Memorable treble for Anagha

Anagha S of Aqua Swimming Centre claimed triple crowns on the second day of the Swimlife swim meet here at Corporation Pool on Sunday.

Results (only winners): Boys Group I: 50M freestyle: Jai Manish Malpani (The International School) 30.37 seconds, 1. 100M freestyle: Nitesh C B (PMSC) 1:12.58, 1. 50M backstroke: Revant Kunwar (The International School) 38.99 seconds, 1. 50M butterfly: Aswath (TWS) 32.67 seconds, 1. 50M breast stroke: Tinoj Kumar (SwimLife) 40.16 seconds, 1. 200M individual medley: Santhosh C S (JSW Vijayanager, Bellary) 3:02.79, 1.

Group II: 50M freestyle: C Karthik (JSW Vijayanager, Bellary) 30.39 seconds, 1.
100M freestyle: Sirish K V (Nepal) 1:06.10, 1. 50M back stroke: Likith B (Aqua Swimming Centre) 35.42 seconds, 1. 50M butterfly: Ankit N Konjali (JSW) 33.41, 1. 50M breast stroke: Chintapally Sri Harsha (Swaminarayan School) 38.29, 1. 200M individual medley: Sirish K V (Nepal) 2:44.74, 1.

Group III: 50M freestyle: Madhan R M (PET Aquatic, Mandya) 34.46 seconds, 1. 100M freestyle: Tejas Patalay (DPS South) 1:15.73, 1. 50M backstroke: Arnav Divaker (BAC) 39.51 seconds, 1. 50M butterfly: Tejas Patalay (DPS S) 37.80 seconds, 1. 50M breast stroke: Rohit Pamidi (Kumar­ans) 48.09 seconds, 1. 200M individual medley: Tejas Patalay (DPS S) 3:06.54, 1.

Group I-III 4x50M medley relay: JSW Vijaynagar (2:23.84), 1.
Girls: Group I: 50M freestyle: Swathi Venkatesh (JSW Vijayanagar, Bellary) 37.91, 1. 100M freestyle: Swathi Venkatesh (JSW Vijayanagar, Bellary) 1:30.85, 1. 50M backstroke: Mihika Jalan (The International School) 47.15S, 1. 50M breaststroke: Mihika Jalan (The International School) 53.89S, 1. 50M butterfly: Dhvani Thakkar (TISB) 1:37.64, 1. 200M individual medley: Mihika Jalan (The International School) 4:19.80, 1.

Group II: 50M freestyle: Anaga S (Aqua Swimming Centre) 35.40, 1. 100M free­s­tyle: Shringi Diva Vikram (SJIHS) 1:25.96, 1. 50M backstroke: Anagha S (Aqua Swi­mming Centre) 39.09S, 1. 50M breaststr­oke: Shringi Diva Vikram (SJIHS) 48.03S, 1. 50M butterfly: Anagha S (Aqua Swimming Centre) 40.49S, 1. 200M individual medley: Muskaan Chavhan (DPS) 3:38.40, 1.
Group III: 50M freestyle: Spoorthi MJ (Star Aquatic Centre) 36.35S, 1. 100M freestyle: Spoorthi MJ (Star Aquatic Centre) 1:21.80, 1. 50M backstroke: Sheetal Ramesh (Airforce GSC, Sadashivnagar) 42.89S, 1. 200M individual medley: Jhanati Rajesh (BAC) 3:14.35, 1. 50M breaststroke: Janathi Rajesh (BAC) 47.31, 1. 50M butterfly: Sheetal Ramesh (Airforce GSC, Sadashivnagar) 40.27S.

Group I-III: 4x50M medley relay: Star Aquatic (2:59.95) 1.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry