State team named for South Zone Aquatics meet

Karnataka Swimming Association on Monday announced the State team for the 29th South Zone Aquatics championship at JNMC Stadium in Belagavi from January 6 to 8. The in-form Prasidh Krishna PA and Shoan Ganguly will look to claim top honours in the boys’ section.  Among girls, Saloni Dalal, Mayuri Lingaraj and Adya Nayak will lead the State’s challenge.

State team: Boys: Swimming: Pruthvik DS, Ahan Kamath, Hemanth Jenukal VB, Anirudh Haritas Murali, Rayan Md Meccai, Vallabha Krishna, Nishanth Kumar, Sharat M, Nishwin S Lobo, Shravanth Srinivas, SM Shashi Kiran, Prasid Krishna PA, Raj Vinayak Relekar, Raj Vinayak Relekar, Aditya Bopanna, Saif Chandan KS, Yatish S, Karan Srinivas, Bhavesh R, Abhay Kumar, Kushal P, Hiten Mittal S, Litheesh G Gowda, Achyuth V Rachur, Shoan Ganguly, Samarth Subramanya, Dhyan Balakrishna, Aneesh S Gowda, Kapil D Shetty, Kalp S Bohra, Harsha R, Pragun Dev, Amey B Patil, Vishwathan S, Akash Mani, Vidith S Shankar, Samar Killekar, Dhanush S.

Water Polo: boys: Rakshith G Murthy, Dhanush K, Harshith, Tejas, Sagar PL, Manoj Kumar S, Manish Bhushan, Vishnun KA, Sooraj Ajjampur, Kushal, Shoban Babu, Rakshit Infant, Yeshwanth.     
 
Girls: swimming: Arundathi S Deshpande, Vedika Navya Bhounsle, Spoorthi MJ, Thanushree V, Hita Juneja, Suhasini S Kadakol, Jhanati Rajesh, Shriya R Bhat, Keerthana MS, Sunanina Manjunath, Akansha A Shetty, Mayuri Lingaraj, Madhura BG, Khushi Dinesh, Poojitha G Murthy, Suvana C Baskar, Kshitija K, Saloni Dalal, Pratiksha Patel, Sanskriti S, Saachi G, Nina Venkatesh, Inchara B, Preksha HP, Vaishnavi P, Divya Ghosh, Krizana Irani, Rachana S Rao, Arushi Manjunath, Adya Nayak, Shania G Siromoni, Gunn Matta, Srishti Satishwar, Ridhima VK, Lakshmi Thrivikram Nikam, Imani Jadhav, Sunidhi Halkere, Hitaishi V, Rishika U Mangle, Ambar J Singh.

Water polo: Vishaka Bhat, Kankana R Bhide, Swarna Rachana A, Arya Dixit, Shivani Reddy, Pragnya P Jain, Greeshma, Rhea, Pratiksha, Gowthami, Shivani S, Nayana M, Keerthana.

Officials: Managers: Ramya B, H Narasimha (water polo boys team), Malavika Gubbi (water polo girls team); Coaches: Madhukumar BM (swimming sub-junior), Nataraj (swimming sub-junior), John Christopher (swimming junior), Joshi (swimming, junior), Alfred (water polo), Nagaraj KV (water polo), Akshay Sheregar (swimming).

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry