Tiberius for Colts Championship

Racing Bangalore card

Tiberius, trained by I Ghatala and to be ridden by L Stephane, is tipped to win the 1800-metre Colts Championship Stakes (Grade I), the feature event of the races here on Sunday.
No false rails.
1. beautiful babe plate (div ii) (rated 20-45) -- 1400m: 1.30 pm
1. Sprawling Elegance (S Narredu)    60    Appu    6
2. Trillion Win (Amit Caddy)    59.5    VR de Sousa    7
3. Allegro (Sharat K)    58.5    Christopher    5
4. Persian Princess (Sirajuddin)    57    Jagadeesh    4
5. Brave And Bold (Md Khan)    55.5    Shivakumar    2
6. Give Me The Money (Hidayat K)    55.5    Vivek    8
7. I Fancy You (Warren S)    54.5    Gautam Raj    9
8. Ladzone (Warren S)    54.5    P Mani    3
9. Powergrid (Tharun T)    53    Mallikarjun    1                    
Persian Princess 1; Sprawling Elegance 2; Powergrid 3.
2. fantabulous king plate (rated 0-25) -- 1400m: 2.00 pm
1. Spark Of Fantasy (Pradeep)    61.5    R Rupesh    6
2. Sukanti (Prithviraj)    61    Jagadeesh    8
3. A Game To Remember (Warren S)    59.5    PS Chouhan    2
4. Another Voice (Sharat K)    58    Christopher    5
5. Kalyan (Puttanna)    57.5    P Mani    1
6. Aanchal’s Pride (JS Pillay)    55.5    Prabhakaran    3
7. Attaturk (Sharat K)    54.5    H Rathod    4
8. Sequana (Mahesh)    53.5    Ashhad Asbar    7
9. Star Of Stars (Md Khan)    51.5    A Sandesh    9            
Sukanti 1; A Game To Remember 2; Star of Stars 3.
3. beautiful babe plate (div i) (rated 20-45) -- 1400m: 2.30 pm           
1. Savvy Concept (A Mangalorkar)    62.5    C Alford    8
2. Voice Of India (Sharat K)    62    H Rathod    2
3. Sound Bet (Amit Caddy)    61.5    VR de Sousa    4
4. Mercutio (Dominic)    61    PS Chouhan    3
5. Super Spectacle (S Narredu)    60.5    DK Ashish    5
6. Mystere (S Komandur)    60    Christopher    7
7. Your Destiny (Warren S)    60    M Kharadi    6
8. Leading Lady (Lokanath)    59.5    Md Akbar    1
9. Sun Gold (Inayathulla)    58    Vivek    9

Savvy Concept 1; Sun Gold 2; Mystere 3.
4. paddiwick plate (terms) -- 1200m: 3.00 pm
1. Dance In China (A Mangalorkar)    56    C Alford    2
2. Emphatic Victory (Lokanath)    56    B Sreekanth    8
3. Golden Viper (S Narredu)    56    Appu    9
4. Independence Day (Puttanna)    56    Ashok Kumar    12
5. One Time Magic (Amit Caddy)    56    Vivek    5
6. Pronto Star (IA Sait)    56    Srinath    7
7. Salsa Touch (Prithviraj)    56    Jagadeesh    3
8. Shivalik Prince (Padmanabhan)    56    L Stephane    10
9. Violent Storm (Dominic)    56    A Imran K    4
10. No Doubt (D Byramji)    54.5    PS Chouhan    11
11. Sayyonee (Md Khan)    54.5    Shivakumar    6
12. Sweet Angel (Mahesh)    54.5    Chandrakant    1    
        
Shivalik Prince 1; Pronto Star 2; Dance In China 3.
5. dm shivaswamy memorial cup (div II) (rated 40-65) -- 1400m: 3.30 pm
1. Foswell (Dhariwal)    60    N Rajesh    4
2. Price To Fame (Amit Caddy)    60    VR de Sousa    11
3. Supremacy (S Attaollahi)    59.5    Nausad Alam    8
4. Southern King (Sharat K)    58.5    Md Shoaib    7
5. Yamas (Byramji)    58.5    L Stephane    12
6. Fiorucci (I Ghatala)    58    B Paswan    9
7. Gunpowder (A Mangalorkar)    57.5    Gallagher    2
8. North Cape (Prithviraj)    57    Kiran Rai    5
9. Senor Speedy (Tharun T)    57    Melvyn    1
10. Table Mountain (Md Khan)    56.5    M Mark    10
11. Mark Of Genius (Warren S)    55    PS Chouhan    3
12. Powerfuldreams (N’yana Gowda)    54    B Sreekanth    6    
    
Gunpowder 1; Yamas 2; Fiorucci 3.
6. colts championship stakes (grade i) (terms) -- 1600m: 4.00 pm
1. Amadeus (Shroff)    56    Prakash    11
2. Arrow In Auto Mode (Deshmukh)    56    R Marshall    10
3. Astapi (Altamash A)    56    C Alford    7
4. Bourne Supreme (S Narredu)    56    DK Ashish    15
5. Forest Regent (Ganapathy)    56    I Chisty    8
6. I Specialist (Dhariwal)    56    Ch K Chary    4
7. Javo (Shyam S Habbu)    56    M Kharadi    14
8. Mountain Prince (CD Katrak)    56    Merchant    9
9. Pronto Pronto (IA Sait)    56    Srinath    6
10. Severstahl (Dominic)    56    A Imran K    3
11. Speed Six (Padmanabhan)    56    P Trevor    5
12. Star Is Born (Anil Kumar)    56    Vivek    1
13. Star Marquess (Ganapathy)    56    Gallagher    13
14. Super Duper (Deshmukh)    56    PS Chouhan    2
15. Tiberius (I Ghatala)    56    L Stephane    12
16. Veyron (Dhariwal)    56    Vinod Shinde    16                
Tiberius 1; Speed Six 2; Pronto Pronto 3.
7. stewards cup (rated 80 & above) -- 1200m: 4.30 pm
1. Successor (Neil Darashah)    66    Prabhakaran    2
2. Atlantus (Sharat K)    62    Christopher    1
3. Splendid Surprise (Mahesh)    61.5    Ashhad Asbar    3
4. Rare And Precious (Prithviraj)    61    Harish    7
5. Sky Train (A Mangalorkar)    54.5    C Alford    4
6. Classic Charge (S Narredu)    53.5    Appu    6
7. Lads Gladiator (Warren S)    53    PS Chouhan    5
8. Spark Of Bronte (Pradeep)    53    Ashok Kumar    8
9. Superb Style (S Narredu)    52.5    Shahbuddin    9
    
Atlantus 1; Sky Train 2; Classic Charge 3.
8. dm shivaswamy memorial cup (div I) (rated 40-65) -- 1400m: 5.00 pm
1. Indian Bolt (Inayathulla)    62.5    Ch K Chary    6
2. You’re Wonderful (Pradeep)    61    T Bernard    7
3. Make My Day (Byramji)    60.5    Harish    11
4. Gluteus Maximus (D Byramji)    60    PS Chouhan    10
5. Simply Phenomenal (S Narredu)    59.5    G Adarsh     8
6. Cash Is King (Amit Caddy)    58.5    VR de Sousa    4
7. Mystic Dawn (Ganapathy)    58    Gallagher    3
8. Thrillseeker (Neil Darashah)    57.5    L Stephane    1
9. Sher Dil (Md Khan)    57    D Patel    9
10. Anna (A Mangalorkar)    56.5    C Alford    2
11. Sabari (Puttanna)    55.5    P Mani    5
12. The Contender (Tharun T)    54.5    Md Shoaib    12

Gluteus Maximus 1; Indian Bolt 2; Mystic Dawn 3.
9. bergamo plate (rated 20-45) -- 1200m: 5.30 pm
1. Rubellite (Sharat K)    62    Ramesh Kumar    4
2. Game Dancer (Warren S)    61.5    Gautam Raj    3
3. Dancing Emeralds (Neil Darashah)    56.5    L Stephane    1
4. Jeyem (Puttana)    53.5    N Rajesh    5
5. The First Bullet (Sharat K)    52.5    Md Ghous    9
6. Youre Rocking (Pradeep)    52    T Bernard    2
7. Bonanza (Inayathulla)    61.5    Nausad Alam    6
8. Diamond Flame (Amit Caddy)    51.5    Vinod Shinde    8
9. Super Saloni (Sharat K)    51.5    Krishnan    10
10. Parliament Square (Amit Caddy)    51    Vivek    7
11. Blazing Ace (Karan S)    50    M Ravi    11

Dancing Emeralds 1; Jeyem 2; Rubellite 3.
Day’s best:  Gunpowder.
Double: Sukanti and Gluteus Maximus.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9.  Mini-jackpot: 3, 5, 7, 9.  I treble: 2, 4, 6. II treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 4, 6, 8, 9.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)