KALS claim overall crown

Vidyaniketan Schools Manav completes grand double

Hosts Karaumbaiah Academy of Learning and Sports (KALS) scored 129 points to lift the overall title on the concluding day of the KISA Athletics Championships at the Sree Kanteerava stadium here on Sunday.

Earlier in the day, Vidyaniketan’s Manav R Kapai  won the Senior boys’ 200M gold, timing 24.09s while Dheeraj MV of KALS bagged the silver at 24.11.

Dheeraj’s school-mate Sreenath settled for the bronze with 24.71s.
The 17-year-old Manav completed a grand double later in the day by winning the long jump gold with a leap of 5.74 metres.

Results: Boys: Senior: 200M: Manav R Kapai (VNS) 24.09 seconds, 1; Dheeraj MV (KALS) 24.11, 2; Sreenath (KALS) 24.71, 3.

400M: Sunain Azeem (Amber Valley) 53.6S, 1; Dheeraj MV (KALS) 54.2, 2; Akash Sharma (De Paul IRS) 55.1, 3.

100M hurdles: N Manjunath (KALS) 14.66S, 1; Manu Vijay (Sarla Birla) 15.79, 2; Sunain Azeem (Amber Valley) 16.06, 3.

Long jump: Manav R Kapai (VNS) 5.74M, 1; Dheeraj MV (KALS) 5.63, 2; Shamanth R (MPS) 5.53, 3. Discus throw: Manu Vijay (Sarla Birla) 36.98M, 1; Kaustubha Patil (VNS) 26, 1; Nirmala Joseph (MPS) 24.34, 3. 4x100M relay: KALS, 46.65s, 1; De Paul IRS, 47.36, 2; VNS, 48.37, 3.

Junior: 200M: Prajith P (St Francis) 24.04S, 1; Antony Biwin (St Vincent Palloti) 24.26, 2; Nishal U (KALS) 24.29, 3.

400M: Jachin S (St Michaels) 54S, 1; Nishal U (KALS) 54.9, 2; Roshan Paul (De Paul IRS) 55.4, 3.

800M: Ashrith (KALS) 2:10.2S, 1; Dimpu (KALS) 2:12.3, 2; Roshan Paul (De Paul) 2:12.4, 3. 100M hurdles: Kishan YP (Amber Valley) 16.37S, 1; Syed Shariq Ahmed (MPS) 17.83, 2; Sanath (Coorg Public) 17.96, 3.

5 Km Walk: Mukesh (KALS) 28:03.4, 1; Hemanth BD (KALS) 28:05.4, 2; Tejas VS (Mount Senoria) 31:06.2, 3.

Long jump: Kundan Kumar (IIS) 5.42M, 1; Kishan YP (Amber Valley) 5.40, 2; Prajith P (St Francis) 5.38, 3.
4x100M relay: St Michaels, 48.3S, 1; Christ Academy, 48.7, 2; VNS, 49, 3.
Sub-junior: 100M: Mounesh D (Mount Senoria) 13.1S, 1; Adruth VK (Coorg Public) 13.3, 2; Bhagwan Kripa (VNS) 13.5, 3.
High jump: Rahul Raghu (VNS) 1.38M, 1; Aditya R (Nightingales) 1.30, 2; Hruthik Gowda (Coorg Public) 1.25, 3.
1000M Medley relay: Ebenezer, 2:36.1, 1; Jnanasarovar, 2:36.2, 2; Mount Senoria, 2:38.7, 3.
Girls: Senior: 200M: Deepti Chavan (Amber Valley) 29.40S, 1; Elriya Noronha (St Vincent Palloti) 29.70, 2; Srividya (KALS) 30.56, 3. 400M: Srividya R (KALS) 1:13.5, 1; Vaishnavi (Amber Valley) 1:20.2, 2; Meghana Rao (VNS) 1:40.1, 3.
80M hurdles: Deepti Chavan (Amber Valley) 14.2S, 1; Anjali Krishna Warrier (VNS) 15.1, 2; Elriya Noronha (Vincent Palloti) 17.3, 3. 3 Km Walk: Vaishnavi R (Amber Valley) 23:18.94, 1; Tejashree (Christ Academy) 23:56.34, 1; Keerthana R (Amber Valley) 25:31.10, 3.
High jump: Lasya Krishnan (VNS) 1.18M, 1; Danuja (KALS) 1.15, 2; Aishwarya Belliappa (MPS) 1.00M, 3.
Triple jump: Anjali Krishna (VNS) 9.83M, 1; Pranavi N (Amber Valley) 8.52, 2; Yamini Subbaiah (VNS) 8.00, 3.
Shot put: Neha A Marla (VNS) 7.58M, 1; Yashaswini (MPS) 6.67, 2; Mridu Jhangiani (VNS) 6.48, 3.
4x100M relay: Amber Valley, 59.8S, 1; VNS, 1:01.6, 2; Christ Academy, 1:08.3, 3.
Junior: 200M: Desna Vinay Shroff (Vidyashilp) 27.37S, 1; Alisha Mugunthan (Notre Dame) 28.98, 2; Prerana Pai (Vidyodaya) 29.38, 3.
400M: Mahima M (KALS) 1:05.5, 1; Divya Sharma (Baldwins) 1:08.4, 2; Thanusha V Panchal (VNS) 1:08.6, 3.
80M hurdles: Mahima M (KALS) 13.76S, 1; PK Tejasvi (Baldwins) 14.71, 2; Divya Sharma (Baldwins) 14.93, 3.
3 Km Walk: Indhuja (Mount Senoria) 20:18, 1; Mamtha N (Mount Senoria) 20:22, 2; Sindhu P (Notre Dame) 20.33, 3.
Long jump: Desna Vinay Shroff (Vidyashilp) 4.92M, 1; Tejaswi PK (Baldwins) 4.69, 2; Alisha Mukunda (Notre Dame) 4.47, 3.
Shot put: Ahana Appaiah (VNS) 7.21M, 1; Alya Tanveer (Baldwins) 7.08, 2; Smayana K (Deccan Intl) 7.06, 3.
4x100M relay: VNS, 56.8S, 1; Vincent Palloti, 57.6, 3; St Michaels, 57.8, 3.
Sub-junior: 100M: Toomy Vaishnavi (Baldwins) 13.6S, 1; Amiya Vellopally (Vidyashilp) 14.1, 2; Muskaan (Vidyashilp) 14.4, 3.
Long jump: Toommy Vaishnavi (Baldwins) 4.47M, 1; Aparajitha Jayaram (VNS) 3.83, 2; Hanna Mathew (St Michaels) 3.82, 3.
High jump: Sanskriti B Gurappa (VNS) 1.20M, 1; Rohita Chowdhry (Deccan Intl) 1.20, 2; Aparajita Jayaram (VNS) 1.10, 3.
1000M Medley relay: Vidyashilp, 1; VNS, 2; Deccan Intl, 3.
Overall champions: KALS, 129 points. Senior: VNS, 60 points. Junior: KALS, 64 points. Sub-junior: Vidyashilp, 26 points.
Individual titles: Boys: Senior: N Manjunath (KALS). Junior: Kundan Kumar (India Intl). Sub-junior: Mounesh (Mount Senoria).
Girls: Senior: Deepti Chavan (Amber Valley). Junior: Desna Vinay Shroff (Vidyashilp). Sub-junior: Toomy Vaishnavi (Baldwins).
Best Athlete: N Manjunath (KALS).

DH Newsletter Privacy Policy Get top news in your inbox daily
GET IT
Comments (+)