Riyasat fancied for feature event

Racing Pune card


1. Monica Plate (0-26) 1200M (2.30 pm):

1. Sara Jahan 61 Chinoy 8; 2. Suden Impact 59.5 F Aaron 3; 3. Can Can 59 N S Parmar 7; 4. Expensive Affair 59 C Alford 6; 5. Try Your Luck 55 Pradeep 2; 6. Arabian Power 53 T S  Jodha 4; 7. Johny Bravo 51.5 C S Jodha 1; 8. Mustang Sally 50 R Shelar 5.
JHONNY BRAVO 1; EXPENSIVE AFFAIR 2;

2. Star Prince Plate (20-46) 1400M (3.00 pm): 1. Sharp Memory 59 T S Jodha 6; 2. Share My Dreams 56.5 D K Ashish 5; 3. Golden Kingdom 55 S Breux 1; 4. Astral 54.5 B Prakash 2; 5. Paninaro 53.5 J Pradeep 4; 6. Destined Prince 53 V Walkar 7; 7. Fluent Victory 50 N Jodha 3.
GOLDEN KINGDOM 1; ASTRAL 2.

3. Chakori Trophy (80 and above) 1600M (3.30 pm): 1. Elmwood 64.5 Shammi Khan 4; 2. Riyasat 64 Srinath 5; 3. Priapus 60.5 S Zervan 1; 4. Nitrous 58.5 D S Rathore 3; 5. Ming 51.5 Aadesh K 6; 6. Kingdom Of Love 50 N Jodha 2.
RIYASAT 1; MING 2.

4. Sweet Memories Trophy (40-66) 1400M (4.00 pm): 1. Catalyst 60 Dashrath S 6; 2. Forbes List 58.5 M Narredu 8; 3. Go Guzzi Go 57 Srinath 4; 4. Telstar 55 C rajendra 9; 5. Absolute Reality 54.5 S Kamble 1; 6. Saltoro 53 N Jodha 2; 7. Master Craft 52.5 D S Rathore 3; 8. Patek Philippe 52.5 Aadesh K 7; 9. Highland Glory 49 Appu 5.
GO GUZZI 1; HIGHLAND GLORY 2..

5. Grey Area Plate (terms, 3 years old only) 1000M (4.30 pm): 1. Azul 56 I Shaikh 6; 2. Duke Oflivingstone 56 C Alford 12; 3. Prime Time 56 P Kamlesh 10; 4. Steely Dan 56 Dashrath S 5; 5. Aesthetics 54.5 C Rajendra 11; 6. Fire Streak 54.5 Srinath 7; 7. Honey Bee 54.5 Aadesh K 8; 8. Our Fortune 54.5 B Prakash 2; 9. Pound Foolish 54.5 M Narredu 1; 10. Rising Asset 54.5 V Jodha 4; 11. Rising Glory 54.5 S P Ranjane 9; 12. Secret Magic 54.5 Appu 13; 13. Yankee Woman 54.5 C S Jodha 3.
AESTHETICS 1; PRIME TIME 2.

6. Victoria Falls Plate (20-46) 1000M (5.00 pm): 1. Red Chili 59 C S Jodha 11; 2. Tearaway 59 J Chinoy 3; 3. Tattenhoe 56.5 Srinath 10; 4. Siooux Chief 55 A J Nilesh 9; 5. Highland Warrior 54.5 Appu 6; 6. Maverick 54.5 J Pradeep 7; 7. Rave On 53 V Jodha 4; 8. Red Cloud 52.5 Nadeem Alam 12; 9. Solid Rock 52.5 P S Chouhan 5; 10. Honeyday 51.5 Shailesh 8; 11. General Speedee 51 I Shaikh 2; 12. Tabar 51 Rathore 13; 13. Shaktiman 49 R Shelar 1.
HIGHLAND WARRIOR 1; TATTENHOE 2.

Day’s best: GOLDEN KINGDOM
Jackpot races: 2, 3, 4, 5, 6. Mini-jackpot: 3, 4, 5, 6. Treble: 4, 5, 6. Exacta: 5, 6.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry