Immense fancied for Derby

Racing Mysore card

Immense, trained by Arjun Mangalorkar and to be ridden by S John, is fancied to lift the Poonawalla Mysore Derby 2010 (Grade I) over 2000 metres, the main event of Sunday’s races.

There will be no false rails.
1. Bottolonda Cup (Div II) (rated 25 & below) -- 1200m: 12.00 noon
1. One In Million (Mahesh)    60.5    R Pradeep    11
2. Bee For You (Sharavanan)    59    M Suresh    4
3. Hi Heineken (Dinesh Pujar)    58    Shiva Kumar    1
4. Stinger (BK Narendra)    57    Noorulla    5
5. Halo Of Splendour (Ranjeet)    55.5    J Paswan    9
6. Jewel Lady (Warren S)    55.5    Gautam Raj    3
7. Secret Girl (M Bobby)    54.5    Afsar Khan    10
8. Faustian (Ravi Shanker)    54.5    Shanth K    8
9. Ametrine (Md Sajid)    53.5    S Mubarak    12
10. Track Wonder (Feroz M Khan)    52.5    Melvyn    7
11. Smart Cooky (Samar Singh)    52    Jagadeesh    6
12. Aryansh (Vishal Yadav)    52    Gaurav Sapra    2
Faustian 1; Hi Heineken 2; Jewel Lady 3.
2. DH Dasappa Memorial cup (div ii) (rated 2o-45) -- 1400m: 12.30 pm
1. Mister Trooper (Ranjeet)    60    S John    1
2. Rain Man (Feroz M Khan)    58    Afsar Khan    9
3. Queen Of Destiny (PC Tejaswi)    58    AR Mani    7
4. King Of Habashe (CVGK Kishore)    57.5    Chandrasekar    11
5. Prince Of Argyle (Md Sajid)    57.5    A Qureshi    2
6. Manthara (Babu Rao)    57    S Ramesh    10
7. Prince Norbert (Puttanna)    57    Appu    5
8. Attaturk (Sharat K)    56.5    Ramesh Kumar    4
9. Sunny Connexion (Warren S)    56.5    Gaurav Sapra    3
10. Act Of Duty (M Bobby)    56    Deep Shanker    12
11. Breed Apart (Monnappa)    55.5    Amarpreet    8
12. Golden Dixie (Samar Singh)    53.5    Jagadeesh    6
Prince Norbert 1; Manthara 2; Prince Of Argyle 3.
3. rm puttanna memorial trophy (div ii) (rated 20-45) -- 1100m: 1.00 pm              
1. Vertex (Ranjeet)    60    Rajesh Babu    11
2. Man United (Sharat K)    60    S Ramesh    10
3. Sky Empress (A Mangalorkar)    59.5    Santosh K    3
4. On Call (Rakesh)    57.5    J Paswan    9
5. All For Cash (Darashah)    57    B Sreekanth    12
6. Brigade’s Passion (Mahesh)    56.5    R Pradeep    6
7. Kar O Bar (T Natraj)    56    S Mubarak    5
8. Star Of Desire (Hidayat K)    55    PS Chouhan    2
9. The First Bullet (JS Pillay)    55    G Vijay    7
10. Catapult (Monnappa)    54.5    Melvyn    4
11. Fire Star (Puttanna)    54    Ashok Kumar    1
12. Princess Coup (Babu Rao)    53.5    Ashhad Asbar    8  
Sky Empress 1; Star Of Desire 2; All For Cash 3.
4. bottolonda cup (Div i) (rated 25 & below) -- 1200m: 1.30 pm
1. Nicoletta (Darashah)    62.5    B Sreekanth    9
2. Inspirator (Inayathulla)    62.5    S Chinoy    5
3. Another Voice (Sharat K)    62    Rajesh Babu    10
4. Your My Life (Babu Rao)    61.5    MD Praveen    8
5. Caldera (Bipin VS)    61.5    Ashhad Asbar    2
6. Rainbow Rising (Karan S)    61.5    A Imran K    6
7. Rising Rainbow (Monnappa)    61.5    S John    3
8. Pearl Of Bangalore (Prithviraj)    61    P Ramesh    12
9. Star League (Lokanath)    60.5    Nausad Alam    7
10. Atmospherics (Md Khan)    59.5    Harish     11
11. Little Biscuit (Hidayat K)    59    S Babu    4
12. Zooming (Malikarjuna)    56.5    Gautam Raj    1
Pearl Of Bangalore 1; Rainbow Rising 2; Rising Rainbow 3.
5. dh dasappa memorial cup (div i) (rated 20-45) -- 1400m: 2.00 pm
1. Thumping Victory (JS Pillay)    61.5    G Vijay    10
2. Hidalgo (Ranjeet)    61.5    JWDL    2
3. Refresh (Faraz Arshad)    60.5    Harish    5
4. Stampede (BK Narendra)    60.5    S John    4
5. Satin Slipper (Rakesh)    60.5    Santosh K    6
6. Milagro (Ravi Shanker)    60.5    Rajesh Kumar    1
7. Irish Intellect (Vishal Yadav)    60.5    Shiva Kumar    8
8. Flip Your Destiny (Nityanand)    59    N Rajesh    12
9. Jedi Knight (Sharavanan)    59    Chandrasekar    3
10. Leading Lady (Lokanath)    58    Nausad Alam    9
11. South Paradise (Inayathulla)    57.5    Ashok Kumar    7
12. Southern Magic (Britto)    57    A Qureshi    11 
Stampede 1; Jedi Knight 2; Irish Intellect 3.
6. seetharam mudaliar memorial trophy (Div I) (rated 40-65) -- 1200m: 2.30 pm
1. Wild Temper (Rakesh)    62.5    J Paswan    11
2. Proud Accolade (CVGK Kishore)    62    Chandrasekar    8
3. India Shining (Malikarjuna)    59.5    G Adarsh    3
4. Green Vision (Md Sajid)    59.5    A Qureshi    9
5. The Contender (Sharat K)    59.5    Rajesh Babu    1
6. Sun Zone (Babu Rao)    59    TS Jodha    10
7. Crackerjack (T Natraj)    59    Afsar Khan    5
8. Enforcer (Inayathulla)    58    Ashok Kumar    6
9. Glory Bound (Neil Darashah)    57    Prabhakaran    7
10. Preset (Md Khan)    56.5    Harish    2
11. Cannon Scot (Ravi Shanker)    56.5    Shanth K    12
12. Sound Bet (Hidayat K)    52    Shahbuddin    4     
Preset 1; Green Vision 2; Enforcer 3.
7. bangalore turf club trophy (rated 80 & above) -- 1400m: 3.00 pm
1. The Spartan (Sharat K)    60    A Qureshi    9
2. Dare Don (Vishal Yadav)    59.5    Shiva Kumar    4
3. Incredible (Byramji)    59    S John    1
4. Mighty Heart (Neil Darashah)    57    Vinod Shinde    10
5. Miss Ruby (Ravi Shanker)    57    Ashok Kumar    12
6. Ohiyesa (Darashah)    56    Dashrath S    11
7. Secret Command (CVGK Kishore)    55.5    Chandrasekar    5
8. Classical Dancer (Lokanath)    55.5    B Sreekanth    2
9. Red Dawn (BK Narendra)    55    Madhu Babu    8
10. Nermai (V Appachu)    55    G Vijay    3
11. Star Wave (Ganapathy)    54.5    A Imran K    6
12. Time For All (Monnappa)    54.5    PS Chouhan    7    Incredible 1; Star Wave 2; Time For All 3.
8. gayatri devi memorial gold cup (rated 60 & above) -- 1600m: 3.30 pm
1. Edmondo (Britto)    64    R Vaibhav    10
2. Looking To Lead (Monnappa)    63.5    S Mubarak    1
3. Caspian Sea (Byramji)    59    S John    7
4. Scimitar (Md A Abbas)    58    S Chinoy    11
5. In The Zone (Hidayat K)    57.5    Gautam Raj    5
6. Solitary Champ (V Appachu)    56.5    G Vijay    9
7. Super Spear (Lokanath)    56    B Sreekanth    2
8. Lyra (Md Sajid)    55    Vijay Kumar    6
9. The Gain (BK Narendra)    55    Amarpreet    4
10. Desert Realm (Karan S)    54    Md Shoaib    12
11. Talk Of The Devil (Dinesh Pujar)    53.5    Jagadeesh    8
12. Bullish Luck (CVGK Kishore)    51.5    DK Ashish    3
Caspian Sea 1; Super Spear 2; Talk Of The Devil 3.
9. poonawalla mysore derby 2010 (Grade I) (terms) -- 2000m: 4.00 pm
1. Immense (A Mangalorkar)    56    S John    5
2. Fist Of Rage (Babu Rao)    56    TS Jodha    3
3. Rapture Of Victory (Deshmukh)    56    PS Chouhan    9
4. Ordained One (Ganapathy)    56    A Imran K    2
5. Sun Kingdom (I Ghatala)    56    B Prakash    6
6. Deep Blue Sky (S Narredu)    56    DK Ashish    8
7. Spark Of Atan (Pradeep)    56    Dashrath S    1
8. Bucethalis (Rakesh)    56    Vinod Shinde    7
9. Balmoral Castle (Padmanabhan)    54.5    Ashhad Asbar    4
Immense 1; Sun Kingdom 2; Ordained One 3.
10. rm puttanna memorial trophy (Div I) (rated 20-45) -- 1100m: 4.30 pm
1. Jaanvi (Sirajuddin)    61.5    G Vijay    2
2. Panchakshari (Dinesh Pujar)    61    J Paswan    9
3. Western Palace (Warren S)    61    A Qureshi    10
4. Sandalwood Star (Feroz M Khan)    60.5    Vaideeswaran    6
5. Liberty Ship (Karan S)    59.5    A Imran K    12
6. Master Strategist (CVGK Kishore)    59    Chandrasekar    5
7. Supreme Arch (Md Khan)    59    Deep Shanker    8
8. Unique Star (Md Sajid)    59    Afsar Khan    4
9. Matter Of Opinion (MP Kamath)    59    R Ravi    11
10. Prezzie (Ravi Shanker)    59    Harish    3
11. Anna’s Quest (Britto)    58.5    R Vaibhav    1
12. Black Beauty (Samar Singh)    58.5    K Chethana    7
Liberty Ship 1; Jaanvi 2; Supreme Arch 3.
11. seetharam mudaliar memorial trophy (Div Ii) (rated 40-65) -- 1200m: 5.15 pm
1. Eona (Rakesh)    60    S Mubarak    6
2. Kalpavruksha (Malikarjuna)    59.5    Gautam Raj    10
3. Free Spirit (Md Sajid)    59    Vijay Kumar    3
4. Refuse To Bend (T Natraj)    56    AR Mani    1
5. Born Beauty (Lokanath)    55    B Sreekanth    8
6. Royal View (Ravi Shanker)    55    Rajesh Kumar    2
7. Perfect Analysis (Prithviraj)    53.5    Khurshad A    4
8. Gracian (Vishal Yadav)    53.5    Shiva Kumar    7
9. Greek Ship (M Bobby)    53    Deep Shanker    9
10. Yamaguchi (Hidayat K)    52    Shahbuddin    11
11. Sun Device (Ranjeet)    51    JWDL    12
12. Seasons Greetings (BK Narendra)    50    M Suresh    3
Perfect Analysis 1; Born Beauty 2; Kalpavruksha 3.
Day’s Best: Incredible.
Double: Caspian Sea and Liberty Ship.
Jackpot: 6, 7, 8, 9, 10. I mini-jackpot: 4, 6, 8, 10. I mini-jackpot: 5, 7, 9, 11. I treble: 3, 4, 5. II treble: 6, 7, 8. III treble: 9, 10, 11. Exacta pool: 4, 6, 8.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)