Brutus fancied to win feature event

Mumbai Race Card

Brutus, to be ridden by B Prakash and trained by N Raghunath, is fancied to clinch the JD & Peggy Banatwalla Trophy over 1600 metres, the feature event of the races to be held here on Saturday.

1. KH Irani Plate (Cl V, Rtd 1-26) -- 1400M, 3.30 pm: 1. Pure Devotion 61 S Zervan 1; 2. Always 59.5 DS Rathore 3; 3. Azul 59.5 B Prakash 8; 4. Diplomatic Licence 58.5 R Rupesh 5; 5. True Elegance 58 S Sunil 2; 6. Golden Orra 55 AM Tograllu 9; 7. Dancing Money 51.5 Z Sayyed 7; 8. Final Attack 51.5 Merchant 6; 9. Borzu Again 49.5 Dashrath S 4.
Azul 1; Final Attack 2.
2. JD & Peggy Banatwalla Trophy (Terms) -- 1600M, 4.00 pm: 1. Brutus 57 B Prakash 2; 2. Sunlight 55.5 I Chisty 1; 3. Proud Star 53 C Rajendra 3; 4. Star Invitation 51.5 Pereira 4.
Brutus 1; Sunlight 2.
3. VP Koregaonkar Plate (Cl III, Rtd 40-66) -- 1200M, 4.30 pm: 1. Prince Lochinva 62 H rathod 6; 2. Sea Value 58 I Chisty 3; 3. Dear Liza 57.5 P Trevor 5; 4. Snow Blind 53.5 D Naik 4; 5. Midsummer Knight 53 AM Tograllu 1; 6. Feona 49 CS Jodha 2.
Sea Value 1; Feona 2.
4. Rustomji Byramji Trophy (Div II) (Cl IV, Rtd 20-46) -- 1200M, 5.00 pm: 1. Stylish Strokes 59 CS Jodha 2; 2. Born Destiny 58.5 V Jodha 3; 3. Insite Soul 58.5 I Chisty 6; 4. Fish Pilot 58 B Prakash 4; 5. Amora 57.5 SP Ranjane 9; 6. Brave Gypsy 57.5 Rathore 8; 7. San Rafael 57 C Rajendra 7; 8. Silver Screen 56 H Rathod 5; 9. Bemisaal 54.5 S Kamble 1.
San Rafael 1; Stlish Strokes 2.
5. Rustomji Byramji Trophy (Div I) (Cl IV, rtd 20-46) -- 1200M, 5.30 pm: 1. Fiery Fortune 59 N Rawal 1; 2. Top Action 59 V Walkar 9; 3. Paper King 57.5 V Jodha 6; 4. Mumtaz 57 B Prakash 5; 5. King’s Troop 54.5 D Akkshay 2; 6. Orada 54.5 S Zervan 10; 7. Young Offender 54.5 I Chisty 8; 8. Devil In Disguise 53.5 S Sunil 3; 9. Black Phantom 53 Nitin Singh 7; 10. Eye Of The Storm 52 S Kamble 4.
Mumtaz 1; Young Offender 2.
6. Allaire Plate (Terms) -- 1000M, 6.00 pm: 1. Caspian Zone 55 AR Mani 6; 2. Foxtrot 55 I Chisty 7; 3. Little Tony 55 R Rupesh 8; 4. Aqualina 53.5 Srinath 5; 5. C’est La Vie 53.5 C Rajendra 2; 6. Crowned Princess 53.5 DK Ashish 10; 7. Fire Spark 53.5 S Nayak 4; 8. Marigold 53.5 Nitin Singh 1; 9. Sweaty Betty 53.5 B Prakash 9; 10. Wild Imagination 53.5 Aadesh K 3.
C’est La Vie 1; Aqualina 2.
7. Dr AH Sayed Plate (Cl IV, Rtd 20-46) -- 1000M, 6.30 pm: 1. Scenic Silver 60.5 D Akkshay 3; 2. Alize 59 B Prakash 5; 3. Creme De La Creme 58.5 Nitin Singh 12; 4. Heifitz 57.5 I Shaikh 11; 5. Appalina 54.5 Aadesh K 1; 6. Bonny Light 54 S Sunil 9; 7. Jalsa 54 M Kharadi 8; 8. Lord Of Killarney 54 DK Ashish 4; 9. Sudden Impact 54 Belose 14; 10. Alohamora 53.5 DS Rathore 10; 11. Fascination 52.5 R Shelar 6; 12. Moment To Remember 52.5 S Kamble 7; 13. Strong Foundation 52.5 P Trevor 13; 14. Mgdian 49.5 CS Jodha 2.
Alize 1; Lord Of Killarney 2.
Day’s best: Brutus.
Jackpot: 3, 4, 5, 6 & 7.
Mini-jackpot: 4, 5, 6 & 7. Treble: 5, 6 & 7. Exp: 5 & 7.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry