Sprint Star tipped for main event

Racing: Mysore card

Sprint Star, trained by S Narredu and to be ridden by M Narredu, is fancied to win the Fernhills Palace Mysore 2000 Guineas 2009 (Grade III), a terms race over 1600 metres, the feature event of the races here on Friday.
Theere will be no false rails.
1. lokapavani plate (rated 25 & below) -- 1200m: 2.00 pm
1. Zabdiel (Girinath)    62    R Ravi    2
2. Gara Fluid (Md Khan)    61    Appu    11
3. Kemrock (JS Pillay)    60.5     A Velu    6
4. Galvanize (Britto)    60    Khurshad A    1
5. Son Of The Sun (Narayana Gowda)    58    B Sreekanth    10
6. Mutual Fund (T Natraj)    57.5    Mahendran    7
7. Wellington (Ranjeet)    57.5    R Koch    12
8. Khushi (Kishore)    56.5    Mallikarjun    5
9. Record Time (Rakesh)    55.5    Santosh K    4
10. Night Light (Lokanath)    53    G Adarsh    3
11. Anna Fleetwood (Malikarjuna)    50    Melvyn    9
12. Sign Of Luck (Bipin VS)    50    Vijay Kumar    8      
                
Son Of The Sun 1; Gara Fluid 2; Kemrock 3.
2. triveni plate (rated 20-45) -- 1400m: 2.30 pm
1. Oro Neiro (Rakesh)    62    J Paswan    2
2. Demanding (Ravi Shanker)    62    Khurshad A    12
3. Zooming (Warren S)    59.5    Santosh K    5
4. Suryarath (Chetan J)    59    Jagadeesh    3
5. Stampede (Vishal Yadav)    58.5    Madhu Babu    9
6. Forever Grande (Surender)    58    B Sreekanth    4
7. Breed Apart (Monnappa)    55.5    Gnaneshwar    10
8. Priceless Legacy (V Appachu)    55    Md Kareem    6
9. Berkley Square (Md Sajid)    54.5    Md Shoaib    11
10. Red Emblem (Ranjeet)    54    Mallikarjun    8
11. Way To Wealth (PC Tejaswi)    53.5    Tauseef A    7
12. Land Of Smiles (Girinath)    52.5    Gaurav Sapra    1

Land Of Smiles 1; Forever Grande 2; Demanding 3.
3. margrove estate gold cup (Div ii)(rated 40-65) -- 1400m: 3.00 pm           
1. Cilantro (Monnappa)    60    Madhu Babu    12
2. Kangaroo Punch (V Appachu)    60     B Sreekanth    6
3. Royal Bank (Puttanna)    59    S John    11
4.Crackerjack (Hidayat K)    58    Appu    4
5. Arabian Memories (Prithviraj)    58    Vivek    1
6. Ride And Shine (Vishal Yadav)    57    Himanshu    2
7. Touch Of Land (R Foley)    56.5    B Prakash    3
8. Vayuputra (Neil Darashah)    55.5    Gnaneshwar    5
9. Awesome Fighter (MP Kamath)    55    M Mark    8
10. Manthara (Babu Rao)    54.5    Srinivas Rao    9
11. Copenhagen (Surender)    54.5    S Mubarak    10
12. Star Blue (PC Tejaswi)    52.5    Tauseef A     7  

Royal Bank 1; Kangaroo Punch 2; Arabian Memories 3.
4. allies serenade plate (rated 20-45) -- 1100m: 3.30 pm
1. Angel Of Faith (Kishore)    60     Rajesh Babu    2
2. Dhanush (Bipin VS)    58.5    Mahendran    3
3. Different Opinion (JS Pillay)    58    B Paswan    8
4. Stornoway (MP Kamath)    57    R Ravi    9
5. Exceptional (Vishal Yadav)    56.5    Madhu Babu    5
6. Sher Dil (Md Khan)    56    B Sreekanth     4
7. Kar O Bar (Girinath)    53.5    Khalander    11
8. Invincible Hunter (Santosh R)    53.5    P Mani    10
9. Freedom Fighter (Sirajuddin)    53.5    Vivek    12
10. Foresight (Mahesh)    53    Raja Rao    6
11. Persian Princess (Neil Darashah)    53    Gnaneshwar    7
12. Phenomenal Strides (S Narredu)    52.5    Jagadeesh    1   
         
Freedom Fighter 1; Foresight 2; Phenomenal Strides 3.
5. margrove estate gold cup (div i) (Rated 40-65) -- 1400m: 4.00 pm
1. On A Roll (Babu Rao)    62.5    Srinivas Rao    2
2. On Call (Girinath)    61.5    Madhu Babu    6
3. Alchesaye (BK Narendra)    60.5    Jagadeesh    11
4. Sandokan (V Appachu)    60.5     B Paswan    5
5. Always For You (Monnappa)    59    Gnaneshwar    8
6. Leagues Apart (Padmanabhan)    59     A Velu    3
7. Atlantus (Sharat K)    59    S John    7
8. Alinski (Feroz M Khan)    58.5    AR Mani    10
9. Windsor Square (Bipin VS)    58    Mahendran    9
10. Hidden Pleasures (PC Tejaswi)    58    Rajesh Babu    4
11. Artistic Way (MP Kamath)    56    M Mark    1

Atlantus 1; On A Roll 2; Always For You 3.
6. fernhills palace mysore 2000 guineas 2009 (grade iii) (terms) -- 1600m: 4.30 pm
1. Shotgunn (S Attaollahi)    56    PS Chouhan    7
2. Ohiyesa (Darashah)    56    Gnaneshwar    3
3. Handsome Falcon (R Foley)    56    S John    5
4. Son Of The Soil (S Narredu)    56    Suraj Narredu    6
5. Sprint Star (S Narredu)    56    M Narredu    4
6. Classerville (Padmanabhan)    56    W Smith    2
7. Mystic Quest (Ganapathy)    54.5    B Prakash    1
        
Sprint Star 1; Mystic Quest 2; Classerville 3.
7. justice p medapa memorial trophy (rated 40-65) -- 1600m: 5.00 pm
1. Desdemona (Monnappa)    60     Suraj Narredu    2
2. Swiss Queen (Bipin VS)    59     Mahendran    6
3. Hidalgo (Sharat K)    59     Mallikarjun    3
4. Bee For You (Rakesh)    58.5    J Paswan    11
5. Ciampino (MP Kamath)    58    R Ravi    12
6. Kripa (Puttanna)    56.5    Harish    7
7. Super Sha (PC Tejaswi)    56    Rajesh Babu    8
8. Star Bright (Ganapathy)    55.5     B Prakash    10
9. Flower Alley (Babu Rao)    55    Srinivas Rao    1
10. Worth  A Gold (Santosh R)    55    P Mani    4
11. All Round (Vishal Yadav)    54.5    Melvyn    9
12. Live It Up (Prithviraj)    54    P Ramesh    5  
    
Star Bright 1; Desdemona 2; Kripa 3.
8. thungabhadra plate (rated 60 & above) -- 1600m: 5.30 pm
1. Superior Surprise (Britto)    60    Vivek    2
2. Mr Majestic (Rakesh)    58    IA Khan    7
3. Turf Raider (Kishore)    57.5    K Chethana    1
4. Star Of Washington (R Foley)    56.5    B Prakash    8
5. Royal Treasure (Narayana Gowda)    56     Shanth K    3
6. Liberty Speaks (R Foley)    53.5    Manikandan    5
7. Ciboney (S Attaollahi)    52    Suraj Narredu    6
8. War Head (Vishal Yadav)    50    Babu    4
                Star Of Washington 1; Ciboney 2; Superior Surprise 3.
Day’s best:  Sprint Star.
Double: Royal Bank and Atlantus.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.  Mini-jackpot: 2, 4, 5, 7. I treble: 3, 4, 5. II treble:  6, 7, 8. Exacta pool: 5, 7.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry