Arshad steals the show on day of long jumpers

Six records tumble on penultimate day; overage issue rears ugly head


Arshad M leaps to the men’s long jump gold at the State Athletic Championship at the SAI Southern Centre in Bangalore on Saturday. dh photosArshad leapt to 7.19 metres for a new personal best, reducing to rubble the mark of 7.07 metres set by HY Lokesh in 2007. But the 19-year-old did not have it easy, as Akash breathed down his neck with a consistent series of jumps.

Mysorean Arshad, a I year BA student of Al-Ameen College in Bangalore, went past Lokesh’s mark with a third-round effort of 7.11 metres and improved it to 7.19 in the next round but Akash came close with two 7.05-metre jumps before kicking the sand at 7.18 metres, an agonising one centimetre short of the gold-winning mark.

There was another fascinating duel in the under-14 long jump, where Praneetha Pradeep of Indo-German edged team-mate Srishti Sunil on a countback after both had achieved 5.09 metres, bettering Srishti’s 2008 mark of 4.92 metres. Praneetha’s next best effort was a 5.07, compared to Srishti’s 5.06. Long jump, indeed, seemed to be the flavour of the day as another record was busted in the under-16 boys’ section, with Suraj Mandal of Alva’s College Mudabidri improving GN Bopanna’s 2004 record of 6.30, reaching 6.38 metres.

Alva’s continued their impressive showing, claiming seven gold medals on the day, with Khasim Badasaab’s hammer throw meet record of 49.79 metres embellishing their performance in the afternoon.

KA Bharath of Yuva, the silver winner in the U-18 5000M, was disqualified for being overaged, the first such case here. Sreedhar of SAI Dharwad, who finished third, was elevated to the second spot.

Meanwhile, Canara Bank’s HM Jyothi, whose participation was questioned by some officials on Friday, defended herself, reiterating that she was just doing her duty towards her employers. “I am just representing my club, I am not staking any claim for state selection,” said the sprinter, who now runs for Andhra Pradesh.

Results:
Men: 100M: Joseph M G (BSC) 10.7 seconds, 1; G N Bopanna (Fusion Athletica) 10.8, 2; Jamaluddin A M (Alva’s Moodbidri) 10.9, 3.

1500M: S L Bishnoi (IAF) 4:11.7, 1; Rajanna (SAI) 4:12.9, 2; Channappa Gowda (Gadag) 4:14.2, 3.

5000M: Shanavas P M (MEG) 15:18.3, 1; Yallappa S U (Bagalkote) 15:51,0, 2; M Basavaraj (SAI) 16:05.2, 3.

110M hurdles: Amith Yadav (Fusion Athletica) 14.9 seconds, 1; M Vij Shanker (KSP) 16.5, 2; Shinoy Kumar (MEG) 17.3, 3.

Long jump: Mohd Ibrar (IAF) 7.64 metres, 1; Kannan S (IAF) 7.33, 2; S S Yadav (IAF) 7.27, 3.

Discus: Rajeev Mishra (SW Railways) 42.85 metres, 1; S L Hawaldar (Bagalkote) 30.45, 2; Santhosh (Bagalkote) 26.83, 3.

Hammer throw: Arun Kumar Shetty (Alva’s) 39.05 metres, 1; S L Hawaldar (Bagalkote) 38.53, 2; Muttappa Yadav (MEG) 32.23, 3.

4x100M relay: MEG ‘A’ 3:30.8, 1; MEG ‘B’ 3:32.2, 2; Sri Lanka 3:55.5, 3.

Boys U-20:  1500M: Ifthekar Ahmed (DYSS) 4;08.8, 1; Raghu (Youngsters) 4:09.5, 2; Sandeep S (Arjun) 4:16.3, 3.

110M hurdles: Pundalik M Lamam (SAI) 15.1 seconds, 1; Samarth Sadashiva (Udupi) 15.3, 2; Mahendra Rao (Mysore) 15.86, 3.

Long jump: Arshad M (DYSS) 7.19 metres (NMR. Old: 7.07, HY Lokesh, 2007) 1; Akash B Rao (DK) 7.18, 2; Beenu C John (Arjun T&F) 6.73, 3.

Discus: Thippanna (SAI) 36.93 metres, 1; Amith (DK) 34.56, 2; Krishna (Sarala Birla Academy) 25.68, 3.

Hammer throw: Muttappa Yadav (MEG) 41.18 metres, 1.

10000M walk: Dinesh Kumar (SAI) 51:21.3 (NMR. Old: 51:26.4, Subramanya, 2001) 1; Sunil (Udupi) 57:29.6, 2; Goutham (Youngsters) 1::11:13.6, 3.

U-18: 1500M: Krishnappa (SAI) 4:20.5, 1; A L Uthpal (Alva’s) 4:23.9, 2; Shettappa Nandi (DYSS) 4:27.8, 3.

5000M: Krishnappa (SAI) 16:38.3, 1; Sreedhar (SAI) 17:17.2, 2.

110M hurdles: M K Sumanth (DYSS) 15.4 seconds, 1; B Chethan (Youngsters) 15.7, 2; A Ghouse Rabbati (SAI) 16.3, 3.

Long jump: Joel A Cardoza (Alva’s) 6.69 metres, 1; Varadaraj Shenoy (DK) 6.41, 2; Md Yasin T (SAI) 6.24, 3.

Shot put: Abhishek B (EAPIC) 13.81 metres, 1; Jawad M S (Alva’s) 12.63, 2; Amith (Udupi) 12.52, 3.

Hammer throw: Khasim Badasaab (Alva’s) 49.79 metres (NMR. Old: 46.75, K S Dinesh, 2007) 1; Preetham P Karkera (DK) 41.57, 2; Akshith (Udupi) 32.70, 3.

10000M walk: Vinod S Hugar (Bagalkote) 1::00:25.4, 1; Mallesh S Dhanawade (Bijapur) 1::08:08.7, 2; Bhima Ranga (Youngsters) 1::15:20.1, 3.

U-16: 3000M: Mudakapa Hachyal (Bijapur) 10:00.1, 1; Thirupathi (Bagalkote) 10:06.6, 2; T S Harisha (SS, Vidyanagar) 10:30.3, 3.

100M hurdles: Fakeerappa V Bangi (SS, Chandargi) 14.9 seconds, 1; Parashuram (SS Chandargi), 15.3, 2; Parasuram (Bagalkote) 15.5, 3.

Long jump: Suraj Mandal (Alva’s) 6.38 metres (NMR. Old: 6.30, G N Bopanna, 2004), 1; Ihsan Hassan (DK) 6.02, 2; Joel Rakshith (Udupi) 5.71, 3.

Shot put: Nagaraj R A (SAI, Dharwad) 11.95 metres, 1; Kenchappa (Alva’s) 11.44, 2; Shanoor Pujari (Bagalkote) 10.90, 3.

Javelin: Venkatesh (Sports School, Kudige) 39.0 metres, 1; Vinod Tavale (Belgaum) 37.91, 2; Sampath (Udupi) 32.79, 3.

Hammer throw: Hanamesh Kambli (Bijapur) 17.69 metres, 1; Nithin Karkera (Udupi) 16.68, 2; Manjunath B K (Davangere) 11.23, 3.

5000M walk: Akshay B Talwar (SAI) 27:39.6 (NMR. Old: 28:00.6, Shivakumar H, 2006) 1; Karthik Angadi (Sports School, Chandargi) 29:05.7, 2; Dev Karan Singh (SAI) 30:15.1, 3.

U-14:  Shot put: Bharath F Rathod (SS, Chandargi) 11.53 metres, 1; Madhu R (SS, Kudige) 10.46, 2; Praveen Kumar P (Bagalkote) 9.10, 3.

Triathlon: Santhosh P (Sports School, Chandargi) 1554 points, 1; R Madhu (DYSS) 1377, 2; Dhananjaya R (Davangere) 1341, 3.

Women: 1500M: B E Indira (SAI) 5:00.2, 1; Jyothi Kolekar (Railways) 5:25.6, 2; B K Sunitha Kumari (Railways) 6:36.4, 3.

5000M: Thippava Sannakki (DYSS) 18:56.0, 1; C Sunitha (Mysore) 19:48.3, 2; Kallava Shindogi (Dharwad) 23:18.1, 3.

100M hurdles: Shreema Priyadarshini (DK) 14.9 seconds, 1; Shilpa Sunder (Corporation Bank) 15.4, 2.

Discus: Shreema Priyadarshini (DK) 35.53 metres, 1; Kavya K (Shimoga) 29.04, 2; Basava U Hegde (Bagalkote) 24.57, 3.

Girls: U-20: 1500M: K C Shruthi (DYSS) 5:20.5, 1; K Mamatha (Alva’s) 5:28.5, 2.
100M hurdles: Namitha S Rai (Alva’s) 16.8 seconds, 1; Shuba B B (SAI) 17.0, 2; Shreea Deshpande (DK) 19.7, 3.

Discus: Sushma S Naik (DYSS) 31.32 metres, 1; Brundala (JGI) 23.25, 2; Vanitha Rathod (BSC) 23.04, 3.

U-18: 1500M: Shradha Rani (DYSS) 5:11.5, 1; M V Soumya (Alva’s) 5:20.5, 2; Jervitha (JNC) 5:25.3, 3.

5000M: Akshatha P L (Alva’s) 21:16.8, 1; B S Ankitha (SAI) 22:55.2, 2.

100M hurdles: Vishalakshi G B (DYSS) 15.7 seconds, 1; Arpita M (DYSS) 15.9, 2; Raksha (SAI) 17.0, 3.

5000M walk: Asha K B (SDM Ujjire) 31:33.4, 1; Geetha (Sports School, Chandargi) 34:54.9, 2; Divya U (SMS College) 36:48.0, 3.

U-16: 100M hurdles: Chaya Mandanna (Indo-German) 16.4 seconds, 1; Mayolla N A (DK) 16.8, 2; Amrutha M (Youngsters) 17.7, 3. Long jump: Thejaswi (Alva’s) 4.75 metres, 1; Pruthvi (Udupi) 4.70, 2; Amulya Arun (Rai) 4.60, 3.

Shot put: Gangavva Y Yedravi (Alva’s) 9.05 metres, 1; Athira Varkey (Sports School, Vidyanagar) 8.98, 2; Nisha U (Alva’s) 8.70, 3. Discus: Nayana Shree (Alva’s) 26.49 metres, 1; Punyashree S Pai (Kodagu) 25.99, 2; Athira Vaskay (Sports School, Vidyanagar) 25.95, 3.

U-14: Long jump: Praneetha Pradeep (Indo-German) 5.09 metres (NMR. Old: 4.92, Srishti Sunil, 2008) 1; Srishti Sunil (Indo-German) 5.09 (NMR) 2; Vaishali Somanna (Indo-German) 4.63, 3. Triathlon: Praneetha Pradeep (Indo-German) 1475 points, 1; Vaishali Somaiah (Indo-German) 1141, 2; Kavya R (DYSS) 1081, 3.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry