Relic Hunter tipped to win

MUMBAI RACE CARD

A Dajee-schooled Relic Hunter, to be ridden by Daniel Grant, and Amazing Desire (C Rajendra up) are tipped to fight it out for the Gitanjali Juvenile Million over 1200 metres, the plum event of the races to be held here on Sunday.

1. Romantic Champ Plate (Cl V, rated 1-26) -- 2000M, 2.00 pm: 1. Arzaan 59 S Zervan 1; 2. Hym Path 58 CS Jodha 6; 3. Perfect Moment 57.5 N Jodha 2; 4. Prince Brijendra 55 C Rajendra 5; 5. Arabian Rock 54 Kavraj S 4; 6. Celebrations 50 Dashrath S 3.
Prince Brijendra 1; Arzaan 2.

2. Maharaja Of Morvi Trophy (terms) -- 1400M, 2.30 pm: 1. Cardinal 58.5 B Prakash 2; 2. Afsoon 52.5 L Stephane 1.
Cardinal 1.
3. Sir HM Mehta Trophy (Cl III, rated 40-66) -- 1600M, 3.00 pm: 1. Ariane 59 S Zervan 3; 2. Haunting Fantasy 59 Dashrath S 1; 3. Lake Paradise 56 Srinath 2; 4. Deep Purple 55.5 J Chinoy 4.
Haunting Fantasy 1; Lake Paradise 2.
4. Seth Ramnath Daga Trophy (Cl I, rated 80 & upward) -- 1200M, 3.30 pm: 1. Forest Flair 67 Akshay 5 2. Bullet 60 Dashrath S 2; 3. Kilifi 57 Daniel Grant 4; 4. Demonstrator 53.5 CS Jodha 1; 5. Black Magic Woman 51.5 L Stephane 3.
Black Magic Woman 1; Forest Flair 2.
5. Dirty Picture Trophy (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 4.00 pm: 1. Bold Dancer 59 F Irani 2; Scintillo 59 Kavraj S 1; 3. Zaracha 59 CS Jodha 6; 4. Ocean Yarrman 58 Srinath 4; 5. Crowned Princess 55.5 C Rajendra 7; 6. Constanza 54 Akshay 8; 7. Wild Imagination 52.5 S Kamble 3; 8. Kaskazi 49 Neeraj Rawal 5; 9. Laurus Tikati 49 A Sandesh 9.
Ocean Yarrman 1; Crowned Princess 2.
6. Gitanjali Juvenile Million (terms) -- 1200M, 4.30 pm: 1. Amazing Desire 56 C Rajendra 3; 2. Eclipsed 56 Srinath 11; 3. Hot Pepper 56 TS Jodha 8; 4. Phoenix Force 56 AM Tograllu 2; 5. Relic Hunter 56 Daniel Grant 10; 6. Sargeant Major 56 S Sunil 5; 7. Scarlatti 56 P Trevor 4; 8. Vaile Rouge 56 M Kharadi 1; 9. Angels Quest 54.5 Neeraj Rawal 9; 10. Astromia 54.5 L Stephane 12; 11. Destiny 54.5 Ruzzan 7; 12. Winds Of Fortune 54.5 J Chinoy 6.
Relic Hunter 1; Amazing Dersire 2.
7. Starynsky Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1000M, 5.15 pm: 1. Peregrine Falcon 61.5 CS Jodha 1; 2. Lola 61 M Kharadi 7; 3. Lazor Razor 59.5 A Agarwal 3; 4. Afsaneh 59 SK Jadhav 4; 5. Searock 58.5 S Kamble 2; 6. Mediator 58 V Phadke 12; 7. Small Treasure 58 Akshay 9; 8. Firemiss 57.5 Kavraj S 11; 9. Flashforward 57.5 DK Ashish 6; 10. Purple Moon 57.5 DA Naik 10; 11. Lake Como 55.5 A Sandesh 8; 12. Tysea 52 Dashrath S 5.
Peregrine Falcon 1; Flashforward 2.
Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. Mini-jackpot: 4, 5, 6, 7. Treble: 5, 6, 7. Exacta pool: 6, 7.

Assembly elections 2019 | Get the latest news, views and analysis on elections in Haryana and Maharashtra on DeccanHerald.com


For election-related news in Maharashtra, click here

For election-related news in Haryana, click here

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)