Abhishek, Prathima clinch honours in swimming

Prathima won six gold and one silver medal to grab the women’s crown with a total of 47 points. Abhishek clinched two gold, three silver and one bronze medal for the best swimmer title with 40 points in the men’s section.

Results:
Swimming: Men: 100M freestyle: Adithya Roshan (Blr Urban) 59.63, 1; Akash Rohit (Blr Urban) 1:01.09, 2; Sanketh Bengre (Mys) 1:02.77, 3.
200M backstroke: Abhinav S (Blr Urban) 2:27.59, 1; Abhishek V (Blr Urban) 2:31.96, 2; Akash AH (Mys) 2;35.18, 3.
100M breaststroke: Adithya Roshan (Blr Urban) 1:14.90, 1; Akash Rohit (Blr Urban) 1:16.90, 2; Karthik BS (Mys) 1:20.60, 3.
200M individual medley: Abhishek V (Blr Urban) 2:25.81, 1; Adithya Roshan (Blr Urban) 2:26.32, 2; Sanjay V Dev (mys) 2:41.17, 3.
4X100M medley relay: Bangalore Urban (Abhinav S, Adithya R, Abhishek V, Akash Rohit) 5:04.00, 1; Mysore (Akash AH, BS Karthik, Sanjay V Dev, Shreyank P Swamy) 5:05.30, 2; Gulbarga (Sidhartha Sharma, CS Arjun, Rangaswamy, M Arjun) 5:22.42, 3.
Women: 100M freestyle: Prathima Kollali (Blr Urban) 1:07.05, 1; Divya G (Blr Urban) 1:08.62, 2; Shilpa B (Mys) 1:08.75, 3.
200M backstroke: Prathima Kollali (Blr Urban) 2:52.63, 1; Nischala B (Blr Urban) 3:00.91, 2; Ramya Mahadev T (Bel) 3:26.63, 3.
100M breaststroke: Divya Guruswamy (Blr Urban) 1:28.53, 1; Nischala B (Blr Urban) 1:30.35, 2; Nidhirooth (Bel) 1:37.33, 3.
200M individual medley: Nischala (Blr Urban) 2:49.29, 1; Prathima Kollali (Blr Urban) 2:55.27, 2; Hamsa KN (Mys) 3:09.06, 3.
4X100M medley relay: Bangalore Urban (Nischala, Divya, Shrusti Ramesh, Prathima) 5:42.17, 1; Mysore (Tejaswini MR, Monika, Hamsa, Shilpa) 6:04.60, 2; Belgaum (Rashmi Mahadev T, Nidhi Koth, Spoorthy S Patil, Shrusti Halagekar) 6:26.48, 3.
Swimming: Team championship: Men: Blr Urban, 1; Mysore, 2. Women: Blr Urban, 1; Belgaum, 2.
Men (50+): 50M freestyle: Lakshmana Kambara (Bel) 47.54, 1; MVV Swamy (Mys) 50.42, 2; T Narayan (Mys) 51.07, 3.
Individual champions: Men: Abhishek V (Blr Urban, 40 points). Women: Prathima Kollali (Blr Urban, 47).
Gymnastics: Men: Vault: Tanmay Ojha (Blr Rural) 13.60, 1; Lokesh N (Mys) 13.00, 2; Ananthrao (Mys) 12.95, 3.
Parallel bars: Lokesh N (Mys) 11.15, 1; Tanmay O (Blr Rural) 10.20, 2; Shyamarao Pawar (Bel) 9.00, 3.
Horizontal bars: Ananth Rao (Mys) 11.95, 1; Vishwanath Janaki Patil (Bel) 9.90, 2; Lokesh N (Mys) 6.675, 3.
Women: Uneven bars: Sowmya Wagoji (Bel) 10.75, 1; Pooja Devoji (Bel) 10.45, 2; Pooja Savanth (Bel) 9.55, 3.
Team championship: Men: Mysore (215.525). Women: Belgaum (183.125).
Individual championship: Men: Lokesh N (Mysore, 64.225). Women: Sowmya Wagoji (Belgaum, 45.10).
Standings: Badminton: Men: Belgaum, 1; Gulbarga, 2; Blr Urban, 3. Women: Mysore, 1; Belgaum, 2; Blr Rural, 3.
Ball badminton: Men: Bangalore Rural, 1; Gulbarga, 2; Bangalore Urban, 3. Women: Mysore, 1; Blr Urban, 2; Blr Rural, 3.
Basketball: Men: Blr Urban, 1; Gulbarga, 2; Mysore, 3. Women: Blr Urban, 1; Mysore, 2; Blr Rural, 3.
Football: Men: Blr Urban, 1; Mysore, 2; Blr Rural, 3.
Handball: Men: Blr Urban, 1; Mysore, 2; Blr Rural, 3. Women: Mysore, 1; Blr Urban, 2; Belgaum, 3.
Hockey: Men: Blr Urban, 1; Belgaum, 2; Blr Rural, 3. Women: Mysore, 1; Gulbarga, 2; Blr Urban, 3.
Kabaddi: Men: Blr Urban, 1; Blr Rural, 2; Mysore, 3. Women: Blr Urban, 1; Mysore, 2; Blr Rural, 3.
Kho kho: Men: Mysore, 1; Blr Urban, 2; Blr Rural, 3. Women: Mysore, 1; Blr Rural, 2; Blr Urban, 3.
Table Tennis: Men: Mysore, 1; Blr Urban, 2; Belgaum, 3. Women: Belgaum, 1; Mysore, 2; Blr Urban, 3.
Tennis: Men: Mysore, 1; Blr Urban, 2; Blr Rural, 3. Women: Mysore, 1; Blr Urban, 2; Blr Rural, 3.
Throwball:
Men: Mysore, 1; Blr Rural, 2; Blr Urban, 3. Women: Mysore, 1; Blr Urban, 2; Blr Rural, 3.
Volleyball: Men: Blr Rural, 1; Blr Urban, 2; Mysore, 3. Women: Mysore, 1; Blr Urban, 2; Blr Rural, 3.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry