Dancing Beauty for main event

Delhi race card
Dancing Beauty, trained by A Saulez and to be ridden by Jai Prakash, is expected to land the spoils in the Royal Calcutta Turf Club Cup, 1200M, the feature event of the races to be run here on Monday. Sarir is expected to be involved in the finish with Dancing Beauty.

1. City Of Joy Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1100M, 2.45 pm: 1. Dolton Power 59.5 Chand Mohd 8; 2. Doon Boy 59 Jai Prakash 10; 3. Movie Queen 58 S Amjad K 1; 4. Roaming Fame 57 Suresh Kumar 11; 5. Paladin 55 Gurpreet S 5; 6. The Praetorian 53 Kaushal K 4; 7. Ashwa Paddma 52.5 Dashrath S 3; 8. Stefano 52.5 K Narender 7; 9. Successful Dream 52.5 Ramlal 6; 10. Nucleus 52 S Raza 9; 11. Ratnavali 50.5 CS Jodha 2.
Ratnavali  1; Ashwa Paddma 2.
2. West Bengal Plate (terms) -- 1100M, 3.15 pm: 1. Genius Boy 55 Rajinder 2; 2. Grey Dancer 55 K Narender 6; -. King Of Batla 55 -; 4. Mystic Miracle 55 Shadab K 3; 5. Shailu 55 Kaushal K 13; 6. Black Virgin 53.5 Jai Prakash 10; 7. Canadian Gold 53.5 Nazim 4; 8. Fuel 53.5 Suresh Kumar 11; 9. Imagine 53.5 SA Shah 1; 10. Indian Bride 53.5 Naresh K 8; 11. Lilly 53.5 R Parmod 9; 12. Play It Safe 53.5 Ramlal 5; 13. Tehzeeb 53.5 R Saini 12; 14. Unusual Theme 53.5 S Amjad K 7.
Imagine 1; Lilly 2.
3. Howrah Plate (Div I) (Cl V, rated 0-26) -- 1200M, 3.45 pm: 1. Firecracker 62 CS Jodha 2; 2. Classic Spirit 61 Jai Prakash 1; 3. Ganga Jal 60 Sameer Khan 9; 4. Spicy Move 60 Arun Kumar 4; 5. Fiorella 59.5 Rajinder 8; 6. Gold Biscuit 55.5 Narain Singh 7; 7. Legendary Passion 52.5 S Amjad K 5; 8. Daggers Point 51.5 Chand Mohd 3; 9. Private Eye 51 Harkesh K 6.
Spicy Move 1; Firecracker 2.
4. Howrah Plate (Div II) (Cl V, rated 0-26) -- 1200M, 4.15 pm: 1. Dhrupad 61.5 Pradeep Kumar 3; 2. Dutch Art 60.5 Shadab K 6; 3. Katmai 59.5 Irfan Ali 7; 4. Romario 58.5 Ramlal 4; 5. Elementto Trance 56 Gurpreet S 5; 6. Queen Of Sun 53 R Parmod 8; 7. Prince Railco 52.5 R Saini 9; 8. Lopara 51.5 K Narender 1; 9. Beryl 49 Harkesh K 2.
Dhrupad 1; Elementto Trance 2.
5. Royal Calcutta Turf Club Cup (Cl II, rated 60-86) -- 1200M, 4.45 pm: 1. Afea 60.5 Irfan Ali 11; 2. Sarir 57.5 Sameer Khan 3; 3. Sonic Boom 57 CS Jodha 8; 4. Black Partridge 56 P Sharma 7; 5. Sunehree Parinda 55.5 Dashrath S 1; 6. Exotic Star 55.5 R Parmod 2; 7. Zabardast 55.5 S Amjad K 5; 8. Assertive 55 Suresh Kumar 9; 9. Dream Debut 53.5 Ramlal 4; 10. Dancing Beauty 53 Jai Prakash 6; 11. Pacemaker 50.5 S Raza 12; 12. Dazzling Wise 50 K Narender 10.
Dancing Beauty 1; Sarir 2.
6. Tollygunj Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 5.15 pm: 1. Breaking Mould 59.5 Rajinder 4; 2. Empire Maker 57 Pradeep Kumar 5; 3. Fearlessnegotiator 57 SA Shah 2; 4. The Dukes 57 Shadab K 6; 5. Real Scotch 56 P Sharma 1; 6. Katania 54 K Narender 3; 7. Opera Royale 54 Gurpreet S 7; 8. Fantabulous Hero 51.5 R Saini 9; 9. Amity 50 CS Jodha 8.
Breaking Mould 1; Fantabulous Hero 2.
Days best: Breaking Mould.
Jackpot: 2, 3, 4, 5, 6.
Mini-jackpot: 3, 4, 5, 6.
Treble: 4, 5, 6.
Exacta pool: 4, 6.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry