Successor for P Hadow Trophy


Pune race card

Ekhabinskya, trained by F A Abbas and to be ridden by Srinath, is expected to give a strong challenge to Successor in the battle to win the plum event.

1. Atomic Prince Plate (Cl V. rated 0-19) -- 1400M, 1.00 pm: 1. Saarah 59 J Chinoy 1; 2. Golden Grace 58.5 C Rajendra 6; 3. Salawati 58.5 Appu 5; 4. Chief Warrior 57.5 DS Rathore 4; 5. Up North 57.5 Aadesh K 12; 6. Winning Treat 57.5 R Rupesh 7; 7. Charlie Parker 57 I Shaikh 8; 8. Forest Native 55.5 S Breux 2; 9. Eternal Flight 54.5 I Pardeshi 3; 10. Johnny Bravo 54 CS Jodha 9; 11. Regina 53.5 Z Sayyed 11; 12. Yowza 51.5 I Chisty 10.

Golden Grace 1; Forest Native 2.

2. Columbia Plate (Div II) (Cl V, rated 0-26) -- 1200M, 1.30 pm: 1. Platinum Girl 60.5 Shailesh 3; 2. River Tern 60 Aadesh K 11; 3. Secret Talk 60 M Narredu 10; 4. Shaktiman 60 NS Parmar 9; 5. Black Partridge 58 CS Jodha 13; 6. Paper King 58 P Kamlesh 12; 7.
Zippity Zip 58 Appu 8; 8. Raiba 57.5 I Pardeshi 4; 9. Above All 55.5 SP Ranjane 5; 10.
Dangerous Belle 54.5 S Breux 2; 11. Constantia 53 Z Sayyed 1; 12. Thundering Hero 51.5 SS Baria 6; 13. Sparrow Hawk 49 DK Ashish 7.

Paper King 1; Zippity Zip 2.

3. Ibiza Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 2.00 pm: 1. True Elegance 59 AJ Nilesh 5; 2. Highland Vision 58 R Shelar 10; 3. Devilitto 56.5 J Chinoy 4; 4. Classic Ruler 56 C Rajendra 6; 5. Arabian Champ 55.5 SK Jadhav 3; 6. Knight Of Windsor 55 Oza 9; 7. American Idol 54.5 Z Sayyed 1; 8. Phosphor 54.5 NS Parmar 12; 9. General Speedee 53 Nadeem Alam 8; 10. Highland Music 53 I Chisty 2; 11. Mercedes 53 J Pradeep 11; 12. Sail Thru 51 S Kamble 7.

Phosphor 1; Classic Ruler 2.

4. Columbia Plate (Div I, Cl V, rated 0-26) -- 1200M, 2.30 pm: 1. Black Falcon 62 Srinath 1; 2. Gold Biscuit 62 I SHaikh 5; 3. Lyrical Lass 62 Oza 10; 4. Shabdeez 61.5 SR Bhagwat 3; 5. Enlightenment 61 TS Jodha 7; 6. Expensive Affair 61 M Narredu 4; 7. The Right Man 61 I Pardeshi 9; 8. Refuse To Bend 60.5 NS Parmar 13; 9. Step By Step 60.5 J Chinoy 2; 10. Cloud Cover 58.5 SP Ranjane 6; 11. Hi Dolly 58.5 Z Sayyed 8; 12. Bold Act 55 DK Ashish 11; 13. Secret Agenda 55 N Jodha 12.

Secret Agenda 1; Refuse To Bend 2.

5. Ibiza Plate (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1000M, 3.00 pm: 1. Sea Treasure 61.5 I Chisty 9; 2. El Bunduq 61 Neeraj Rawal 12; 3. Secret Glory 61 Shailesh 8; 4. Incredible Beauty 60 Nadeem Alam 5; 5. Paris Hilton 59 Aadesh K 6; 6. Zen 58.5 AJ Nilesh 2; 7. Sea Queen 58 S Sameer 3; 8. Barbara 56.5 S Breux 13; 9. Game Of Power 56.5 DS Rathore 7; 10. Marine Zone 56.5 N Jodha 11; 11. Adam’s Pleasure 55.5 TS Jodha 10; 12. Courage Under Fire 53 R Shelar 4; 13. Alaska 52.5 Z Sayyed 1.

Sea Treasure 1; Marine Zone 2.

6. P Hadow Trophy (Cl II, rated 60-86) -- 1000M, 3.30 pm: 1. Enceladus 62 Dashrath S 4; 2. Aurora Aurealis 59.5 M Narredu 1; 3. Ekhabinskya 55.5 Srinath 8; 4. Successor 55.5 P Kamlesh 7; 5. The Rising 54 N Jodha 3; 6. Appreciate 53.5 Nadeem Alam 2; 7. Highland Crown 53 I Chisty 6; 8. Native Strategy 52.5 Shailesh 5.

Successor 1; Ekhabinskya 2.

7. Majestic Eagle Trophy (terms) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Chanakya 56 Aadesh K 11; 2. Francis Of Assisi 56 M Kharadi 1; 3. Ijlal 56 C Rajendra 8; 4. Noble Salute 56 B Prakash 10; 5. Prince Of Troy 56 N Jodha 6; 6. Dancing Money 54.5 Z Sayyed 9; 7. Feona 54.5 CS Jodha 7; 8. Glorious Miss 54.5 S Breux 5; 9. Great White 54.5 Dashrath S 12; 10. Moon Flower 54.5 Srinath 13; 11. River Blue 54.5 Appu 4; 12. Sea Angel 54.5 R Shelar 2; 13. Solar Angel 54.5 J Chinoy 3.

Moon Flower 1; River Rule 2.

8. Nectar Queen Plate (Cl III, rated 40-66) -- 1200M, 4.30 pm: 1. Three Of Arts 59.5 Aadesh K 16; 2. Classic Star 59 J Pradeep 13; 3. Heifitz 58 I Shaikh 11; 4. Blazing Speed 57.5 SP Ranjane 6; 5. Highland Bounty 57.5 S Zervan 15; 6. Red Dawn 57 DS Rathore 12; 7. Yankee Lane 56.5 T Bernard 2; 8. Cameo 55.5 Srinath 10; 9. Cosmic Flower 54.5 Chandrakant 9; 10. Ring Bearer 54.5 AJ Nilesh 8; 11. Absolute Reality 53.5 N Jodha 5; 12. Socaroro 52.5 J Chinoy 7; 13. Wild Torronaado 52 Neeraj Rawal 3; 14. Flaming Arrow 51.5 Dashrath S 1; 15. Pretty Commission 51.5 SS Baria 4; 16. Sierra Vista 50 P Kamlesh 14.

Flaming Arrow 1; Absolute Reality 2.

9. Orange Flame Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1400M, 5.00 pm: 1. Chotee Begum 60 C Rajendra 10; 2. Slickkit 60 I Shaikh 2; 3. Tyumen 59 Srinath 8; 4. La Joie De Vie 58.5 S Breux 13; 5. Tromos 58 S Nayak 9; 6. Solor 57.5 M Narredu 4; 7. Polar Glow 57 Nadeem Alam 3; 8. Fire Vault 55 SS Baria 11; 9. King’s Troop 54 NS Parmar 1; 10. Tommy Carmichael 52.5 N Jodha 5; 11. Lusty 52 DK Ashish 6; 12. Chieftain 50.5 R Shelar 7; 13. Addiction 49 S Kamble 12.

Tromos 1; La Joie De Vie 2.

Day’s best: Phosphor.

I jackpot: 3, 4, 5, 6, 7.

II jackpot: 5, 6, 7, 8, 9.

Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9.

I treble: 2, 3, 4.

II treble: 6, 7, 8.

III treble: 7, 8, 9.

Exacta pool: 7, 9.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry