Flying Majesty for feature

DELHI RACE CARD

Flying Majesty, trained by Magan Singh and to be steered by MI Qureshi, is fancied to lift the GOC Delhi Area Cup (Div I) over 1100 metres, the main event of the races to be held here on Friday.

1. New Delhi Plate (Div I) (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 1:30 pm: 1. Take A Chance 59.5 Sumit Bohat 9; 2. Kohinoor Empire 58.5 Naresh K 8; 3. Ashwa Pallvi 57.5 CS Jodha 4; 4. Abdullah 56.5 Mohd Asif 1; 5. Master Of Illusion 56 A Waheed 3; 6. Catalunya 55 G Shekhawat 2; 7. What A Sight 53.5 Bhanu Pratap 6; 8. Ruby Moon 52.5 Danish Ali 5; First N Impression 52 S Raza 7.

What A Sight 1; Ashwa Pallvi 2.

2. New Delhi Plate (Cl IV, rated 20-46) -- 1200M, 2:00 pm: 1. Bay Of Thunder 59 A Waheed 3; 2. Subroos 58.5 Hashim Ali 6; 3. Mojo 57 R Parmod 5; 4. Pacemaker 54.5 CS Jodha 4; 5. Northern Surprise 54 Gurpreet S 2; 6. Amazing Star 53.5 Suresh Kumar 1; 7. Aali Janaab 52.5 SA Shah 7; 8. Ashwa Panchhi 49.5 S Raza 8.

Pacemaker 1; Aali Janaab 2.

3. Gole Market Plate (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 2:30 pm: 1. Beyond Imagination 61.5 MI Qureshi 3; 2. Neko 58 A Waheed 9; 3. Warlord 57.5 Jai Parkash 6; 4. Fiorella 57 Gurpreet S 2; 5. Hatch Back 56.5 R Parmod 7; 6. The Praetorian 56 R Saini 1; 7. Silver Flames 54 Riazuddin 5; 8. Opera Royale 51 Ranjeet S 4; 9. Master Boom 49 CS Jodha 8.
Warlord 1; Beyond Imagination 2.

4. Law & Order Plate (Div I) (Cl V, rated 1-26) -- 1100M, 3:00 pm: 1. Star Sparkle 61 Irfan Ali 9; 2. Forest Music 57.5 Mohanlal 4; 3. Steel Force 57 K Narender 7; 4. Confidential Lady 56.5 Dilip S 10; 5. Elementto Trance 55.5 Ranjeet S 1; 6. Brooks 54.5 Mohd Asif 2; 7. Kamakhya 51.5 Danish Ali 3; 8. Addiction 49.5 CS Jodha 8; 9. She Is Beautiful 49 Sameer Khan 6; 10. Tactic 49 R Saini 5.

Star Sparkle 1; Confidential Lady 2.

5. Goc Delhi Area Cup (Div I) (Cl III, rated 40-66) -- 1100M, 3:30 pm: 1. Flying Majesty 59 MI Qureshi 2; 2. Amazing Super 58 Ranjeet S 11; 3. Master Speed 56 CS Jodha 6; 4. Oeuf Toba 56 R Parmod 7; 5. Amity 55 Naresh K 1; 6. Jovial 54 Gurpreet S 5; 7. Asma 52.5 Sameer Khan 4; 8. Rawsom 52.5 Sunny Kumar 10; 9. Mysterio 52 S Raza 8; 10. Movie Queen 51.5 K Narender 9; 11. Dream Debut 50.5 Shafeeq A 3.
Flying Majesty 1; Oeuf Toba 2.

6. Goc Delhi Area Cup (Div II) (Cl III, rated 40-66) -- 1100M, 4:00 pm: 1. Roaming Fame 59 CS Jodha 5; 2. Dazzling Wise 58 Hashim Ali 7; 3. Doon Boy 57 Narain Singh 10; 4. Kohinoor Beauty 55.5 S Raza 2; 5. Firecracker 55 K Narender 8; 6. Black Virgin 53.5 Danish Ali 6; 7. Dont Be Silly 52.5 Naresh K 3; 8. Alabaster 52 Sameer Khan 1; 9. Splendid Man 51.5 Suresh Kumar 11; 10. Awesome 50.5 Ranjeet S 9; 11. Ungettablebachelor 50.5 Shafeeq A 4.

Awesome 1; Roaming Fame 2.

7. Law & Order Plate (Div II) (Cl V, rated 1-26) -- 1100M, 4:30 pm: 1. Masquerate 60 Kailash K 4; 2. Little Master 57.5 CS Jodha 6; 3. Sunrise 57 A Waheed 7; 4. Audacious Queen 55.5 Sunny Kumar 9; 5. Varun 54.5 J Vijay 1; 6. English Power 51.5 Irfan Ali 3; 7. Dazzling Win 49 Suresh Kumar 8; 8. More Than A Woman 49 K Narender 2; 9. Super Girl 49 Riazuddin 5.

Varun 1; Little Master 2.

Day’s best: Awesome

Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. Mini-jackpot: 4, 5, 6, 7. Treble: 5, 6, 7. Exacta pool: 5, 6.

Assembly elections 2019 | Get the latest news, views and analysis on elections in Haryana and Maharashtra on DeccanHerald.com


For election-related news in Maharashtra, click here

For election-related news in Haryana, click here

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)