Felix sets season's best 400M time

Germany's Malte Mohr recorded a win over Ukraine's Maksym Mazuryk and Cuban Lazaro Borges with a height of 5.81 metres in the men's pole vault.

South Africa's Louis Van Zyl won the men's 400M hurdles in a meeting record of 48.11, beating compatriot Cornel Fredericks and American Bershawn Jackson. Estonia's Gerd Kanter won the men's discus with a 67.49 throw, beating Lithuania's Alekna Virgilijus (65.92) in the blustery conditions. 

Results: Men: 200M: Walter Dix (US) 20.06 seconds, 1; Femi Ogunode (Qatar) 20.30, 2; Jaysuma Saidy Ndure (Nor) 20.55, 3.

800M: Asbel Kiprop (Ken) 1:44.74, 1; Michael Rimmer (Bri) 1:45.12, 2; Alfred Kirwa Yego (Ken) 1:45.17, 3.

1500M: Nixon Kiplimo Chepseba (Ken) 3:31.84, 1; Silas Kiplagat (Ken) 3:32.15, 2; Mekonnen Gebremedhin (Eth) 3:32.28, 3.

400M hurdles: LJ Van Zyl (SA) 48.11, 1; Cornel Fredericks (South Africa) 48.43, 2;  Bershawn Jackson (US) 48.44, 3.

3000M steeplechase: Yenew Alamirew (Eth) 7:27.26, 1; Edwin Cheruiyot Soi (Ken) 7:27.55, 2; Eliud Kipchoge (Ken) 7:27.66, 3.

High jump: Jesse Williams (US) 2.33 metres, 1; Kyriakos Ioannou (Cyp) 2.33, 2; Moataz Essa Barshim (Qatar) 2.31, 3.

 Triple jump: Teddy Tamgho (Fra) 17.49, 1; Leevan Sands (Bah) 17.09, 2; Alexis Copello (Cuba) 17.05, 3.

Javelin throw: Petr Frydrych (Czech) 85.32, 1; Robert Oosthuizen (SA) 84.38, 2; Tero Pitkaemaeki (Fin) 83.91, 3.

Discus throw: Gerd Kanter (Est) 67.49, 1; Virgilijus Alekna (Lit) 65.92, 2; Frank Casanas (Spa) 64.22, 3.

Shot put: Dylan Armstrong (Can) 21.38, 1; Reese Hoffa (US) 21.27, 2; Ryan Whiting (US) 21.23, 3.

Pole vault: Malte Mohr (Ger) 5.81, 1; Maksym Mazuryk (Ukr) 5.70, 2; Lazaro Borges (Cuba) 5.60, 3.

Women: 200M: LaShauntea Moore (US) 22.83 seconds, 1; ChaRonda Williams (US) 22.95, 2; Patricia Hall (Jam) 23.16, 3.

400M: Allyson Felix (US) 50.33, 1; Amantle Montsho (Bot) 50.41, 2; Patricia Hall (Jam) 51.74, 3.

1500M: Anna Mishchenko (Ukr) 4:03.00, 1; Irene Jelagat (Ken) 4:04.89, 2; Siham Hilali (Mor) 4:05.18, 3.

100M hurdles: Kellie Wells (US) 12.58, 1; Danielle Carruthers (US) 12.64, 2; Lolo Jones (US) 12.67, 3.

3000M steeplechase: Milcah Chemos Cheywa (Ken) 9:16.44, 1; Mercy Njoroge (Ken) 9:16.94, 2; Lydia Jebet Rotich (Ken) 9:19.20, 3.

Long jump: Funmi Jimoh (US) 6.88 metres, 1; Maurren Maggi (Bra) 6.87, 2; Anna Nazarova (Rus) 6.77, 3

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)