Ice Cool tipped for Siachen Trophy

Mumbai race card

Ice Cool, to be ridden by Suraj Narredu and trained by Todywalla, is fancied to lift the 1600-metre Siachen Trophy, the feature event of the races to be held here on Thursday.

1. Guest Connections Plate (Cl V, rated 1-26) 1000M, 1:45 pm: 1. Tudor Regent 59 Kavraj S 1; 2. Walking Tall 59 J Chinoy 2; 3. Towering High 56.5 S Mosin 3; 4. Blush 55.5 S Kamble 5; 5. Ashwa Prahar 54 Prasad 8; 6. Star Glory 52 A Merchant 4; 7. The Saint 51.5 C S Jodha 6; 8. Rio Del Ray 50.5 M Kharadi 7.
Rio Del Ray 1; Tudor Regent 2.

2. Siachen Trophy (terms) 1600M, 2.15 pm: 1. Alecto 56 P Trevor 2; 2. Home Advantage 56 Dashrath S 4; 3. Ice Cool 56 Suraj Narredu 3; 4. Monet 56 S Zervan 1.
Ice Cool 1; Monet 2.

3. Aziz H Ahmedbhoy Trophy (Cl II, rated 60-86) 1600M, 2.45 pm: 1. Limitless Hills 59 Suraj Narredu 3; 2. White Knight 58.5 Kavraj S 4; 3. Chemin De Fer 54.5 I Pasha 2; 4. Okavango 53.5 Daniel M Grant 1.
Okavango 1; Limitless Hills 2.

4. Free Radical Plate (Div II) (Cl IV, rated 20-46) 1200M, 3.15 pm: 1. Adams Vision 59 Kavraj S 5; 2. Waves Of Magic 58 A Merchant 4; 3. Pistol Packin Mama 57 J Chinoy 2; 4. Sizzling Love 57 Prasad 6; 5. Coquette 56.5 Dashrath S 9; 6. National Pride 56.5 C Rajendra 15; 7. Private Number 56.5 S P Ranjane 7; 8. Speeding 56.5 S N Chavan 3; 9. Western Angel 56.5 I Pasha 8; 10. Run Like The Wind 56 S K Jadhav 16; 11. Ace Image 55.5 Prabhu Naidu 13; 12. McQueen 55.5 Hanumant S 11; 13. Angel’s Dream 55 Khalander 1; 14. Mumbai King 54.5 R Shelar 12; 15. Blue Knight 54 I Pardeshi 14; 16. Secretive 53 M A Roushan 10.
National Pride 1;  Adams Vision 2.

5. Fair Always Plate (Cl IV, rated 20-46) 1400M, 3.45 pm: 1. Rose Bowl 60 Prasad 2; 2. Flying Star 59.5 S Zervan 1; 3. Smooth Operator 59.5 I Pardeshi 9; 4. Starry Ocean 58.5 Kavraj S 6; 5. Reinstate 57.5 S Kamble 10; 6. Eye Of The Storm 56.5 J Chinoy 3; 7. Star Builder 54 Hanumant S 4; 8. Jen’s Glory 52.5 A Sandesh 8; 9. Adventurer 51.5 D K Ashish 7; 10. Chingari 50 S K Jadhav 5. Starry Ocean 1; Jen’s Glory 2.

6. Au Panache Plate (Cl III, rated 40-66) 2000M, 4.15 pm: 1. Angel Crown 59 I Shaikh 3; 2. Capital Attraction 57 Dashrath S 1; 3. Solor 57 C S Jodha 7; 4. Cypress Point 54 C Rajendra 4; 5. Word Of Honour 54 S Kamble 6; 6. Carlyle Hills 53 Suraj Narredu 2; 7. Songlark 49 P Trevor 5.
Songlark 1; Capital Attraction 2.

7. Snow Dew Plate (Cl III, rated 40-66) 1000M, 4.45 pm: 1. Hawk Of The Wind 60.5 Dashrath S 6; 2. Check Her Out 59 I Pardeshi 1; 3. Scorch 58.5 I Shaikh 7; --. Illustrious 58 -- --; 5. Forest Legion 57.5 D K Ashish 8; 6. Eskimo 54 Daniel M Grant 3; -- Irresistible Hunk -- 54 -- ; 8. Mountain Mynah 53.5 Prasad 5; 9. Festival Knight 51.5 P Trevor 4; 10. Edwina 51 A Sandesh 2.
Eskimo 1; Hawk Of The Wind  2.

8. Free Radical Plate Div I (Cl IV, rated 20-46) 1200M, 5.15 pm: 1. Zidaan 61 P Naidu 8; 2. Banana Boy 60 M Kharadi 15; 3. Three Roses 58.5 S Kamble 12; 4. Belle Brise 57.5 I Shaikh 4; 5. Lucky Red 56.5 J Chinoy 1; 6. Aslan 55.5 V Chandrakant 16; 7. Holiday Dancer 55.5 S Mosin 11; 8. Ice Affair 54 Suraj Narredu 9; 9. Ice Skates 54 Prasad 10; 10. Matrioshka 54 A Sandesh 7; 11. Mr Marmalade 54 R Shelar 3; 12. Hay Day 53.5 C Rajendra 13; 13. Oriental Masti 53.5 A Merchant 5; 14. Zanthos 53 Daniel M Grant 2; 15. Always Smile 52.5 Vikram Jodha 14; 16. Arabian Glory 52 V Phadke 6.
Zidaan 1; Matrioshka 2.

Day’s best: Songlark.
Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8.
Mini-jackpot: 5, 6, 7, 8.
I treble: 5, 6, 7.
 II treble: 6, 7, 8.
Exacta pool: 7, 8.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry