Lowndes Square for feature

Lowndes Square for feature

Racing Mysore card

Lowndes Square, trained by Byramji and to be ridden by Vinod Shinde, is fancied to lift the 1400M F K Irani Memorial Cup, the main event of Thursday’s races.
False rails, width about 6.5 metres, will be in place from 1600 metres to the winning post.
1. jaganmohana palace plate (rated 25 & below) 1600M: 2.00 pm
1. Eye Candy (Darashah)    62.5    Santosh K    7
2. Nadia (Neil Darashah)    62.5    R Marshall    3
3. Cowboy Cal (Prasanna K)    61.5    S John    4
4. Lady Kleio (S Attaollahi)    59.5    R Vaibhav    5
5. Arsenio (S Narredu)    59.5    K Chethana    9
6. Didhitee (Mahesh)    58    A R Pradeep    10
7. Mr Genious (Bipin V S)    57.5    Afsar Khan    2
8. Bernicia (Warren S)    57.5    B Sreekanth    1
9. Pokemon Master (Bipin V S)    57    Rajesh Babu    11
--. Golden Dixie (Samar Singh)    57    --    --
11. Haute Appeal (Sharavanan)    57    Ashok Kumar    6
12. Prince Of Argyle (Feroz M Khan)    53.5    Gautam Raj    8    
    
Nadia 1; Arsenio 2; Bernicia 3.
2. secunderabad plate (div II) (rated 20-45) 1400M: 2.30 pm
1. Sun Gold (Inayathulla)    60    Ashok Kumar    10
2. Alianz (Puttanna)    60    R Vaibhav    6
3. Beautiful Dancer (Lokanath)    58    B Sreekanth    5
4. Agusta (Neil Darashah)    58    Prabhakaran    4
5. Unchallenged (Monnappa)    58    Amarpreet    7
6. A Game To Remember (Warren S)    58    P Mani    2
7. Thumping Victory (V Appachu)    57.5    H Rathod    8
8. Spark Of Blue (Byramji)    56.5    A R Pradeep    9
9. Bocconcino (CVGK Kishore)    56.5    S John    12
10. Man United (Sharat K)    55.5    Christopher    1
11. Casino Royal (Bipin V S)    55    Afsar Khan    3
12. Isinbayeva (Surender)    53.5    V’eeshwaran    11
           
Beautiful Dancer 1; Spark Of Blue 2; Sun Gold 3.
3. d gopalraj urs memorial cup (Div ii) (rated 20-45) 1200M: 3.00 pm      
1. Sandalwood Star (Ranjeet)    60    H Rathod    11
2. Brownie (Lokanath)    59    B Sreekanth    9
3. Magnifique (PC Tejaswi)    59    I A Khan    1
4. Time Matters (Monnappa)    57.5    Amarpreet    5
5. Cool Whistle (J S Pillay)    56.5    Guruprasad    10
6. Style Of Signature (Sharat K)    56.5    Mallikarjun    7
7. Jiyolife (Byramji)    56    R Vaibhav    2
8. Gur Kripa (Mahesh)    56    A R Pradeep    4
9. Omega Man (Rakesh)    54.5    Shanth K    3
10. Sayyonee (Md Khan)    54    Noorulla    6
11. Pearl Of Bangalore (Surender)    53.5    Rajesh Kumar    8
    
Jiyolife 1; Brownie 2; Cool Whistle 3.
4. d gopalraj urs memorial cup (Div i) (rated 20-45) 1200M: 3.30 pm
1. Unique Star (Feroz M Khan)    61.5    Gautam Raj    7
2. Sunnyland (Warren S)    60.5    Deepak Singh    11
3. Leading Lady (Lokanath)    60    Md AKbar    9
4. Star Of Hearts (Bipin V S)    58    S Sunil    4
5. Bliss (Surender)    57.5    Rajesh Kumar    8
6. Royal Spirit (Puttanna)    57    R Vaibhav    10
7. Sterling Speed (Monnappa)    56    S John    5
8. Lake Of Fortune (Rakesh)    55.5    Nassar Alam    6
9. La Clique (Sharat K)    55.5    H Rathod    2
10. Chakravyuha Bhedak (PC Tejaswi)    55.5    I A Khan    3
11. Windsor Park (J S Pillay)    55    B Sreekanth    1

Royal Spirit 1; Windsor Park 2; Leading Lady 3.
5. air force gold cup (rated 40-65) 1400M: 4.00 pm
1. Time Flies (Bipin V S)    62.5    S John    10
2. Kingdom Of Love (M Bobby)    62.5    R Vaibhav    3
3. Nermai (V Appachu)    62.5    H Rathod    11
4. Yanamaria (CVGK Kishore)    60.5    R Marshall    7
5. Tornado Force (Rakesh)    59.5    Santosh K    5
6. Rashida (Dinesh Pujar)    59    Appu    9
7. The Gain (Dinesh Pujar)    59    J Paswan    4
8. Theworldismine (MP Kamath)    58.5    P Trevor    1
9. Cilantro (Monnappa)    54.4    S Mubarak    6
10. Chinab (Vishal Yadav)    53.5    Shanth K    12
11. Good Companion (PC Tejaswi)    53    B Sreekanth    8
12. Alchesaye (Santosh R)    50    Gautam Raj    2

Time Flies 1; Yanamaria 2; Good Companion 3.
6. f K irani memorial cup (rated 80 & above) 1400M: 4.30 pm
1. Atlantus (Sharat K)    60.5    S John    2
2. Ohiyesa (Darashah)    58.5    P Trevor    9
3. Splendid Surprise (Mahesh)    58    A R Pradeep    6
4. Red Indian (M Bobby)    57.5    R Vaibhav    11
5. Rule Of People (Rakesh)    57.5    S Mubarak    10
6. Mighty Heart (Neil Darashah)    56.5    R Marshall    8
7. Blink (Prasanna K)    56.5    Rajesh Kumar    7
8. Edmondo (V Appachu)    56.5    N Rajesh    5
9. Flaming Arrow (Bipin V S)    55.5    Rajesh Babu    12
10. Lads Gladiator (Warren S)    55    Appu    4
11. Classic Charge (S Narredu)    53.5    R Koch    1
12. Lowndes Square (Byramji)    51    Vinod Shinde    3
               
Lowndes Square 1; Atlantus 2; Ohiyesa 3.
7. rwitc trophy (terms) 1100M: 5.00 pm
1. Gentle Don (Amit Caddy)    56    Shiva Kumar    7
2. Spurt (Bipin V S)    56    S Sunil    1
3. Sigma One (Inayathulla)    56    Ashok Kumar    2
4. Silver Stone (Lokanath)    56    Afsar    9
5. Will Still (Prasanna K)    56    S John    10
6. Bryant Park (S Komandur)    56    Christopher    11
7. Prost (PC Tejaswi)    56    B Sreekanth    3
8. Headliner (Byramji)    54.5    Vinod Shinde    5
9. Heart Of Success (Monnappa)    54.5    Noorulla    12
10. Super Sprint (S Narredu)    54.5    Shahbuddin    6
11. Blue Mala (Samar Singh)    54.5    Jagadeesh    8
12. Our Love (Sharat K)    54.5    Mallikarjun    4

Bryant Park 1; Will Still 2; Sigma One 3.
8. secunderabad plate (div I) (rated 20-45) 1400M: 5.30 pm
1. Spandau Ballet (Sharavanan)    62    Santosh K    4
2. Bid For Glory (Amit Caddy)    61.5    Noornabi    10
3. Plaka (Bipin V S)    61.5    S Sunil    12
4. Mr Hurricane (CVGK Kishore)    61.5    Rajesh Kumar    2
5. Heat Haze (Eshwer)    60    S John    7
6. Shahizaar (I Ghatala)    60    B Paswan    11
7. Table Mountain (Md Khan)    59.5    Afsar Khan    8
8. Sugriv (Puttanna)    59.5    R Vaibhav    9
9. Marianella (V Appachu)    59.5    H Rathod    6
10. Silver Court (Lokanath)    59    Md Akbar    3
11. Showers Of Luck (S Narredu)    58.5    Shahbuddin    1
12. Sky Empress (Rakesh)    58.5    Afsar    5    
    
Shahizaar 1; Sugriv 2; Plaka 3.

Day’s Best: Time Flies.
Double: Jiyolife and Bryant Park.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 2, 4, 5, 7.
I treble: 3, 4, 5. II treble: 6, 7, 8. Exacta pool: 6, 8.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)