Loveatfirstsight for main event

Racing Bangalore card

False rails, width about four metres, will be in place from 1600M to 1000M, and five metres from 1000M to the winning post.

1. honeyday plate (div ii) (rated 20-45) -- 1200m: 1.30 pm

1. Powerfuldreams (Narayana Gowda)    60    Md Akbar    10
2. Emerald King (Sharat K)    55    H Rathod    5
3. Lightning Express (Sirajuddin)    55    A Imran K    55
4. Steel King (Padmanabhan)    55    A Sandesh    4
5. Sheikhs Emperor (Laxman S)    54    MF Alikhaan    8
6. Supreme Regent (Karan S)    53    M Ravi    3
7. Bernicia (Warren S)    52.5    G Adarsh    9
8. Champagne On Ice (Amit Caddy)    52.5    AR Pradeep    6
9. Saphira (Britto)    52.5    PS Chouhan    11
10. Perfect Speed (Sharat K)    52    Mallikarjun    1
11. Loving Fantasy (Inayathulla)    51.5    Vivek    2
         
Lightning Express 1; Saphira 2; Loving Fantasy 3.

2. Nad al sheba plate (rated 0-25) -- 1800m: 2.00 pm

1. Alpharetta (S Narredu)    62.5    DK Ashish    4
2. Arsenio (S Narredu)    61.5    G Adarsh    7
3. Angad (Samar Singh)    61    Guruprasad    5
4. Silver Court (Narayana Gowda)    61    MF Alikhan    6
5. Burning Ambitions (Manohar)    57.5    Tauseef A    3
6. Turf Fame (Md Khan)    57.5    D Patel    1
7. Amazing Colour (Warren S)    57    Gautam Raj    2    
    
Alphretta 1; Amazing Colour 2; Silver Court 3.

3. RS nagendra kumar memorial trophy (div iii) (rated 40-65) -- 1200m: 2.30 pm           
1. Star Of Desire (Hidayat K)    60    N Rajesh    4
2. Adonis (Dhariwal)    59.5    L Stephane    2
3. Prashastha (Prithviraj)    59.5    P Ramesh    9
4. Luminous Gold (Manohar)    59    Tauseef A    3
5. A Move To Remember (Warren S)    58.5    G Adarsh    7
6. Fame And Glory (S Narredu)    58.5    Appu    1
7. Oceanic Wind (Narayana Gowda)    58.5    P Trevor    5
8. Youre Stunning (Pradeep)    58.5    Vivek    11
9. Bid For Glory (Amit Caddy)    57.5    D Patel    10
10. Drop Of Honey (Tharun T)    57.5    PS Chouhan    6
11. All Rise (Baabu Rao)    57    Srinivas Rao    8

Oceanic Wind 1; Adonis 2; Drop Of Honey 3.

4. Fire haven plate (terms) -- 1100: 3.00 pm

1. Equanimity (Narayana Gowda)    56    P Trevor    10
2. Living Legend (Sharat K)    56    M Mark    5
3. Red Bishop (Padmanabhan)    56    Ranjeet S    7
4. Royal Taurian (Amit Caddy)    56    Vinod Shinde    8
5. Scenic Blast (S Komandur)    56    Srinath    1
6. Secret Punch (Sirajuddin)    56    A Imran K    4
7. Signifies (Manohar)    56    Tauseef A    6
8. Aegis (Deshmukh)    54.5    PS Chouhan    12
9. Astonishing (S Attaollahi)    54.5    R Marshall    3
10. Miss Ching (Neil Darashah)    54.5    L Stephaane    11
11. Mountain Splendor (A M’lorkar)    54.5    C Alford    2
12. Winning Touch (Karan S)    54.5    M Ravi    9                  
Aegis 1; Miss Ching 2; Scenic Blast 3.

5. RS nagendra kumar memorial trophy (div i) (rated 40-65) -- 1200m: 3.30 pm

1. Balas Glory (Prithviraj)    62.5    Raja Rao    10
2. Fortune Queen (Sharat K)    62.5    H Rathod    2
3. Chronicle (Tharun T)    61.5    Melvyn    5
4. Lad Diva (I Ghatala)    61    Vaideeshwaran    6
5. Sweet Timer (Puttanna)    60.5    Srinath    1
6. Shuddering (D Byramji)    58    PS Chouhan    3
7. Sky Glider (A Mangalorkar)    58    N Rajesh    7
8. Youre Chilubuli (Pradeep)    58    T Bernard    9
9. Amar Prem (S Narredu)    57    K Chethana    8
10. Spark Of Silver (JS Pillay)    57    Merchant    4
        
Lad Diva 1; Shuddering 2; Amar Prem 3.

6. Juvenile sprinters’ million (grade iii) (terms) -- 1200m: 4.00 pm

1. Vijays Conquer (Laxman S)    57    Gallagher    6
2. Current Ray (Dhariwal)    55.5    L Stephane    7
3. Notredame (L D’Silva)    55.5    A Imran K    2
4. Amaretto (CD Katrak)    54    P Trevor    9
5. Chul Bul Pandy (I Ghatala)    54    B Paswan    1
6. Color Me Money (Amit Caddy)    54    VR de Sousa    5
7. Crown Rule (Shroff)    54    PS Chouhan    4
8. Free Law (A Mangalorkar)    54    C Alford    8
9. Loveatfirstsight (Padmanabhan)    52.5    A Sandesh    3    

Loveatfirstsight 1; Chul Bul Pandy 2; Vijays Conquer 3.

7. SMT bhagirathi memorial trophy (rated 40-65) -- 1400m: 4.30 pm

1. Goodwood Park (Neil Darashah)    60    Ch K Chary    9
2. Magnitude (Ganapathy)    59    Gallagher    3
3. Touching The Town (Padmanabhan)    59    Srinath    4
4. Golden Rule (L D’Silva)    58.5    Christopher    7
-. Virtuoso (Tharun T)    58.5    --    -
6. Matias (Byramji)    56    DK Ashish    5
7. St Catz (N Cama)    55.5    C Alford    10
8. Castle Town (Deshmukh)    55    PS Chouhan    1
9. Muqtadir (Dhariwal)    54.5    Appu    2
10. Attractor (Sharat K)    54    Md Shoaib    8
11. Sovetskaya (S Attaollahi)    53.5    N Rajesh    6
12. Gun Salute (S Narredu)    53    Shahbuddin    11               
Sovetskaya 1; Touching The Town 2; St Catz 3.

8. RS nagendra kumar memorial trophy (div ii) (rated 40-65) -- 1200m: 5.00 pm

1. Leon Cavallo (I Ghatala)    61    Vaideeshwaran    8
2. On A Roll (Sharat K)    58.5    Md Ghous    5
3. Recharged (Faraz Arshad)    58.5    N Rajesh    10
4. Supreme Arch (Md Khan)    57    Shivakumar    3
5. Anna (A Mangalorkar)    56.5    C Alford    1
6. Enduring Speed (Britto)    56.5    Noornabi    6
7. Moves Goodenough (Ganapathy)    56.5    Gallagher    11
8. Don Diego (D Byramji)    56    PS Chouhan    7
9. Endurance (Narayana Gowda)    56    P Trevor    9
10. Foswell (Dhariwal)    56    Merchant    2
11. Kripa (JS Pillay)    55    Chandrakant    4
             
Enduring Speed 1; Moves Goodenough 2;  Recharged 3.

9. Honeyday plate (div I) (rated 20-45) -- 1200m: 5.30 pm

1. Arabian Gold (Dhariwal)    62    L Stephane    8
2. Shahraan (Prithviraj)    61    Kiran Rai    9
3. Sky Rider (A Mangalorkar)    59    N Rajesh    1
4. Jaanvi (Sharat K)    58.5    Md Shoaib    5
5. Western Palace (Warren S)    58.5    A Qureshi    12
6. Gurujosh (Md Khan)    57    Afsar Khan    11
7. Abbys Baby (Amit Caddy)    55.5    VR de Sousa    6
8. Rhythmic Dancer (Narayana Gowda)    55    PS Chouhan    4
9. Spark Of Knight (JS Pillay)    55    Merchant    3
10. Sun Rich (Inayathulla)    53    Vivek    7
11. Move Fast (Karan S)    52.5    M Ravi    10
12. Sachimore (Britto)    51.5    R Bharath    2
             
Arabian Gold 1; Abbys Baby 2; Rhythmic Dancer 3.

Day’s best: Aegis.
Double: Loveatfirstsight and Arabian Gold.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9.  Mini-jackpot: 3, 5, 7, 9. I treble: 2, 4, 5. II treble: 6, 7, 8. Exacta pool: 4, 7, 8, 9.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)