Hari completes terrific treble

Hari completes terrific treble

Karnataka remain within striking distance of claiming overall title

With a strong performance on the third day of the meet, Karnataka stayed within striking distance of claiming the overall championship title along with defending champions Maharashtra and Tamil Nadu.

The 11-year-old Siva,   the sixth standard student of Mahila Seva Samaja, clocked one minute 13.52 seconds to pocket the Group III boys’ 100M backstroke gold, leaving behind second-placed Souvik Dey of West Bengal by a good four seconds.

Sri Hari claimed the Group IV boys’ 200M individual medley title, touching the wall in 2:51.65.

It was the Global Swimming Association swimmer’s third individual gold after his win in the 50M backstroke and 50M butterfly gold medals on the first two days of the meet.

Damini K Gowda, who trains at the Basavanagudi Aquatic Centre, won her second gold when she powered to victory in the Group III girls’ 100M backstroke in one minute 15.00 seconds.

Among other Karnataka swimmers, Sanjay CJ clinched the Group IV boys’ 50M freestyle silver after clocking 31.75 seconds.

While Sanjay’s team-mates Spandan Pratik Rath (Group III boys’ 50M breaststroke) and Manish Chandra V (Group III boys’ butterfly) took home a bronze each.

Results:

Boys: Group III: 100M backstroke: S Siva (Kar) 1:13.52, 1; Souvik Dey (WB) 1:17.93, 2; Sahil Joshi (Mah) 1:18.15, 3.

50M breaststroke: Omkar A Nehete (Mah) 36.06, 1; Ayan Basu (WB) 36.66, 2; Spandan Pratik Rath (Kar) 38.09, 3.

50M butterfly: Rishav Nath (WB) 31.40, 1; M Harish Raj (TN) 31.62, 2; Manish Chandra V (Kar) 31.72, 3.

Group IV: 50M freestyle: Rajdip Roy (WB) 31.54, 1; Sanjay CJ (Kar) 31.75, 2; Neel Roy (Mah) 32.00, 3.

200M individual medley: N Sri Hari (Kar) 2:51.65, 1; Neel Roy (Mah) 2:53.36, 2; Prashant Gokhale (Mah) 2:58.34, 3.

Girls: Group III: 100M backstroke: Damini K Gowda (Kar) 1:15.00, 1; Nikita Bhaiya (TN) 1:16.94, 2; Neha Prasad (Mah) 1:17.35, 3.

50M breaststroke: Yashna Vummidi (TN) 39.31, 1; Rutuja Desai (Mah) 40.00, 2; Sukriti Singh (Del) 40:40, 3.

Group IV: 50M freestyle: S Ashwin Rose (TN) 33.56, 1; Muskaan Tolani (Mah) 33.63, 2; Rayna Saldanha (Mah) 33.66, 3.

200M individual medley: Rayna Saldanha (Mah) 2:57.65, 1; S Ashwin Rose (TN) 3:01.10, 2; Muskaan Tolani (Mah) 3:03.38, 3.

Diving: Boys: Group I: 3M springboard: Y Hemjit Meitei (SSCB) 424.05, 1; Manoj Prajapati (Bih) 305.30, 2; Ketan M Shinde (Mah) 256.20, 3.

Group III: Platform: Sourav Debnath (SSCB) 217.50, 1; Varun S Pai (Mah) 207.80, 2; Aalhad Vivek Chati (Goa) 207.45, 3.

Girls: Group I: 3M springboard: Swati Vidap (Mah) 263.85, 1; Twinkle Singha (WB )212.95, 2; Rachana R Gawde (Mah) 211.45, 3.

Group III: Platform: Bhavika Pingle (MP) 179.35, 1; Debika Ghosh (UP) 149.55, 2; Falguni Deshpande (Mah) 144.65, 3.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)