Sovetskaya tipped for feature

Bangalore race card

Sovetskaya, trained by A Attaollahi and to be ridden by S Pasquier, is fancied to lift the Narasimharaja Cup over 1400 metres, the main event of Saturday’s races.
There will be false rails of 4 metres, from 1400M to 1000M and 6 metres from 1000M to the winning post.

1. February plate (Div II) (terms) -- 1200m: 1.30 pm
1. Loyal King (B Prithviraj)    55    VR Jagdeesh    1
2. Next Move (Amit Caddy)    55    Tauseef A    4
3. Truman (D Byramji)    55    R Marshall    11
4. Volcano (S Inayathulla)    55    S John    8
5. Allure (JS Dhariwal)    53.5    Vinod Shinde    9
6. Auburn Beauty (N Darashah)    53.5    PS Chouhan    6
7. Ice Stone (I Ghatala)    53.5    S Narredu    5
8. Jayem’s Pride (B Puttanna)    53.5    Ashok Kumar    10
9. One From A Billion (S Narredu)    53.5    FK Shahbuddin    3
10. Showin’ Off (S Attaollahi)    53.5    S Pasquier    7
11. Wandering Ways (S Ganapathy)    53.5    CD Hayes    2
--. White Mischief (Amit Caddy)    53.5    withdrawn    -

Wandering Ways 1; Ice Stone 2; Showin’ Off 3.
2. Round Table Cup (div II) (rated 0-25) -- 1400m: 2.00 pm
1. Little Lion (Sharat Kumar)    61    S Mallikarjun    5
2. Wonder Lash (B Puttanna)    60    Ashok Kumar    1
3. Magnetic Power (Narayana Gowda)    59    Suraj Narredu    7
4. Quick Silver (B Prithviraj)    59    Khurshad A    6
5. Born To Perform (V Lokanath)    58    Prabhakaran    9
6. Special (S Narredu)    58    G Adarsh    2
7. Brigade’s Supreme (MP Mahesh)    56.5    Chethana K    4
8. Molly Malone (Amit Caddy)    56.5    N Alam    10
9. Powergrid (T Thimaiah)    55.5    Arshad Alam    8
10. Sanfrancisco Girl (Warren Singh)    55.5    P Mani    3
         
Magnetic Power 1; Little Lion 2; Sanfrancisco Girl 3.
3. February plate (div I) (terms) -- 1200m: 2.30 pm     
1. Buzzword (V Lokanath)    55    JWDL    8
2. Entertainer (Faraz Arshad)    55    Harish    12
3. Magic Money (B Puttanna)    55    Ashok Kumar    6
4. Raphire (S Inayathulla)    55    Vivek    5
5. Sam’s Pride (JS Dhariwal)    55    S John    2
6. Wind Stream (A Mangalorkar)    55    Suraj Narredu    4
7. Afternoon Delight (Amit Caddy)    53.5    Tauseef Ahmed    3
8. Assurance (S Ganapathy)    53.5    Raja Rao    10
9. Dance With Me (S Attaollahi)    53.5    R Marshall    7
10. La Jawab (F Sirajuddin)    53.5    VR Jagadeesh    11
11. Speedy Girl (S Narredu)    53.5    PS Chouhan    9
12. Sussex Downs (R Byramji)    53.5    Vinod Shinde    1     
     
Speedy Girl 1; Sam’s Pride 2; Wind Stream 3.
4. Round Table Cup (Div I) (rated 0-25) -- 1400m: 3.00 PM
1. Divine Castle (Mahmood Khan)    62.5    Vivek    3
2. Make Way (MP Mahesh)    62.5    Shobhan Babu    7
3. Mountain Train (A Mangalorkar)    62.5    Suraj Narredu    1
4. Spark Of Passion (Babu Rao)    62.5    Rajesh KR    2
5. Gorgeous Gold (Sharat K)    62    S John    4
6. Independence Day (B Puttanna)    62    R Marshall    6
7. Fire Star (B Puttanna)    60    MA Milan    5
8. Royal Taurian (Amit Caddy)    60    A Ramu    9
9. Southern Pearl (Amit Caddy)    57.5    Tauseef Ahmed    8

Mountain Train 1; Gorgeous Gold 2; Fire Star 3.
5. Gumbaz Trophy (Div I) (rated 20-45) -- 1200m: 3.30 pm
1. Abracadabra (R Byramji)    62.5    Sahanawaz    1
2. Living Legend (Sharat K)    62.5    Irvan Singh    9
3. Scenic Blast (Prasanna K)    61.5    R Vaibhav    7
4. Signifies (Manohar)    57    Ashok Kumar    3
5. The Situation (A Mangalorkar)    57    S John    4
6. Emphatic Victory (Lokanath)    56.5    G Adarsh    8
7. Tern Me On (Tharun T)    56.5    Arshad Alam    6
8. Yawar (S Narredu)    56.5    R Koch    5
9. Fruit King (Britto)    56    Khurshad    2

Abracadabra 1; Living Legend 2; The Situation 3.
6. Narasimharaja Cup (rated 80 & above) -- 1400m: 4.00 PM
1. Firezone (I Ghatala)    63    Arshad Alam    2
2. Tomsk (A Mangalorkar)    62    S John    4
3. Tanzanite (I Ghatala)    57.5    Anjar Alam    7
4. Spark Of Silver (JS Pillay)    56    Harish    6
5. Sovetskaya (S Attaollahi)    55    S Pasquier    8
6. What A Friend (Sharat K)    55    Irvan Singh    3
7. Accurate (S Narredu)    54.5    Suraj Narredu    12
8. Gazaki (D Byramji)    54.5    PS Chouhan    1
9. Gluteus Maximus (D Byramji)    53.5    Vivek    11
10. One For The Money (Lokanath)    53    B Harish    9
11. Mighty Heart (Neil Darashah)    51    Jagadeesh    10
12. Ice Mint (Sharat K)    50    N Ganesh    5
     
Sovetskaya 1; Accurate 2; Tomsk 3.
7. Gumbaz trophy (div Ii) (rated 20-45) -- 1200m: 4.30 PM
1. Waltz Away (Manohar)    60    Milan    5
2. Shades Of Scarlet (Dominic)    59.5    Khurshad A    1
3. Free Styler (Ganapathy)    58.5    Raja Rao    6
4. Diamond Flame (Amit Caddy)    57.5    A Ramu    7
5. Folklore (Babu Rao)    57    Santhosh K    9
6. Indian Pride (Inayathulla)    57    PS Chouhan    8
7. Will Still (Prasanna K)    57    S John    4
8. Biscotti (I Ghatala)    56.5    B Paswan    10
9. Gur Kripa (Mahesh)    56.5    Shoban Babu    2
10. Stud Muffin (Narayana Gowda)    55.5    Md Akbar    3
     
Will Still 1; Indian Pride 2; Folklore 3.
8. dashmesh stud plate (rated 60-85) -- 1400m: 5.00 PM
1. Dramatic Dancer (Md Khan)    61    A Vishwanath    7
2. Lads Gladiator (Warren S)    59    P Mani    8
3. You’re Wonderful (Pradeep)    58.5    Vivek    9
4. Scarlett (S Attaollahi)    57.5    S Pasquier    3
5. Camelot (Babu Rao)    56.5    Jagadeesh    11
6. Sunstorm (I Ghatala)    56    Suraj Narredu    12
7. Balas Glory (Ganapathy)    55.5    Raja Rao    4
8. On A Roll (Sharat K)    55    Ramesh Kumar    10
9. Aztec Gold (Neil Darashah)    54.5    Prabhakaran    5
10. Nessie (Prasanna K)    54    PS Chouhan    6
11. Mr Ambassador (Narayana Gowda)    53.5    M Kumar    2
12. Hard To Pin Down (S Narredu)    50    S Hussain    1     

Sunstorm 1; Scarlett 2; Nessie 3.
9. Amazing grey plate (rated 20-45) -- 1400m: 5.30 PM
1. Price To Fame (Amit Caddy)    62.5    R Anand    9
2. Beautiful Life (Lokanath)    61    Md Akbar    4
3. Redshift (Lokanath)    60    Nausad Alam    7
4. Hamsafar (Dhariwal)    59.5    R Vaibhav    5
5. Yamaguchi (Manohar)    59    Ashok Kumar    11
6. Another Voice (Sharat K)    58.5    S John    3
7. Sun Gold (Inayathulla)    56.5    Vivek    10
8. Voodoo Moon (Md Khan)    56    B Nayak    8
9. War Artist (Prasanna K)    54    Noornabi    2
10. Table Mountain (JS Pillay)    53.5    Prabhakaran    1
11. Savvy Concept (A Mangalorkar)    53    Mudassar    12
12. I Fancy You (Warren S)    52    G Adarsh    6     
     
Another Voice 1; Sun Gold 2; Beautiful Life 3.                 

Day’s Best: Sovetskaya.
Double: Mountain Train and Another Voice.
Jackpot: 5, 6, 7, 8, 9. Mini-jackpot: 2, 3, 4, 5. I treble: 4, 5, 6. II treble: 7, 8, 9. Exacta pool: 3, 6, 8, 9.

Narendra Modi or Rahul Gandhi? Who will win the battle royale of the Lok Sabha Elections 2019


Get real-time news updates, views and analysis on Lok Sabha Elections 2019 on Deccanherald.com/news/lok-sabha-elections-2019 


Like us on Facebook or follow us on Twitter and Instagram with #DHPoliticalTheatre for live updates on the Indian general elections 2019.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry