) 16:03.5, 2; T Milan Kumar (Yuva) 16:38.4, 3.
110M hurdles: Mahendra Rao (Mysore) 14.5 (NMR. Old: 14.8, Manjunath Godi, 2002) 1; Pundalika M L (SAI, Dharwad) 14.6, 2; Nitosh Rathod (MEG) 16.4, 3.
Long jump: Arshad M (DYSS, B'lore) 7.45 metres (NMR. Old: 7.19, Arshad, 2009) 1; Akash B Rao (DK) 7.34, 2; Suneesh Babu (DK) 7.15, 3.

Pole vault: Santhosh C (YSC, Bangalore) 2.65, 1; Kiran C (YSC, Bangalore) 2.10, 2.
Discus throw: Tippanna LM (SAI, Dharwad) 39.22, 1; Praveen Sambhoji (Athani, Belgaum) 35.30, 2; Robin K Francis (YSC, B'lore) 32.36, 3.
Hammer throw: Surender Kumar (MEG) 64.40 (NMR. Old: 56.68, Anil Kumar A K, 2006) 1; Kuldip Rao (Bijapur) 45.04, 2; Muzakkira Md Khizer (YSC) 41.21, 3.
10km walk: Dinesh Kumar (SAI, B’lore) 49:40.8 (NMR. Old: 51.21.3, Dinesh Kumar, 2009) 1; Mallesh N Talwar (Bijapur) 1:00:14, 2; Devkaran Sing (YSC, B'lore) 1:02:39.7, 3.
Decathlon: Salman Abbas (Arjun Track & Field) 4710 points, 1; Ravi Teja (Alva’s) 4280, 1; Kiran C (YSC) 3094, 3.
4x100M relay: Alva’s (44.2) 1; DYSS, Bangalore (44.6) 2; Arjun Track & Field (45.0) 3.
4x400M relay:  DYSS, Bangalore (3:32.9) 1;  YSC, Bangalore (3:38.9) 2; Arjun Track & Field, B'lore (3:39.3) 3.
U-18: 400M: Deepak S (BSC) 49.7, 1; Jeevan KS (DYSS, B'lore) 50.6, 2; Roshan SM (BSC) 51.0, 3.

1500M: Rayappa FD (Kudige) 4:19.3, 1; Basavaraj SN (Bijapur) 4:21.2, 2; SA Nandi (DYSS, B'lore) 4:22.6, 3.
5000M: Iranna Bargi (Bijapur) 16:16.9, 1; Mallesh (Raichur) 16:29.7, 2; Basavaraj Nagod (Bijapur) 16:34.2, 3.
110M hurdles: Sumanth MK (DYSS, B'lore) 14.7, 1; Chethan (YSC) 15.6, 1; Hidayuthulla (Alva’s) 16.5, 2.
Long jump: Varadraj Shenoy PC (DK) 6.41, 1; Harish KL (DK) 6.17, 2; Vinayaka Yadav R (GPS) 5.97, 3.

Pole vault: Sudeer R Shiradone (SSK Ankly, Belgaum) 2.30, 1.
Hammer throw: Syed Mohiddin Nouman (UK) 32.16, 1; Ramkoti A (St Joseph’s, B’lore) 22.66, 2; Kasappa S Karande (Bijapur) 22.07, 3.
Shot put: Abhishek B (Bangalore) 14.06, 1; Sridhar Sagar (JSS, Dharwad) 13.55, 2; Syed Arabi (UK) 12.31, 3.
Octathlon: YM Vibuth (SS, Chandargi) 3952, 1; Suhas Christy (Bangalore Sports Club) 3589, 2; S Vagarath Gourav (BSC) 3433, 3.
10km walk: Vinod S Hugar (SAI, Dharwad) 52:31.4, 1; Akshay B Talwar (SAI, Dharwad) 57:07.3, 2.
U-16: 400M: Balappa (Vidyanagar) 52.4, 1; Madhusudhan (BSC) 52.9, 2; Sambaji (Bagalkote) 53.5, 3.

3000M: Devendrappa (Vidyanagar) 9:37.0, 1; Gajendra (Kudige) 9:57.0, 2; Mahesh Danuvanti (Bagalkote) 10:11.2, 3.
100M hurdles: Fakkirappa B (Chandargi) 14.2, 1; Parashuram B (Chandargi) 14.4, 2; Siddhant Jagadish Magadum (RDH, Belgaum) 15.5, 3.
Long jump: Monojit Sarkar (Hoskote) 6.16, 1; Hamdan Faiz (DK) 6.16, 2; Ravi (Bagalkot) 6.00, 3.

Hammer throw: Md Sawood Ganguly (UK) 35.78, 1; Md Sufiyan Akrami (UK) 34.17, 2; Shanoor S Pujari (UK) 30.75, 3.
Javelin throw: Venkatesh C (SS, Kudige) 44.49, 1; Umesha (Bagalkote) 40.10, 2; Pavan (Hoskote) 35.15, 3.

Shot put: Nagraj R A (SAI, Dharwad) 12.67, 1; Umesh (Bagalkote) 11.31, 2; Shanoor Pujari (Bagalkote) 11.13, 3.
5km walk: Karthik K Angadi (SS Chandargi) 28:33.4, 1; Raghu R (Mysore) 30:39.1, 2; Charanraj K S (SS, Kudige) 31:29.7, 3.

U-14: Shot put: Bharat F Rathod (SS, Chandargi) 12.07 (NMR. Old: 11.85, Veeresh Kargi, 2008) 1; Shiv Prasad S B (JSS) 11.81, 1; G Naveen (DYSS, Kudige) 10.14, 3.
Girls:  U-20: 400M: Anitha N (Sports Authority of India, Dharwad) 59.1, 1; Shruthi (Shimoga) 1:01.8, 2; Vanitha R (Alva's) 1:01.8, 3.
1500M: Shruthi KC (DYSS, B'lore) 4:51.1, 1; Mamtha KC (Alva’s) 4:57.2, 2; Bhuvana (Tumkur) 4:56.3, 3.
5000M: Shabeena (Shimoga) 21:20.3, 1; Deepika (Alva's) 23:43.2, 2.
Discus throw: Sushma S (DYSS, Mysore) 32.96, 1; Renuka Jadav (Bagalkote) 27.80, 2.
10km walk: Anita Mahala (SAI, B'lore) 57:15.9 (NMR. Old: 1:11.24, Yaya Shree M, 2004) 1.
U-18: 400M: Bhavani C Gowda (Fusion Athletica) 57.9, 1; Padmini MJ (DYSS, B'lore) 58.5, 2; Kavitha P C (SAI, Madikeri) 1:00.9, 3.
100M hurdles: Pavithra (DYSS, Mysore) 15.5, 1; Arpitha N (DYSS, Mysore) 15.5, 2; Raksha (SAI, B'lore) 15.8, 3.
5km walk: Geetha P Harali (Sports School, Chandargi) 33:45.2, 1.
U-16: 400M: Nithyashree (CSTT) 1:00.7, 1; R Pooja (YSC) 1:00.8, 2; Sneha Y R (DYSS, Mysore) 1:03.8, 3.

1500M: Shradda Rani S (DYSS, Mysore) 4:56.2, 1; Jeevitha (Yuva) 5:09.2, 2; Ashitha (Sports Academy, Sangathi) 5:14.2, 3.
3000M: Yashwini K (DYSS, Mysore) 11:41.1, 1; Lakshmi G (Bijapur) 11.57.8, 2; Rohini M (Vidyanagar) 12.00.9, 3.
Long jump: GB Deekshitha (SS, Vidyanagar) 5.12, 1; Kavya Kurian (Indo-German) 5.09, 2; Abhimathi S Nathan (IIS) 4.90, 3.
Shot put: Athira Varkey (SS, Vidyanagar) 9.01, 1; Shuinanda (SS, Vidyanagar) 7.22, 2; Chandrika J M (Tumkur) 6.49, 3.

U-14: Long jump: Srishti Sunil (Indo-German Sports Club) 5.32 (NMR. Old: 4.92, Srishti, 2008) 1; Praneetha P (Indo-German) 5.30, 2; Vaishali Somaiah (Indo-German Sports Club) 4.89, 3.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry