Sun Control tipped for feature

Sun Control tipped for feature

Bangalore card

Sun Control, trained by Irfan Ghatala and to be piloted by Anjar Alam, is fancied to win the Bull Temple Cup 1600 metres, the feature event here on Friday.

False rails, width about two metres, will be in place from 1600 metres to the winning post.

1.Long Champ Stakes (rated 20-45) 1800M: 2.30 pm:
1. Strike And Serve (S Narredu)    61    D K Ashish    4
2. Bernicia (Warren S)    58.5    Mudassar    3
3. Gold Venture (Ganapathy)    57.5    B Sreekanth    5
4. Fame Partner (Sharat K)    56    S John    2
5. Enchanted Forest (Padmanabhan)    53.5    I Chisty    6
6. Hillton (I Ghatala)    53    Milan    1

Fame Partner 1; Enchanted Forest 2; Gold Venture 3.
2. Classic Story Stakes (Div II) (rated 20-45) 1400M: 3.00 pM:      
1. Senor Speedy (Faraz Arshad)    61.5    R Vaibhav    7
2. Chantilly Jewel (A Caddy)    57.5    A Ramu    8
3. Absence (Britto)    56.5    Khurshad    3
4. Inspirator (Inayathulla)    56    Vivek    10
5. War Artist (Prasanna K)    55.5    V’eeshwaran    4
6. Table Mountain (J S Pillay)    54.5    Md Shoaib    6
7. Voodoo Moon (Md Khan)    54    A Viswanath    2
8. Cowboy Cal (Sharat K)    53.5    I Chisty    1
9. Sanfrancisco Girl (Warren S)    53.5    P S Chouhan    5
10. Stud Muffin (N Gowda)    51.5    G Adarsh    9
            
Cowboy Cal 1; War Artist 2; Table Mountain 3.
3. Brindavan Garden Cup (40-65) 1400M: 3.30 pm:
1. Affirmative (F Arshad)    62.5 P S Chouhan    8
2. Lowndes Square (Byramji)    61.5    B Sreekanth    5
3. Fist Of Rage (Babu Rao)    59.5    B Paswan    4
4. Youre Stunning (Pradeep)    57    P Mani    1
5. Mountain Range (Lokanath)    56.5    M Mark    6
6. Gorgeous Gold (Sharat K)    55    I Chisty    9
7. Shoot Out (Lokanath)    54.5    R Anand    7
8. Hillstone (I Ghatala)    54    S Selvaraj    3
9. Beau Sancy (Manohar)    53    Khurshad A    10
10. Blue Star (Nityanand)    51.5    Jagadeesh    2
    
Gorgeous Gold 1; Affirmative 2; Fist Of Rage 3.
4. Bull Temple cup (rated 60-85) 1600M: 4.00 pm:
1. Sun Control (I Ghatala)    60.5    Anjar Alam    11
2. Ice Mint (Sharat K)    58    Mallikarjun    7
3. Southern King (Sharat K)    58    S John    6
4. Drop Of HOney (Tharun T)    56    I Chisty    10
5. Lad King (Dominic)    55.5    P S Chouhan    3
6. Camelot (Babu Rao)    55    A Viswanath    9
7. Able Associate (Byramji)    54.5    Sahanawaz    2
8. Nessie (Prasanna K)    54    Noornabi    1
9. Arabian Gold (Dhariwal)    52.5    R Vaibhav    5
10. Gun Salute (S Narredu)    52    D K Ashish    4
11. Mountain Of Joy (Lokanath)    50    G Adarsh    8

Sun Control 1; Southern King 2; Lad King 3.
5. Dharmasthala Stakes (rated 20-45) 1200M: 4.30 pm:
1. Nectar Crown (S Narredu)    62    D K Ashish    12
2. Biutiful (Hidayat K)    60.5    A Ramu    8
3. Take My Word (Tharun T)    60.5    Arshad Alam    9
4. Saphira (Dominic)    60    R Bharath    4
5. La Clique (Sharat K)    58.5    Irvan Singh    10
6. Rising Sun (Nityanand)    58.5    Appu    11
7. The First Bullet (Pradeep)    57.5    K R Rajesh    5
8. Indian Pride (Inayathulla)    56    P S Chouhan    3
9. Attractor (Sharat K)    55.5    Mallikarjun    6
10. emphatic Victory (Lokanath)    55.5    B Harish    7
11. Caraway (Dominic)    54.5    Noornabi    2
12. Maverical (Lokanath)    53    V’eeshwaran    1
    
Indian Pride 1; Nectar Crown 2; Caraway 3.
6. Clasic Story stakes (Div I) (rated 20-45) 1400M: 5.00 pm: 
1. North Cape (Prithviraj)     62    V’eeshwaran    4
2. Showers Of Luck (F ARshad)    62    P S Chouhan    3
3. Super Spectacle (S Narredu)    62    D K Ashish    7
4. Trillion Win (A Caddy)    60.5    Noornabi    6
5. Man United (Sharat K)    59.5    Ramesh Kumar    8
6. Southern Gladiator (A Caddy)    59.5    A Ramu    11
7. Beautiful Life (Lokanath)    59    B Sreekanth    5
8. Walter (Puttanna)    58    R Vaibhav    2
9. Youre Rocking (PRadeep)    58    Vivek    1
10. Brave Cat (Sharat K)    57.5    Jagadeesh    10
11. Bolzano (N Gowda)    51    Vinod Shinde     9
    
Brave Cat 1; Walter 2; Beautiful Life 3.
7. Tiptur stakes (rated 00-25) 1200M: 5.30 pm:
1. Dream Runner (Pradeep)    62.5    Jagadeesh    2
2. Hill Country (I Ghatala)    62.5    Anjar Alam    5
3. Supreme Regent (Karan S)    61.5    B Sreekanth    7
-- Shourya (Babu Rao)    61    withdrawn
5. Divine Touch (Nityanand)    60.5    Mudassar    6
6. Our Love (Sharat K)    60.5    Mallikarjun    1
7. A Dancetoremember (Warren S)    60    Deepak Singh    10
8. Dashing Boy (Md Khan)    59.5    B Nayak    8
9. Rosie’s Dream (N Gowda)    59    Noornabi    3
10. Cute Angel (Sharat K)    58.5    S JOhn    11
11. Formality (Puttanna)    55    Milan    4
12. Loving Fantasy (Inayathulla)    55 Vivek    9
    
Hill Country 1; Supreme Regent 2; Dream Runner 3.             

Day’s best: Gorgeous Gold.
Double: Sun Control and Brave Cat.
Jackpot:  3, 4, 5, 6, 7. Mini-jackpot: 2, 3, 4, 6. Treble:  5, 6, 7. Exacta pool: 4, 6, 7.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)