Arabian Gold for main event

Arabian Gold for main event

Bangalore card

Arabian Gold, trained by Dhariwal and to be partnered by PS Chouhan, is fancied to land the spoils in the Ashwapriya Cup over 1600 metres, the main event of Friday’s races.

False rails of average width of four metres will be in place from 1600 metres to the winning post.

1. Sringeri Stakes (terms) -- 1400m: 2.00 pm
1. Athletic Star (S Narredu)    55    Suraj Narredu    7
2. Double Eagle (B Puttanna)    55    Milan    2
3. Entertainer (Faraz Arshad)    55    PS Chouhan    3
4. Firelight (Dhariwal)    53.5    R Vaibhav    8
5. Forest Spirit (Ganapathy)    53.5    Raja Rao    5
6. One From A Billion (S Narredu)    53.5    Shahbuddin    1
7. Peppr (Lokanath)    53.5    Vivek    6
8. State Secret (Padmanabhan)    53.5    David Allan    4        
State Secret 1; Firelight 2; Athletic Star 3.
2. Talkad trophy (Div II) (rated 20-45) -- 1200m: 2.30 pm
1. Super Saloni (Sharat K)    60    Suraj Narredu    3
2. Daiamond Flame (Amit Caddy)    59    A Ramu    2
3. Waltz Away (Manohar)    59    S Shiva Kumar    8
4. Lucky Sam (Inayathulla)    58.5    Vivek    4
5. Wings Of Flame (Karan S)    58    Raja Rao    7
6. Vega (Puttanna)    57.5    Ashok Kumar    6
7. Native Indian (Mahesh)    56.5    Chetan Kalay    5
8. Thunder (Lokanath)    56.5    M Mark    1

Super Saloni 1; Thunder 2; Lucky Sam 3.
3. Gokarna plate (Div II) (rated 0-25) -- 1200M, 3.00 pm      
1. I Fancy You (Warren S)    61    Harish    2
2. Independence Day (Puttanna)    60    PS Chouhan    4
3. Cute Angel (Sharat K)    57    S John    8
4. Star Crest (Dominic)    57    C Henrique    1
5. Champagne On Ice (Amit Caddy)    56.5    Tauseef A    5
6. Loving Fantasy (Inayathulla)    56    Vivek    9
7. Heart Of Gold (Narayana Gowda)    55    Suraj Narredu    6
8. Segomo (Mahesh)    55    Chetan Kalay    3
9. Neel Again (Samar Singh)    52    Vaideeshwaran    7
            
Independence Day 1; Heart Of Gold 2; Star Crest 3.
4. Chickmagalur plate (rated 40-65) -- 1800M, 3.30 pm
1. Southern King (Sharat K)    62.5    Suraj Narredu    2
2. Kripa (Prasanna K)    62    S John    7
3. Too Cold To Hold (Lokanath)    61    M Mark    5
4. Hard To Pin Down (S Narredu)    59    K Chethana    3
5. Never Say Goodbye (Byramji)    57    PS Chouhan    4
6. Indravati (Prithviraj)    56    Jagadeesh    6
7. Super Spectacle (S Narredu)    52    R Koch    1
    
Southern King 1; Indravati 2; Never Say Goodbye 3.
5. Ashwapriya Cup (rated 60-85) -- 1600m: 4.00 pm
1. Sun Control (I Ghatala)    61.5    Anjar Alam    3
2. Six Gun Smith (Babu Rao)    61    S John    5
3. Ice Mint (Sharat K)    59    H Rathod    9
4. Magnitude Star (Sharat K)    59    C Henrique    4
5. Supremacy (S Attaollahi)    55.5    R Marshall    1
6. Arabian Gold (Dhriwal)    53.5    PS Chouhan    6
7. Touching The Town (Padmanabhan)    53.5    Appu    8
8. Cafe Del Monte (S Attaollahi)    51.5    I Chisty    7
9. Lowndes Square (Byramji)    51.5    J Pradeep    2

Arabian Gold 1; Sun Control 2; Supremacy 3.
6. Talkad Trophy (Div I) (rated 20-45) -- 1200M, 4.30 PM
1. Living Legend (Sharat K)    61    Suraj Narredu    1
2. Man United (Sharat K)    60.5    H Rathod    8
3. Tern Me On (Tharun T)    55.5    Arshad Alam    6
4. Alphabet (Hidayat K)    54    Shahbuddin    3
5. Mountain Train (Lokanath)    53.5    G Adarsh    5
6. Samajdaar (Nityanand)    53.5    Milan    2
7. Apollo King (Samar Singh)    53    Vaideeshwaran    7
8. Sound (S Narredu)    53    S Hussain    4
    
Living Legend 1; Mountain Train 2; Apollo King 3.
7. BARI plate (terms) -- 1200m: 5.00 PM
1. Cielo Signore (S Attaollahi)    55    R Marshall    8
2. Esteban (I Ghatala)    55    Suraj Narredu    10
3. Forest Crown (Ganapathy)    55    S Shiva Kumar    1
4. Raphire (Inayathulla)    55    Vivek    9
5. Art Of Enchantment (Padmanabhan)    53.5    Appu    7
6. Ensatus Elegans (Prasanna K)    53.5    Vaideeshwaran    2
7. Fire Storm (Britto)    53.5    Khurshad A    3
8. Royal Ladyship (Amit Caddy)    53.5    Tauseef A    6
9. White Mischief (Amit Caddy)    53.5    Guruprasad    5
10. Zermatt (Dhariwal)    53.5    PS Chouhan    4
    
Esteban 1; Cielo Signore 2; Zermatt 3.
8. gokarna plate (Div I) (rated 0-25) -- 1200m: 5.30 PM
1. Caraway (Dominic)    62.5    Noornabi    4
2. Dream Runner (Pradeep)    62.5    KP Rajesh    2
3. Sonntagskonig (S Attaollahi)    62.5    Samad    3
4. Western Palace (Warren S)    62.5    Deepak Singh    5
5. Biscotti (I Ghatala)    61.5    Anjar Alam    1
6. Supreme Regent (Karan S)    61.5    Harish    6
7. Jeyem (Puttanna)    60.5    R Vaibhav    7
8. Spark Of Blue (Byramji)    60.5    Sahanawaz    10
9. Blue Mala (Samar Singh)    59.5    Guruprasad    9
10. Amber Star (Sharat K)    58.5    Suraj Narredu    8
    
Biscotti 1; Supreme Regent 2; Amber Star 3.             

Day’s Best: State Secret.
Double: Southern King and Esteban.
Jackpot:  4, 5, 6, 7, 8. Mini-jackpot: 2, 3, 5, 6. Treble:  6, 7, 8.                     Exacta pool: 3, 5, 7, 8.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)