Shaktiroop fancied for feature

KOLKATA RACE CARD


Trainer Arti Doctor’s prized filly Shaktiroop will be the one to look out for in the 1400-metres Bacchawat Foundation Trophy, the feature event of the races to be held here on Saturday.

1. Bachhawat Farms Trophy (rated 1-26) -- 1400M, 1.30 pm: 1. Footloose 62.5 Kishore Kadam 7; 2. Gorgeous 62.5 Sandeep R 1; 3. Almarada 62 C Alford 13; 4. Crafty Lady 61.5 B Mahesh 3; 5. Jacqualine Postill 61.5 Sarvan Kumar 9; 6. Secret Gloss 61.5 Md Azharuddin 11; 7. Badly Behaved 60.5 A Sandesh 8; 8. No Remorse 60 Sk Israil 5; 9. Apyrous 60 Melvyn 2; 10. Le Chocolat 59.5 Md Sameer 14; 11. American Pie 58 Md Shabbani 6; 12. Vaani 58 B Srinivas Rao 12; 13. My Boy Lollipop 56.5 Christopher 4; 14. Promissory Note 52 Zaffar Riaz 10.
Almarada 1; Jacqualine Postill 2.

2. Legacy Trophy (rated 1-46) -- 1200M, 2.00 pm: 1. Fiery Ciel 60 MF Ali Khan 9; 2. Zillionaire 60 V Jaiswal 5; 3. Snow Ball 59.5 Zarar Alam 4; 4. Gorgeous Girl 59 Munna Alam 7; 5. Xavier 57.5 A Sandesh 10; 6. Carnival Point 56.5 Shailesh 11; 7. Cider With Rosie 56 Sarvan Kumar 13; 8. Noble Defender 55.5 Md Sameer 6; 9. Silken Senorita 54.5 Abhishek 2; 10. Secret Force 53.5 Md Islam 14; 11. Dancehall Days 53 P Trevor 12; 12. Il Bronzino 52.5 Kishore Kadam 8; 13. Alicante 52 Christopher 1; 14. Fankaar 50.5 Rajinder S 3.
Fiery Ciel 1; Xavier 2.

3. Chisel Crafts Bronze Vase (rated 21-66) -- 1400M, 2.30 pm: 1. Stupid Cupid 61.5 Sarvan Kumar 6; 2. Mister Positive 60 Shailesh 4; 3. Jamaican 58.5 P Trevor 7; 4. Sokudo 57 S Kamble 1; 5. Razmaden 55.5 M Krishna 3; 6. Tasveer 55.5 B Srinivas Rao 8; 7. Altanza 54.5 Munna Alam 5; 8. Goliath 53.5 Md Islam 2.
Mister Positive 1; Altanza 2.

4. Konark Collectables Trophy (rated 1-46) -- 1400M, 3.00 pm: 1. Legends Order 62 P Trevor 9; 2. Brangelina 59 Jorawar S 10; 3. Essenza 58.5 S Kamble 13; 4. Jalapeno Pepper 58.5 C Alford 1; 5. Colourful Dreams 57.5 Sandeep R 7; 6. Significant 57 A Waheed 4; 7. Elusive Hurricane 56.5 Abishek 11; 8. Grand Design 55.5 DK Ashish 6; 9. Head Hunter 55.5 Christopher 8; 10. In The Sunlight 55.5 MF Ali Khan 14; 11. Stiling Veil 55 Md Islam 12; 12. Devil In Disguise 54.5 Kishore Kadam 5; 13. River Pride 53 V Jaiswal 2; 14. Shivalik Shakti 52 Rajinder S 3.
Jalapeno Pepper 1; Grand Design 2.

5. Yazh Trophy (rated 1-46) -- 1100M, 3.30 pm: 1. Dakota Dreamer 61.5 P Trevor 4; 2. Xipen 54.5 A Sandesh 7; 3. Free Energy 53.5 Shailesh 1; 4. Major Colours 53.5 Surjeet S 5; 5. Pinball Wizard 53 Md Javed 13; 6. Sreeputra 53 DK Ashish 10; 7. Ever Green 52.5 A Waheed 6; 8. Google Doogle 52.5 Md Imran 11; 9. Caragh 52 Md Islam 2; 10. Land Of Love 52 V Jaiswal 12; 11. Jubilation 50 Sk Israil 9; 12. Stormy Petrel 50 S Kamble 3; 13. Winnertakesitall 50 Rajinder S 8.
Free Energy 1; Dakota Dreamer 2.

6. Chisel Arts Trophy (rated 21-66) -- 1100M, 4.00 pm: 1. Bucharest 62 Jorawar S 10; 2. Anassa 61 Md Javed 2; 3. Lake Sunrise 59 V Jaiswal 11; 4. Seafarer 59 P Trevor 4; 5. Sreevahini 59 Zarar Alam 7; 6. Alacrity 57.5 Sandeep R 12; 7. In The Twilight 57 Christopher 9; 8. Bongani 56.5 Rajinder S 5; 9. Flash 56.5 S Kamble 14; 10. Tough One 56.5 Afzal Khan 12; 11. Passport 55 Abhishek 3; 12. Snow White 54 Shailesh 8; 13. Silver Silver 53.5 Surjeet S 1; 14. Romancer 52.5 Md Azharuddin 6.
Anassa 1; In The Twilight 2.

7. Bachhawat Foundation Trophy (rated 41-86) -- 1400M, 4.30 pm: 1. Grande Dame 62.5 Jorawar S 4; 2. Noble And Nice 62.5 B Mahesh 6; 3. Bizarro 59 M Krishna 12; 4. Shaktiroop 59 Christopher 3; 5. Flying Star 58 Munna Alam 2; 6. Smart Hunter 57.5 Abhishek 7; 7. Royal Scots 57 P Trevor 9; 8. Stand Apart 56 Zarar Alam 14; 9. Fire Falcon 55.5 DK Ashish 13; 10. Follow The Dream 54.5 Zaffar Riaz 8; 11. Afrah 54 Md Azharuddin 10; 12. Ares 53.5 Md Javed 11; 13. Assassin 53.5 Shailesh 1; 14. War Games  52.5 A Sandesh 5.
Shaktiroop 1; War Games 2.

8. Aakriti Art Gallery Trophy (rated 1-46) -- 1400M, 5.00 pm: 1. Ace Glory 60 C Alford 12; 2. Impression 59.5 MF Ali Khan 7; 3. Style Dan 59.5 A Sandesh 3; 4. Orzare 58.5 Afzal Khan 8; 5. Resolution 55 Md Javed 9; 6. Barocci 54 V Jaiswal 6; 7. Climber 54 S Kamble 1; 8. Flourishing Move 54 Shailesh 5; 9. Pickwick 54 A Waheed 10; 10. Windbreaker 54 Md Islam 13; 11. Desert Fox 52 Azharuddin 4; 12. Pick Pocket 52 Christopher 14; 13. Yerevan 51.5 Abishek 2; 14. Auberon 51 P Trevor 11.
Flourishing Move 1; Ace Glory 2.
Day’s best: Jalapeno Pepper.
Double: Mister Positive and Shaktiroop.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8. I treble: 1, 2, 3. II treble: 3, 4, 5. III treble: 6, 7, 8.

Comments (+)