Karnataka swimmers rule the roost

Sangvekar, Saleem steal show with five gold medals each

The State tallied a whooping 1066 points to Sri Lanka’s 509.
Sangvekar bagged the Group I boys’ 200, 400, 800 and 1500 freestyle, and 100 fly titles while Yaqoob won the corresponding Group II 100, 200, 400, 800 and 1500 freestyle crowns.

Results (Karnataka unless stated):
Boys: Group I: 50M freestyle: Chethan B Aradhya 1; WKS Wickramarachchi (SL) 2; Suvvan Cabraal (SL) 3. T: 25:12S.

100M freestyle: Suvaan Cabraal (SL) 1; Ajay A 2; Akash Rohit 3. T: 55.23S.
400M freestyle: Saurabh Sangvekr 1; Ajay A 2; Chirag BK 3. T: 4:09.67.
800M freestyle: Saurabh Sangvekar 1; Ajay A 2; Chirag BK 3. T: 8:49.41.
200M backstroke: Pranam B 1; Arvind M 2; VGL Shehan Kaushalya (SL) 3. T: 2:20.09.
100M breaststroke: Akash Rohit 1; Arvind M 2; T Edussuriya (SL) 3. T: 1:11.27.
50M butterfly: Suvaan Cabraal (SL) 1; WKS Wickramarachchi (SL) 2; KT Cherantha De Silva (SL) 3. T: 26.89S.
200M butterfly: Mitesh M Kunte 1; WKS Wickramarachchi (SL) 2; Thavishka Guruge (SL) 3. T: 2:15.21.
200M individual medley: Arvind M 1; Chirag BK 2; Thavishka Guruge (SL) 3. T: 2:21.27.
Group II: 50M freestyle: Heman Cabral (SL) 1; Mohammed Muinudeen (SL) 2; Gaurav Yadav 3. T: 27:67.
100M freestyle: Md Yaqoob Saleem 1; Akshaya Kumarajeewa (SL) 2; Hemaan Cabral (SL) 3. T: 1:00.35.
400M freestyle: Md Yaqoob Saleem 1; Suhas Y 2; Nikhil R 3. T: 4:40.91.
1500M freestyle: Md Yaqoob Saleem, 1; Suhas Y, 2; Goutham R, 3. T: 18:28.55.
200M backstroke: Pushpanand H 1; Atul Kumar 2; Malaka Palihena (SL) 3. T: 2:35.18.
200M breaststroke: Likith SP 1; Akshaya Kumarajeewa (SL) 2; Nishanth S 3. T: 2:39.35.
50M butterfly: Mohamed Munudeen (SL) 1; Nikhil R 2; Avnish 3. T: 29.60S.
200M butterfly: Nikhil R 1; Mohamed Muinudeen (SL) 2; Gowtham R 3. T: 2:28.41.
200M individual medley: Pushpanand H 1; Akshaya (SL) 2; Nikhil R 3. T: 2:30.68.
4x100 medley relay: Karnataka 1; Sri Lanka 2. T: 4:23.29.
4x100 freestlye relay: Karnataka 1; Srilanka 2. T: 4:13.46.

Girls: Group I: 50M freestyle: Sneha T 1; Pratima Kollali 2; Thanya 3. T: 28:73S.
100M freestyle: Sneha T 1; Pratima Kollali 2; Tulasi R Haritsa 3. T: 1:02.31.
400M freestyle: Pratima Kollali 1; Tulasi R Haritsa 2; Srilakshmi Gorur 3. T: 4:56.83.
800M freestyle: Pratima Kollali 1; Srilakshmi Gorur 2; Medha 3. T: 10:11.47.
100M breaststroke: Divya Guruswamy 1; Keerthana 2; Harini 3. T: 1:25.55.
50M butterfly: Sneha T 1; Srika K Raju 2; Tanya 3. T: 32.17S.
200M butterfly: Tanya Agnihotri 1; Srika K Raju 2; Ridmi Rankothge (SL) 3. T: 2:50.85.
200M individual medley: Divya Guruswamy 1; Srika K Raju 2; Mena C 3. T: 2:47.77S.
4x100 medley relay: Karnataka 1; Sri Lanka 2. T: 5:31. 89.
Group II: 50M freestyle: Deeksha Ramesh 1; Siya Manjeshwar 2; Mrinalini Anand 3. T: 30:42S.
100M freestyle: Siya Manjeshwar 1; Mrinalini Anand 2; Himani Vithange (SL) and Abhigna A 3. T: 1:04.87.
400M freestyle: Ashritha N Bharadwaj 1; Siya Manjeshwar 2; Simran DM 3. T: 4:57.33.
1500M freestyle: Vishaka Bhat 1; Aishwarya 2; Damini JP 3. T: 21:19.64.
200M backstroke: Sharanya V 1; Dilekha Loonewardene (SL) 2; Sahithya Alva 3. T: 2:48.45.
200M breaststroke: Charu Hamsini DA 1; Deeksha Ramesh 2; Githmi Rajasinghe (SL) 3. T: 3:09.35.
50M butterfly: Githmi Kajasinghe (SL) 1; Simran DM 2; Deeksha Ramesh 3. T: 33.37S.
4x100 freestyle relay: Karnataka 1; Sri Lanka 2. T: 4:41.81.

DH Newsletter Privacy Policy Get the top news in your inbox
GET IT
Comments (+)