Amadeus fancied to bag Akkasaheb Memorial Trophy

Pune race card

Amadeus, trained by Shroff and to be guided by B Prakash, is fancied to win the Akkasaheb Maharaj Trophy 1200M, a terms affair, the feature event here on Saturday.

1. Glasnost Plate Div II (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 1.30 pm: 1. Princess Khatoum 59.5 Akshay 6; 2. Snow Flake 59 C Rajendra 9; 3. Secret Weapon 58 F Irani 1; 4.

Daughtersofdestiny 57.5 C S Jodha 8; 5. Jacqueline Smile 57.5 Tushare Nemane 5; 6. Silver Lining 57 T S Jodha 3; 7. Ashwa Yodhaa 53.5 Merchant 4; 8. My Lucky Star 53 S Kamble 7; 9. Daredevil 51 V Jodha 2.

Snow Flake 1; Ashwa Yodha 2.
2. Rapier Plate (Cl III, rated 40-66) -- 2400M, 2.00 pm: 1. Cypress Point 59 S Zervan 3; 2. Swift Memories (Todywalla) 58.5 I Chisty 2; 3. Brunello 55.5 A Sandesh 4; 4. Tara 50 C S Jodha 1.

Brunello 1; Swift Memories 2.
3. Champagne Gold Plate (Cl II, rated 60-86 -- 1600M, 2.30 pm: 1. Agni Baan 61.5 Akshay 2; 2. Enlightenment 57.5 R K Mahesh 4; 3. Spirit Of Mercy 57.5 T S Jodha 1; 4. Lyrical Symphony 53.5 A Sandesh 5; 5. Limitless Hills 49.5 S Zervan 3.
Agni Baan 1; Spirit Of Mercy 2.

4. Pleasures Plate (Cl III, rated 40-66) -- 1200M, 3.00 pm: 1. Brave vision 59 C Rajendra 1; 2. Emerald Valley 59 S Kamble 8; 3. Rising Power 59 S Zervan 7; 4. Albuurz (A Jodha) 58 Chandrakant 2; 5. Destined To Glory 56.5 Akshay 3. 6. King Julien 54.5 A Sandesh 5; 7. Golden Memory 51.5 S S Baria 4; 8. Silver Silver 51.5 Dashrath S 6.
King Julien 1; Silver Silver 2.

5. Giacosa Plate (Cl V, 1-26) -- 2000M, 3.30 pm: 1. Mountain Force 61.5 B Prakash 3; 2. Enlightening 61 Akshay 2; 3. Fairy Empress 60.5 C S Jodha 6; 4. Perfect Strength 60 J Chinoy 7; 5. Krypton 59 A Sandesh 4; 6. Suntan Beauty 58 S Kable 8; 7. Friendly 54.5 T S Jodha 5; 8. Cavalryman 50 Dasharath S 1.

Mountain Force 1; Cavalryman 2.
6. Odds On Trophy (Cl I, rated 80 and above) -- 1400M, 4.00 pm: 1. Dear Henry 59 T S Jodha 1; 2. Dancing Glances 58.5 Dashrath S 3; 3. Vittoria 56 D K Ashish 5; 4. Scarlet Pimpernel 53.5 S Zervan 2; 5. Pepe Junior 50 A Sandesh 4.
Scarlet Pimpernal 1; Dancing Glances 2.

7. Akkasaheb Maharaj Trophy (terms, 4 years old and over) -- 1200M, 4.30 pm: 1. Attila 62 S Zervan 4; 2. Weizhou 61 I Chisty 7; 3. Amadeus 60 B Prakash 5; 4. Bespoke 58.5 Neeraj Rawal 6; 5. Ancient Wonder 58 C Rajendra 8; 6. Portrush 58 T S Jodha 1; 7. Nefyn 54 Dashrath S 3; Star Future 49 Ashhad Asbar 2.

Amadeus 1; Ancient Wonder 2.
8. September Handicap (rated 20-46) -- 1600M, 5.00 pm: 1. Maori Chief 59 C Rajendra 4; 2. Supreme Minstrel 59 D K Ashish 2; 3. Song Dynasty 57.5 I Chisty 12; 4. Fire Engine 55.5 P Kamlesh 3; 5. Home Advantage 55.5 N Jodha 6; 6. Rembrandt 55.5 S Zervan 7; 7. Burgundy Rose 55 A Sandesh 10; 8. Run Like The Wind 55 S Jadhav 13; 9. Honest Pleasure 54.5 Neeraj Rawal 8; 10. Dancing Splendour 53 T S Jodha 5; 11. King Warrior 53 S Kamble 9; 12. Fajr 52.5 Ashhad Asbar 1; 13. Milano Green 51.5 A Agarwal 11.
Rembrandt 1; Maori Chief 2.

9. Glasnost Plate Div I (Cl V, rated 1-26) -- 1400M, 5.30 pm: 1. Pound Foolish 61.5 A Sandesh 6; 2. Trump Card 61.5 F Irani 1; 3. Star Fire Lady 61 T s Jodha 2; 4. New Wings 60.5 Shammi Khan 9; 5. Queen Of Venus 60.5 Akshay 4; 6. Winds Of Luck 60 S N Chavan 8; 7. Royal Destiny 59.5 Abhishek 5; 8. Alejandra 59 Tushar Nemane 3; 9. Ashwa Apollo 57 Prasad 7.

Queen Of Venus 1; Pound Foolish 2.
Double: Brunello and Queen Of Venus.
I Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7. II jackpot: 5, 6, 7, 8, 9.
Mini-jackpot: 6, 7, 8, 9. I treble: 2, 3, 4; II treble: 6, 7, 8; III treble: 7, 8, 9. Exacta: 8, 9.

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)