Varsha grabs Sub-junior billiards title

Karnataka’s Varsha Sanjeev outplayed Keerath Bhandal of Delhi 165-98 to capture the National Sub-junior billiards title here.

However, Keerath exacted revenge later in the day, pipping Varsha 127-118 to win the Junior billiards crown.


In the men’s snooker main draw that kicked off on Monday, Karnataka’s D Raj Kumar made an impressive start, swatting aside Divya Sharma of Harayana 3-0.


Newly-crowned billiards champion Alok Kumar made light work of Simranjit Singh, scoring a 3-1 victory over the Rajasthani.

Results: Men: Snooker: Group phase: Group A: Manjot Singh (Pun) bt Vinod Kerkar (Goa) 3-1; Aayush Kumar (Pun) bt Manjot Singh (Pun) 3-1. Group B: Shahbaaz Adil Khan (PSPB) bt Sukumar Barman (Asm) 3-2; D Raj Kumar (Kar) bt Divya Sharma (Har) 3-0. Group C: Brijesh Damani (PSPB) bt Anupam Jha (Bih) 3-0; Mahesh Jagdale (Mah) bt Yogesh Kumar (Kar) 3-1. Group D: Himanshu Jain (AP) bt Mridul Das (Asm) 3-0; Laxman Rawat (Mah) bt S Dilip Kumar (Rly) 3-0. Group E: Lucky Vatnani (AP) bt Rupesh Chauhan (HP) 3-0; Sumit Talwar (Cha) bt Altamash Saifi (Del) 3-2. Group F: Manan Chandra (PSPB) bt Amarnath Sharma (Mgh) 3-1; A Arvind Kumar (AP) bt Peter Paul (TN) 3-2. Group G: Alok Kumar (PSPB) bt Simranjit Singh (Raj) 3-1; Abhimanyu Gandhi (Guj) bt Ashok Subramaniam (TN) 3-2. Group H: Sourav Kothari (PSPB) bt Gundeep Singh (HP) 3-1; Rishit Jain (Del) bt Vitthal Rathor (AP) 3-1. Group I: Nitin Agarwal (MP) bt Shivam Arora (Bih) 3-2; Nitesh Madan (Del) bt Rahul Sachdev (Mah) 3-2. Group J: Devendra Joshi (PSPB) bt Nishant Biswal (Ori) 3-1; Nadeem Ahmed (TN) bt Md Akram Khan (WB) 3-2; Ishpreet Chadha (Mah) bt Nishant Biswal (Ori) 3-2. Group K: Rafath Habib (Rly) bt Nigel D’Souza (Goa) 3-0; Rajat Khaneja (Cha) bt Prem Prakash (TN) 3-2. Group L: Anurag Giri (MP) bt Neeraj Kumar (Rly) 3-1; J Varun Kumar (TN) bt Vikas Chaudhary (Del) 3-1; Vijay Nichani (TN) bt Anurag Giri (MP) 3-0. Group M: IH Manudev (Kar) bt Akshay Kumar (UP) 3-2; Sheetal Kumar (Kar) bt Dharminder Lilly (PB) 3-1. Group N: Sundeep Gulati (Del) bt Faizan Abbas (Jha) 3-1; Dhruv Varma (PB) bt Lalsangzela (Miz) 3-2; R Loganathan (TN) bt Faizan Abbas (Jkd) 3-0. Group O: Balaji Reddy (Kar) bt Younis Kuchey (J&K) 3-0; K Venkatesham (Rly) bt Vipin Sethi (Del) 3-2.

Girls: Junior: Billiards, final: Keerath Bhandal (Del) bt Varsha Sanjeev (Kar) 127-118.
Sub-junior: Billiards, final: Varsha Sanjeev (Kar) bt Keerath Bhandal (Del) 165-98.

Liked the story?

  • 0

    Happy
  • 0

    Amused
  • 0

    Sad
  • 0

    Frustrated
  • 0

    Angry