Easy win for Rajesh, hard work for Sujith

Easy win for Rajesh, hard work for Sujith

State duo clinch gold in contrasting styles

Easy win for Rajesh, hard work for Sujith

Rajesh overcame Arun R of SAI, LNCPE 16-11 in the junior boys’ 51kg category final to clinch the title. Sujith, however, had a much easier path to victory as he outclassed Varshit L of SAI, South 14-4 in the sub-junior boys’ 32kg category title round.

Results: Junior: Boys: 78kg: Adarsh Kumar Reddy A (AP) bt Akshai M (SAI, LNCPE) 15-10; Sandeep S Devan (Ker) & Anit D N (Kar) 3. 73kg: Vipin Singh (SAI, LNCPE) bt Devraj C (Kar) 19-13; Nitin Kumar H (TN) & Satheesh R (TN) 3. 68kg: Arun Vincent (Ker) bt Narasimha Prasad N (SAI, South) 15-5; Ravi Kadiyan (SAI, LNCPE) & Shivakumar MS (AP) 3.
63kg: Sunil Kumar(SAI, LNCPE) bt Hari Krishnan(SAI, LNCPE) 11-5; Midhun Raj  R (Ker) & Sreejith S (Ker) 3.
59kg: Yatish V(SAI, South) 1; RK Bangaraj (SAI, LNCPE) 2; Bijesh A (Ker) & Santhosh Kumar MG (TN) 3. 51kg: Rajesh BS (Kar) bt Arun R (SAI, LNCPE) 16-11; Karthick B (TN) & Karthick Kumar K (TN) 3.
48kg: Vishnu M (AP) bt Arvind Raj A (TN) 11-8; Akhil P (SAI, South) & Sai Vinoth TR (TN) 3.
45kg: J Jeswin Raj Kumar (TN) bt Md Azaruddin (SAI, South) 13-10; H Britain Luwang (SAI, LNCPE) & Shirur SM (Kar) 3.
Girls: 63kg: Thejaswini K (Kar) bt Aishwarya M (TN) 8-3; Silu S Thomas (Ker) & Shobana S (TN) 3.
52kg: Sreeshma TA (SAI, LNCPE) bt Sisina M (TN) 9-6; Priyadarshini M (TN) & Athira AV (SAI, South) 3.
49kg: Milan Devi K (SAI, LNCPE) bt Rupa S (Kar) 9-7; Heena S Hawaldar (Kar) & Atira M (Ker) 3.
46kg: Ambika Babu Khot (SAI, South) 1; Swinsheel Kaur (Kar) 2; Priyanka Gopan S (Ker) & Sandhiyarani K (TN) 3.
44kg: Greeshma P (SAI, South) bt Anitha R (Kar) 9-8; Bhavyashree B (SAI, South) & Thamarai Selvi N (TN) 3.
Sub-junior: Boys: 44kg: MD Azharuddin (SAI, South) 1; D Himakar (AP) 2; Jaideep Y Reddy (Kar) & Jaswanth Singh (Kar) 3.
38kg: Domnic Bruno A (TN) 1; Ankit N (Kar) 2; Aswin Kuniyil (Ker) & Goutham L (Kar) 3.
35kg: Mahantesh S (SAI, South) bt Sai Pramod PSD (AP) 10-5; Prabakar R (TN) & Sujil E (Ker) 3.
32kg: Sujith S (Kar) bt Varshit L (SAI, South) 14-4; Baradhan S (TN) & MD Ilyas (AP) 3.
29kg: Mahadarshan R (TN) bt Desigan R (TN) 4-3; Gireesh Kumar R (AP) & Sreehari Vadakiniya A (Ker) 3.
27kg: Vishnu KJ (Ker) bt Sai Kumar B (Kar) 3-1; Noor Mohamed R (TN) & Tabrez Khan (Kar) 3.
25kg: Praveen Kumar D (Ker) bt Irfan Ali M (Ker) 3-2; Anand K (AP) & Aravinth Selvan K (Pud) 3.
21kg: Boopalan E (TN) bt Darshan HM (Kar) 4-2; Ashok Kumar N (Kar) & Vishak K (Ker) 3.
18kg: Venkatesh K (TN) bt Jishnu K (Ker) 12-6; Nishant Balodi (Kar) & Varun J (Kar) 3.
Girls: 55kg: H Dolly Devi (SAI, LNCPE) bt Nayana Chandra P 5-3; R Mona (Kar) & Shrutika A Narvekar  (Kar) 3.
41kg: Pooja A (AP) bt Praveena D (Ker) 22-14; Megha M Kore (SAI, South) 3.
35kg: Sujatha B (SAI, South) bt Sathya Priya S (TN) 15-4; Rakshita K (Kar) & Harita CK (SAI, LNCPE) 3.
29kg: Divya Bharathi K (TN) bt Likita S (Kar) 7-1; Anparasi M (TN) & Shreeshma Chandran P (Ker) 3.
24kg: Gomathi I (TN) bt Shirisha (AP) 21-13; Aswathy C (Ker) & Divya C (Ker) 3.
22kg: Mithul M (Ker) bt Vanajakshi (Kar) 7-5; Manjula Devi S (Pud) & Sharumathi S (TN) 3.
20kg: Bijily S (Ker) bt Jhansi Rani T (AP) 30-6; Hamsavarthini V (TN) & Vijayashree Nithya V (TN).
18kg: Bhuvaneshwari LT (AP) 1; Sakshi S Rayabagi (Kar) 2; Kavana B Hiremath (Kar) & Gugapriya A (TN) 3.